3 березня за підтримки заступника міського голови – секретаря міської ради Олега Свідерського брифінг для представників місцевих ЗМІ провели керівники управління соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради.
На початку зустрічі Олег Свідерський, який курує соціальну сферу в місті, офіційно представив новопризначеного в.о. начальника управління праці та соціального захисту населення Олександра Смикалюка. Той коротко розповів про себе, поділився робочими планами. За словами Олександра Смикалюка, найближчим часом кадрових змін він не планує, натомість знайомиться з колективом, входить у курс робочих справ. Також Олександр Павлович відзначив, що має намір здійснити робочу поїздку в Дубно – аби ознайомитися з роботою тамтешнього міського управління праці та соціального захисту населення, яка заслуговує уваги.
Головною ж темою брифінгу було надзвичайно гостре питання субсидій, зміни в системі їх призначення, нарахування, сплати. Так, за словами Олександра Смикалюка, у 2016 році за призначенням субсидій до управління праці та соціального захисту населення звернулося 1718 домогосподарств міста, за проведенням перерахунків по призначених субсидіях – 1805 одержувачів. Впродовж минулого року житлові субсидії були призначені 8872 сім’ям міста на загальну суму 74 841,1 тис. гривень. Наразі ж у Володимирі-Волинському субсидії отримує вже більше 9300 домогосподарств.
В. о. начальника управління праці та соціального захисту населення нагадав, що субсидія в попередні роки, згідно законодавства, призначалась усім зареєстрованим у житловому приміщенні , тобто, працюючим та непрацюючим. Для розрахунку сукупного доходу сім’ї, працюючим враховувались отримані ними доходи, непрацюючим – два прожиткових мінімуми. Для підприємців, що є на єдиному податку, в дохід враховувались: для 1-ої групи – 2 прожиткових мінімуми, для 2-ої групи – три прожиткових мінімуми, для 3-ої групи – чотири прожиткових мінімуми. Субсидія не призначалась лише у випадку, коли тими, хто звернувся за її призначення, впродовж року перед місяцем звернення було здійснено покупки на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень. Позаяк при розрахунку субсидії бралися доходи та видатки членів домогосподарства за попередній рік.
Також Олександр Смикалюк відзначив, що простроченої заборгованості перед ПТМ «Володимир-Волинськтеплокомуненерго» управління праці та соціального захисту населення немає. Натомість сума у розмірі 5 649,8 гривень є нарахуванням за лютий 2017 року, і згідно норм діючого законодавства, має бути сплачена в березні поточного року. Відповідно до закону, всі житлові субсидії призначені по квітень 2017 року. А вже з травня буде проведено призначення субсидії на новий термін.
Заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Лідія Росоловська нагадала присутнім на брифінгу журналістам, що право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами, перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу. Обов’язкова плата, в свою чергу, вираховується згідно передбаченої формули, і її розмір залежить від отриманих доходів. Сукупний місячний дохід сім’ї ділиться на кількість членів даної сім’ї, ділиться на прожитковий мінімум, а також на базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії. Цей коефіцієнт є постійним, дорівнює 2, та множиться на базову норму плати за житлово-комунальні послуги – 15%, що також є сталою величиною.
Разом із тим, найближчим часом можуть набрати чинності нововведення, які, можливо, призведуть до зменшення кількості домогосподарств, яким буде призначено субсидії. Так, 1 травня поточного року вступає в дію постанова Кабінету Міністрів України, згідно з якою передбачено зменшення соціальних норм для призначення субсидій на всі види послуг з опалення, а саме: норму теплопостачання з 0,0548 Гкал тепла змінено на 0,0431, газопостачання – з 5,5 м3 газу на 5,0 м3, електроопалення – з 65 кВт. на 51 кВт.
Також Лідія Росоловська згадала й про інші зміни. Нині вони обговорюються лише на рівні проектів постанов, однак уже викликають занепокоєння. Так, якщо такі зміни все ж таки будуть запровадженні за законодавчому рівні, то, згідно з ними, домогосподарство не матиме права на отримання субсидії, якщо будь-хто із працездатних осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, не сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування. Кажучи просто, якщо хтось із працездатних членів родини не працює й не перебуває на обліку в Центрі Зайнятості, то така родина не отримає права на субсидію. Крім того, якщо родина матиме прострочену більше місяця заборгованість з оплати комунальних послуг, то такій родині субсидія на наступний термін також не призначатиметься.
Обговорили також тему можливої монетизації субсидій. Олег Свідерський відзначив, що згідно нових змін, монетизуватися може лише сума невикористаної субсидії, еквівалентна 100 метрам кубічним газу або 150 квт електроенергії, які використовується для опалення. Передбачається, що виплату цю має проводити управління соціального захисту.
-Питання монетизації обговорювалися вже не раз. Річ у тім, що субсидію оформили вже близько семи з половиною мільйонів українських сімей, – відзначив Олег Свідерський. – В самому лише Володимирі-Волинському число тих, хто користується житловою субсидією вже дотягує до 10 тисяч домогосподарства, і це при тому, що в місті в цілому близько 15 тисяч домогосподарств. Не секрет, що українці, які не мають субсидії, зацікавлені в економії. А от субсидіанти в будь-якому випадку не платитимуть більше, ніж становить обов’язковий платіж. Таким чином, якщо монетизацію впровадять, держава дасть кошти на оплату соціальних норм, і якщо витратити менше, «здачу» можна буде залишити собі. Це, вважаю, добрий стимул для економії енергоносіїв, для того, аби вже сьогодні вжити енергоощадних заходів у власному домі.
Наразі розглядається дві головні моделі монетизації субсидій. Перша – платити гроші теплокомуненерго, які будуть компенсувати субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, відразу споживачам. Як буде на ділі, покаже час.
На завершення брифінгу, Олег Свідерський зазначив, що для обговорення та висвітлення інших соціальних тем, які турбують населення, подібні брифінги проводитимуться часто.