Упродовж літа та осені у Володимирі проходили різноманітні заходи для інтеграції переселенців в життя місцевої громади. Ці активності були організовані Волинським Інститутом Права та його партнерами у рамках проєкту «Соціальна інтеграція ВПО через розвиток громад у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Волинській області».
Організатори підійшли до процесу грамотно. Перш ніж пропонувати якісь заходи для ВПО та місцевих жителів, були проведені фокус-групи, анкетування, обговорення, аби визначити найактуальніші проблеми та запити. В результаті були напрацьовані ідеї семи інтеграційних заходів, що відбулися у Володимирі протягом серпня-жовтня.
Так, до Дня Незалежності України організовано забави для дітей, майстер-клас з петриківського розпису, перегляд фільму «Гуцулка Ксеня». У вересня усі зацікавлені мали змогу відвідати музичний «квартирник», а у жовтні для внутрішньо переміщених осіб та місцевих жителів було організовано майстер-клас з гончарства.
Водночас не мистецтвом єдиним. Щоб сприяти працевлаштуванню переселенців та жителів Володимирської громади, відбувся тренінг щодо старту та розвитку власної справи. Окрему увагу Волинський Інститут Права та його партнери приділили психологічній підтримці. Зокрема, учасниці тренінгу «Жіноче коло» мали змогу поговорити про цінності, внутрішні опори й техніки подолання тривог та стресу.
«Дякую за корисний захід. Завдяки психологу побачила позитивні сторони свого життя після 24 лютого. А ще цікаво було проаналізувати власні життєві опори» – ділиться враженнями учасниця заходу Надія.
Таким чином, завдяки згаданим активностям вдалося покращити комунікацію між ВПО та місцевими жителями, які зацікавилися заходами проєкту; посприяти у руйнуванні стереотипів; створити майданчик для знайомства.
Важливо згадати й про те, що проєкт мотивував місцевих переселенців згуртуватися та створити громадську організацію. Оскільки жоден з її представників немає досвіду у такій темі, то Волинський Інститут Права надавав відповідні консультації до створення і після цього. Було також організовано тренінг з основ громадської діяльності.
«Це навчання дало нам можливість краще зрозуміти, як досягнути поставлених завдань. А ще, завдяки тренеру виникла ідея провести наш перший публічний захід, коли ми спільно з місцевими жителями випікали піцу. Згодом роздавали її дітям з сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах», – розповідає керівник ГО «ВПО України «Інтеграція» Сергій Божко.
Отож, реалізація проєкту Волинського Інституту Права у Володимирі не минула безслідно. Отримані результати не лише посприяли інтеграції ВПО, а й допомогли переселенцям об’єднатися для захисту своїх прав та включення у розвиток громади, де вони нині мешкають.
Активності організовано Волинським Інститутом Права в рамках проєкту «Соціальна інтеграція ВПО через розвиток громад у партнерських громадах Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Волинській області», що став можливий завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США