12 квітня центри професійного розвитку педагогічних працівників міст Володимир і Новгород-Сіверський реалізували спільний проєкт – науково-практичну конференцію до 200-річчя від дня народження видатного педагога Костянтина Ушинського. Захід під назвою «Педагогічні ідеї Констянтина Дмитровича Ушинського у сучасному вимірі» проходив у змішаному режимі – офлайн і онлайн. У актовій залі ліцею №3 зібралися володимирські педагоги, абм послухати колег із древнього міста Чернігівщини.
З вітальним словом до учасників конференції звернулися директори центрів Людмила Страхорчук, Ірина Зюзько та директор Новгород-Сіверського історико-культурного музею-заповідника «Слово о полку Ігоревім» Олена Матюк, які наголосили на актуальній і нині спадщині видатного педагога, важливості вивчення та впровадження ідей Ушинського в Новій українській школі та необхідності забезпечення науково обґрунтованої аргументації щодо приналежності його імені до корифеїв української педагогічної думки.
Зацікавив присутніх виступ директора Новгород-Сіверського державного ліцею ім. К. Д. Ушинського Олександра Пшеничного, який познайомив присутніх з гімназійним періодом життя вченого-педагога, розповів про історію закладу і трагічні події, коли у травні 2022 року ворожим снарядом було зруйновано будівлю ліцею, внаслідок чого учні тепер навчаються лише онлайн.
Завідувачка краєзнавчого відділу Новгород-Сіверського історико-культурного музею-заповідника Світлана Приход провела онлайн-екскурсію по історичних місцях, які пов’язані із Костянтином Ушинським.
Завідувачка відділу давньоруської літератури музею-заповідника Ірина Лобачова розповіла присутнім, що текст героїчної поеми кінця XII ст. «Слово о полку Ігоревім» був адаптований для дітей саме Констянтином Ушинським. Вчителька початкових класів Новгород-Сіверської початкової школи «Дзвіночок» Надія Пушкар поділилася досвідом використання спадщини видатного педагога на уроках у НУШ.
Професорка кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти ВНУ ім. Лесі Українки Ірина Томашевська мудрими узагальненнями продемонструвала використання ідей педагогічної антропології у сучасному освітньому просторі. Доцент кафедри менеджменту освіти ВІППО Ігор Остапйовський наголосив на актуальності ідей К.Ушинського в контексті формули НУШ. Особливо заінтригував присутніх правилами самоменеджменту, написаного К.Ушинським ще у ХІХ столітті.
Старший викладач кафедри менеджменту освіти ВІППО Галина Лук’янчук запропонувала присутнім модель сприйняття ідей К.Ушинського з позиції їх перспективного розвитку у майбутньому. Виступ завідувача кафедри педагогіки та психології педагогічного коледжу м. Луцька, кандидата педагогічних наук Сергія Марчука був пересипаний цікавими фактами із біографії вченого, а також важливими рекомендаціями щодо здорового способу життя і важливості фізичної праці як джерела здоров’я і щастя людини.
Важливою була філософська позиція начальника навчально-методичного відділу педагогічного коледжу м.Луцька, кандидата філософських наук, доцента кафедри природничо-математичної, світоглядної освіти та інформаційних технологій Ірини Ковальчук, яка була висловлена з погляду розуміння місії вчителя, його емпатійного сприйняття учня. Розуміння ролі будь-якого учасника освітнього процесу у взаємодії керівної та керованої підсистем.
Підготовлені виступи педагогів Володимира продемонстрували глибоке розуміння важливості праць К.Ушинського для усвідомлення процесу научіння і його результату. Директор міжшкільного ресурсного центру Володимирської міської ради, вчитель історії Володимир Данилюк розкрив поняття «народності», започатковане вченим і його значення для національного виховання у сучасній школі.
Вчитель ліцею ім. Олександра Цинкаловського Дмитро Рипич провів аналіз освітніх систем провідних країн з позиції Ушинського і сьогодення. Визначив основні напрямки їх впливу на НУШ. Вихователька ЗДО №7 «Волиняночка» Тетяна Шкрамко показала як ідеї К.Ушинського стосовно дошкільного виховання протягом багатьох років успішно використовуються у закладі, де вона працює.
Консультантка ЦПРПП, одна з організаторів проведення конференції, Мирослава Стольницька представила насамкінець сприйняття К.Ушинським рідного слова як цвіту духовного життя народу.
За матеріалами конференції буде укладено електронний науковий збірник та розміщений на сайті центру професійного розвитку педагогічних працівників.