У період воєнного стану в нашій громаді набуло розмаху таке негативне явище, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин – “тіньова” зайнятість та “тіньова” заробітна плата. Чимало роботодавців, а зазвичай – це фізичні особи-підприємці, будують свій бізнес з використанням нелегальної праці. З працівниками забувають розрахуватися за виконану роботу або виплачують лише частину обіцяної зарплати, а інколи пропонують забути про оплачувані відпустки, «лікарняні» та інші соціальні гарантії.
Звичайно, в умовах дефіциту вільних для працевлаштування вакансій, громадяни від «безвиході» погоджуються на будь-які умови праці, запропоновані роботодавцем, що має негативні наслідки для двох сторін трудових відносин. Погоджуючись на нелегальну зайнятість, працівник фактично добровільно дозволяє обкрадати себе, позбавляючи низки соціальних гарантій — оплати листків непрацездатності, виплати відпускних, права на пенсію у старості, дає несумлінному роботодавцю можливість звільнити без попередження або оштрафувати без пояснення причин.
Водночас і роботодавець, який використовує незадекларовану працю, втрачає можливість отримати допомогу служби зайнятості в підборі працівників потрібного фаху, значно ускладнює для себе можливість отримання кредиту в банку та ризикує сплатити багатотисячний штраф за порушення трудового законодавства (від 65 до 195 тис.грн за кожного неоформленого працівника).
Запровадження воєнного стану в Україні змушує замислитися всіх, хто зневажав соціальним благополуччям і громадянською відповідальністю в інтересах короткострокового економічного ефекту. І роботодавці, і працівники, які підтримували нелегальну зайнятість, ухилялись від офіційного оформлення трудових відносин і сплати податків, опиняються один на один перед загрозою зубожіння. А, тому, переваги офіційного працевлаштування вже не видаються пережитком минулого.
Шановні роботодавці! Закликаю вас зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість ваших працівників та відмовитись від виплати зарплати «в конвертах». Це дозволить громадянам зняти соціальну напругу та отримати реальну соціальну підтримку, це стане проявом здорового прагматизму, від якого ви самі отримаєте певні дивіденди, це безперечно покращить соціальне благополуччя жителів нашої громади, адже, саме сьогодні, саме зараз, економіка України повинна працювати у посиленому режимі для забезпечення життєдіяльності країни та перемоги.
Шановні працівники та мешканці Володимир-Волинської міської територіальної громади! Для реалізації своїх трудових прав та забезпечення стабільного рівня життя вимагайте від роботодавців легального оформлення трудових відносин через укладання трудових договорів.
У випадку порушення ваших прав стосовно працевлаштування, соціальних гарантій – звертайтесь у відділ з питань праці виконавчого комітету міської ради за адресою: м.Володимир, вул. І.Франка, 8, каб.№9 або в Управління Держпраці у Волинській області за адресою: м.Луцьк, вул.Кравчука, 22-В, тел. (0332)71-74-76.
Все буде Україна !
З повагою, міський голова Ігор ПАЛЬОНКА.