ЗАРЕЄСТРОВАНО Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області рішення від «25» лютого 2019 року №б/н свідоцтво №_6___ |
ЗАТВЕРДЖЕНО рішенням сесії сьомого скликання Володимир-Волинської міської ради від «07» вересня 2018 року №28/30 |
СТАТУТ
ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА ВОЛОДИМИРА – ВОЛИНСЬКОГО
ПРЕАМБУЛА
Володимир – Волинська міська рада,
враховуючи історичні, національно-культурні, соціально-економічні та інші особливості місцевого самоврядування у місті Володимирі – Волинському;
усвідомлюючи відповідальність місцевої влади за долю міста та його мешканців, збереження традицій та славетної історії міста, примноження його досягнень;
беручи до уваги досвід управління міським господарством, а також передовий досвід розвитку міських громад України;
прагнучи досягти найвищих світових стандартів у життєдіяльності міста;
дбаючи про подальше забезпечення промислово-економічного, екологічного, наукового, освітнього та соціально-культурного розвитку міста, підвищення рівня життя та створення умов для задоволення соціально-культурних та економічних потреб жителів міста;
дотримуючись твердження, що місцеве самоврядування є найефективнішою формою управління територіальною громадою, яка забезпечує підвищення добробуту її членів, вільний розвиток особистості, зростання політичної, соціально-економічної, наукової, просвітницької та моральної ролі міста в суверенній Україні;
керуючись Конституцією України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, іншими законами України, а також враховуючи положення Європейської хартії місцевого самоврядування;
після всебічного публічного обговорення ухвалює Статут територіальної громади міста Володимира – Волинського.
Цей Статут визначає основи життєдіяльності територіальної громади міста Володимира – Волинського, засади, форми та порядок здійснення нею місцевого самоврядування.
Розділ І
Загальні положення
Стаття 1. Правова основа Статуту
- Статут територіальної громади міста Володимира – Волинського (далі – Статут) є основним нормативним актом територіальної громади, прийнятим відповідно до Конституції України, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, інших законів України, та з урахуванням положень “Європейської хартії місцевого самоврядування”, ратифікованої Законом України від 15.07.97 №452/97-ВР.
- Статут діє на території міста та має вищу юридичну силу стосовно інших актів органів і посадових осіб місцевого самоврядування.
- У разі змін у законодавстві України статті Статуту змінюються відповідно до таких змін.
- При вирішенні питань, не врегульованих цим Статутом, територіальна громада міста Володимира – Волинського, органи місцевого самоврядування керуються чинними законодавчими актами.
- Статут відповідно до Законів України визначає:
1) межі та склад території міста;
2) вирішення питань місцевого значення, які перебувають у компетенції міста;
3) форми, порядок і гарантії безпосередньої участі населення міста в вирішенні питань місцевого значення;
4) структуру і порядок формування органів місцевого самоврядування міста;
5) назву та повноваження виборних і інших органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста;
6) термін повноважень депутатів, представницьких органів місцевого самоврядування, посадових осіб, інших органів місцевого самоврядування, виборних посадових осіб місцевого самоврядування;
7) види, порядок прийняття і набуття чинності нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування;
8) основи і види відповідальності органів місцевого самоврядування і посадових осіб місцевого самоврядування;
9) порядок відзиву, вияву недовіри населенням або дострокового припинення повноважень виборних органів та осіб місцевого самоврядування, основи та порядок припинення їх повноважень;
10) статус та соціальні гарантії депутатів, членів інших виборних органів місцевого самоврядування, виборних посадових осіб місцевого самоврядування, основи та порядок їх припинення повноважень;
11) гарантії прав посадових осіб місцевого самоврядування;
12) умови та порядок організації виконавчого комітету міської ради;
13) економічну і фінансову основу реалізації місцевого самоврядування, порядок володіння, використання і розпорядження міською комунальною власністю;
14) порядок внесення змін та доповнень до Статуту;
15) стратегію та основні напрями розвитку міста.
Стаття 2. Місто Володимир – Волинський
- Місто Володимир – Волинський є самостійною адміністративно – територіальною одиницею у складі Волинської області України.
- Вперше Володимир-Волинський згадується в лiтописах пiд 988 роком, коли київський князь Володимир Святославович, прозваний за свої діла “Великим” здійснив похід на Захід. Тут на землях волинян та бужан, на правому березі річки Луги підпорядкував язичне місто під назвою Ладомир. І у 988році нарік його своїм іменем – Володимир.
У 992 роцi у Володимирi заснована єпископська кафедра. Першим єпископом Володимирської кафедри став Стефан I. При кафедрi була заснована школa, де вчили грамоти, писання й переписування церковних книжок та документiв не тiльки на слав’янськiй, але й на грецькiй та латинськiй мовах. В 1097 роцi у Володимир заради перевiрки шкiл та вчителiв приїжджав лiтописець Нестор.
Пізніше князь Володимир вiддає мiсто в удiльне володiння своєму сину Всеволодовi. Вiдтодi Володимир стає столицею Волинського, а з 1199 року Волинсько-Галицького князiвства – державним, адмiнiстративним, торгoвельним i культурним центром не тiльки Волинi, але i сусiднiх князiвств та земель. Наприкiнцi XIII – початку XIV столiття у Володимирi-Волинському писався Волинсько-Галицький лiтопис (Волинська частина). Володимир вiдiгравав велику роль в торгiвлi мiж пiвднем i пiвнiччю, використовуючи водяний шлях рiчкою Буг через Дрогочин до Балтiйського моря i рiчкою Прип`ять до Києва. Для розвантаження суден у місті були обладнані спеціальні “узвози”. Місцеві купці вели торгівлю з багатьма країнами Європи і Азії. Ймовiрно, що вже в другiй половинi XIII столiття Володимир користувався мiським прaвом, яке боронило як купцiв, так i ремiсникiв вiд мiсцевих феодалiв.
У 1324 році було надано Магдебурзьке право місту Володимиру. Суть магдебурзького права полягала в тому, що міське населення звільнялося з-під урядової юрисдикції, місто отримувало можливість запровадження міського самоврядування з виборною адміністрацією та виборним судом, право власності на землю(зазначену у привілеї), пільги ремісникам і торговцям, право проводити ярмарки, а також звільнення від деяких повинностей на користь держави. Отримавши Магдебурзьке право, місто сплачувало в державну скарбницю зазначену суму грошей.
У 1795 р. мiсто Володимир приєднано до Росiї, як повiтове мiсто новоутвореної Волинської губернiї i перейменовано у Володимир-Волинський. Школа (колегiум) переходить пiд управлiння Волинської учбової округи i як усi школи пiдлягає Фадею Чацькому, як п’ятикласна повiтова школа. Пiсля першого польського повстання 1831 року школа була закрита i лише в 1869р. у Володимирi-Волинському знову було вiдкрито двокласну росiйську повiтову школу. В цей же рiк було вiдновлено Волинську єпархiю i призначено православного єпископа. В 1887 роцi в пам’ять 900 -рiччя Хрещення Русi у Володимирi при св.Василiвськiй церквi було засноване Православне Свято-Володимирське Братство, одним iз основних завдань якого було збереження древнiх церковних пам’ятникiв, в т.ч. збереження Мстиславового храму вiд дальшого руйнування. В число завдань входило обладнання сховища древнiх лiтературних та iнших пам’яток i бiблiотеки з книг релiгiйно-мирського змiсту.
Вiд 1939 року i по сьогоднiшнiй час Володимир-Волинський є адмiнiстративним центром однойменного району, а з 1975 року – мiстом обласного значення. Нiколи не занепадала роль зручного географiчного pозташування мiста, i в рiзний час воно було як стратегічним вiйськовим пунктом, так i значним торговельним центром.
- Місто Володимир – Волинський розташоване на межі Волинської височини та Волинського Полісся. Біля міста поліські болота із заплавою річки Луги глибоко проникають у підвищений хвилястий рельєф височини. Саме місто розміщується під 50°51′ північної широти і 41°58′ східної довготи на правому підвищеному березі р. Луги, що є правою притокою Західного Бугу.
- На час прийняття Статуту територія міста Володимира – Волинського складає 17,2 кв. км., населення – понад 39 тисяч чоловік.
Стаття 3. Мешканці міста Володимира – Волинського
- Мешканцями міста Володимира – Волинського є усі особи, які на законних підставах постійно чи тимчасово проживають, володіють нерухомим майном, працюють на території міста, здійснюють іншу діяльність, пов’язану зі сплатою податків до місцевого бюджету міста.
- Реєстрація мешканців, що постійно чи тимчасово проживають у місті, здійснюється у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Стаття 4. Офіційні символи
- Територіальна громада міста Володимира – Волинського має власну символіку – герб, прапор. Зміст, опис і порядок офіційного використання символіки територіальної громади міста Володимира – Волинського визначаються окремим Положенням, яке затверджується міською радою.
- Міський голова може мати власні символи і відзнаки, що затверджуються міською радою і передаються під час вступу на посаду міського голови.
- Міська рада та її виконавчі органи мають свої бланки, круглу печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
- На будівлі, де працюють міський голова, міська рада та її виконавчий комітет, або на флагштоках перед цією будівлею встановлюється Державний Прапор України, крім того, разом з ним може встановлюватися прапор міста чи інші прапори згідно з рішенням міської ради.
Стаття 5. Святкові дні та пам’ятні дати
- Святкування Дня міста, видатних подій, пам’ятних та знаменних дат, державних та релігійних свят є основою подальшого налагодження порозуміння та консолідації у суспільстві.
- День міста відзначається щороку в липні як загальноміське свято, яке супроводжується урочистостями, ярмарками, просвітницькими, мистецькими, культурно – розважальними, спортивними й іншими масовими заходами, конкурсними програмами. День міста проводиться з метою формування глибокої поваги до історії та духовності українського народу, любові до рідного міста, розвитку почуття патріотизму, прищеплення демократичних цінностей, відродження загальнонаціональних та місцевих традицій.
- З метою збереження місцевих історичних традицій щорічно відзначається День вшанування пам’яті володимир – волинців, які загинули під час антитерористичної операції на сході України – 22 травня, День визволення міста від німецько-фашистських загарбників – 20 липня.
- Міська рада встановлює перелік загальноміських свят та знаменних подій, передбачає фінансові видатки на їх проведення.
Стаття 6. Звання і відзнаки
- Жителям міста, іншим громадянам України, іноземним громадянам, особам без громадянства, які мають видатні заслуги перед територіальною громадою міста за вагомий вклад у соціально-економічний, науковий, спортивний, культурний розвиток міста, рішенням міської ради може бути присвоєно звання “Почесний громадянин міста Володимир – Волинський”.
Підстави та порядок присвоєння звання, права, пільги і обов’язки осіб, відзначених званням “Почесний громадянин міста Володимир – Волинський ”, визначаються Положенням, затвердженим рішенням міської ради.
- Члени територіальної громади можуть бути нагороджені відзнакою міської ради «За заслуги перед містом Володимир-Волинський» за активну участь у житті міста чи вагомий особистий внесок у його розвиток відповідно до рішення міської ради. Положення про відзнаку міської ради «За заслуги перед містом Володимир-Волинський» затверджується рішенням міської ради.
- Члени територіальної громади міста, підприємства, установи та організації, що досягли вагомих результатів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, можуть бути відзначені Почесною грамотою міської ради. Положення про Почесну грамоту міської ради затверджується розпорядженням міського голови.
- Члени територіальної громади міста, підприємства, установи та організації, що досягли вагомих успіхів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, можуть бути відзначені Подякою міського голови. Положення про Подяку міського голови затверджується розпорядженням міського голови.
- З нагоди ювілейних дат та визначних подій у житті громадян, підприємств, установ, організацій, що досягли вагомих успіхів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, а також річниць населених пунктів, з якими місто підтримує партнерські стосунки, міським головою може надсилатися вітальний адрес на урочистому бланку.
- Міська рада, міський голова можуть засновувати інші відзнаки, перелік яких і порядок нагородження якими, а також статус нагороджених осіб, встановлюються окремими Положеннями, що затверджуються рішенням міської ради або розпорядженням міського голови.
Стаття 7. Територія міста
- Територію міста складають усі земельні та водні ділянки в межах, які затверджені Верховною Радою України. Управління цією територією здійснюється відповідно до Конституції України, законів України та цього Статуту.
- Територія міста є основою життя і діяльності територіальної громади і перебуває у віданні органів місцевого самоврядування при дотриманні прав власників землі та інших належних землекористувачів.
- Територія міста є невід’ємною складовою частиною території України.
4. Віднесення земель міста до будь-яких категорій здійснюється міською радою відповідно до Генерального плану забудови і плану земельно-господарського устрою міста згідно з чинним законодавством. - Порядок і правила використання земель міста встановлюються міською радою відповідно до земельного, містобудівного і природоохоронного та іншого чинного законодавства.
6. Міська рада в інтересах населення міста може згідно з чинним законодавством встановлювати деякі додаткові умови використання міських земель незалежно від форми їхньої власності і цільового призначення. - Площа території міста Володимира – Волинського складає 17,2 кв. км.
- Зміна меж міста здійснюється у встановленому законодавством порядку.
- До складу території міста можуть входити утворення з особливим статусом: історико-культурні зони, лісопаркові зони, території, що використовуються для забезпечення міського господарства та інші. Їхній статус і порядок утворення встановлюється міською радою, якщо інше не передбачене чинним законодавством.
- Об’єкти культурної спадщини та питання увічнення пам’яті історичних осіб та подій на території міста Володимира – Волинського
- Виконавчий комітет міської ради в рамках своїх повноважень забезпечує охорону, збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини на території міста Володимира – Волинського у відповідності до чинного Законодавства України.
- Перелік об’єктів культурної спадщини затверджується Додатком 3 до Статуту територіальної громади міста Володимира – Волинського.
- У місті Володимирі – Волинському у найменуванні територіальних об’єктів міста, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій, у встановленні монументів, меморіальних комплексів та інших архітектурних форм може увічнюватися пам’ять видатних історичних, державних, військових діячів України, Володимира – Волинського та Волині, захисників Батьківщини, видатних діячів науки і культури, діяльність яких сприяла прогресу людства, утвердженню загальнолюдських цінностей, а також подій, які мали історичне значення для України, Володимира – Волинського та Волині.
- При прийнятті рішень органами місцевого самоврядування щодо увічнення пам’яті історичних осіб та подій пріоритет надається тим з них, які пов’язані з містом Володимиром – Волинським та Волинню.
- При прийнятті рішень щодо увічнення пам’яті історичних осіб та подій не допускається увічнення пам’яті осіб і організацій, діяльність яких пов’язана з ліквідацією інститутів української державності, здійсненням репресивних заходів тоталітарними режимами, вчиненням інших злочинів проти людства і людяності.
Розділ II
Місцеве самоврядування в місті Володимирі – Волинському
Стаття 9. Система місцевого самоврядування
- Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою міста Володимира – Волинського в інтересах територіальної громади в межах прав, наданих їй Конституцією та законами України як безпосередньо, так і через міську раду та її виконавчі органи.
- Систему місцевого самоврядування міста Володимира – Волинського складають:
- – територіальна громада міста;
- – міська рада;
- – міський голова;
- – виконавчі органи міської ради;
- – органи самоорганізації населення.
Стаття 10. Гарантії здійснення місцевого самоврядування в місті Володимирі – Волинському, діяльність його органів і посадових осіб
- Органи і посадові особи місцевого самоврядування міста Володимира – Волинського діють відповідно до повноважень, наданих їм Конституцією України, законами України і цим Статутом.
- Органи і посадові особи державної влади на території міста Володимира – Волинського не мають права втручатися в законну діяльність органів і посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків, передбачених законодавством.
- Рішення органів державної влади, що призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування міста, виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади і попередньо не були забезпечені відповідними ресурсами, компенсуються державою згідно з чинним законодавством.
- Взаємовідносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста з органами державної влади, діяльність яких поширюється на територію міста, базується на засадах поєднання інтересів територіальної громади та держави, співробітництва, партнерства й взаємодопомоги, забезпечення виконання завдань соціально-економічного та культурного розвитку міста і реалізації в місті функцій державної влади.
- Права органів місцевого самоврядування міста Володимира – Волинського захищаються в судовому порядку.
- Обмеження права територіальної громади на місцеве самоврядування можливе лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану згідно з законами України.
Стаття 11. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста
- Систему актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста складають:
- – статут територіальної громади;
- – рішення міської ради;
- – розпорядження міського голови;
- – рішення виконавчого комітету міської ради;
- – акти інших виконавчих органів ради та їх посадових осіб.
- Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста, прийняті згідно з чинним законодавством, є обов’язковими до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на території міста.
- Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста скасовуються згідно з чинним законодавством.
- Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста у випадку їхньої невідповідності Конституції або законам України, визнаються незаконними в судовому порядку.
- Невиконання або неналежне виконання актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста, виданих відповідно до чинного законодавства, тягне за собою відповідальність, передбачену законодавством.
Стаття 12. Обов’язковість рішень, прийнятих територіальною громадою міста на місцевому референдумі
- Рішення, прийняті територіальною громадою в межах наданих їй Конституцією та законами України прав щодо вирішення питань місцевого значення на місцевому референдумі, є обов’язковими для виконання всіма органами і посадовими особами місцевого самоврядування, громадянами, об’єднаннями громадян, а також підприємствами, установами й організаціями, які розташовані та території міста.
- Виконання рішень, прийнятих територіальною громадою міста Володимира – Волинського на місцевому референдумі, забезпечується міським головою.
- Невиконання або неналежне виконання рішень, прийнятих територіальною громадою міста на місцевому референдумі, є підставою для притягнення до відповідальності в порядку та межах, визначених законами України.
Стаття 13. Тлумачення актів органів місцевого самоврядування
- Офіційне тлумачення актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюють органи і посадові особи, що їх прийняли.
- Офіційне тлумачення цього Статуту, рішень, прийнятих територіальною громадою на місцевому референдумі, здійснюється міською радою за поданням міського голови та зверненням депутатів місцевої ради, загальних зборів громадян або за внесеною місцевою ініціативою.
Стаття 14. Відповідальність органів і посадових осіб місцевого самоврядування
- Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальною громадою в межах своїх повноважень.
- Територіальна громада в будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права й свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
- Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються чинним законодавством.
- Державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.
- Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами у разі:
1) порушення ними Конституції або законів України;
2) обмеження прав і свобод членів територіальної громади;
3) не забезпечення здійснення або неналежне здійснення наданих їм Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноважень;
4) настання несприятливих правових наслідків через прийняті ними протиправні рішення.
- Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
- Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам у результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів бюджету міста, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування – за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
- Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Розділ III
Територіальна громада міста Володимира – Волинського та форми реалізації права її членів на участь у місцевому самоврядуванні
Стаття 15. Територіальна громада міста Володимира – Волинського
- Членами територіальної громади міста Володимира – Волинського є мешканці міста, які постійно проживають на території міста відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», інших актів законодавства України.
- Члени територіальної громади міста, як суб’єкти реалізації права на місцеве самоврядування поділяються на тих, що володіють правом голосу і тих, які не володіють правом голосу.
- Членами міської громади з правом голосу є дієздатні громадяни України, які досягли повноліття і постійно проживають на території міста Володимира – Волинського і відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» та інших актів законодавства України.
Члени міської громади з правом голосу володіють активним і пасивним виборчим правом на виборах органів місцевого самоврядування, мають право брати участь у місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання, громадських слуханнях, володіють правом місцевої ініціативи.
- Негромадяни України (громадяни інших держав, особи без громадянства), які постійно проживають на території міста, неповнолітні члени територіальної громади міста Володимира – Волинського, а також члени міської громади, щодо яких є рішення суду про визнання їх недієздатними, є членами територіальної громади без права голосу.
Члени міської громади без права голосу не володіють активним і пасивним виборчим правом на виборах органів місцевого самоврядування, не беруть участі у місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання, громадських слуханнях, не володіють правом місцевої ініціативи.
Органи місцевого самоврядування, комунальні підприємства, установи, організації у місті Володимирі – Волинському здійснюють заходи, спрямовані на забезпечення соціальних, освітніх, інших прав членів міської громади без права голосу, сприяють залученню їх до активного життя міської громади.
- Мешканці міста Володимира – Волинського, які володіють нерухомим майном (нерухомістю) на території міста, працюють у місті, ведуть іншу діяльність, пов’язану зі сплатою податків до місцевого бюджету, але не зареєстровані на території міської громади, відповідно до Конституції і законодавства України, користуються усіма правами членів міської громади, окрім права участі у місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання, громадських слуханнях та окрім права місцевої ініціативи. Рішенням органів місцевого самоврядування для цієї категорії мешканців міста можуть встановлюватись права користування інфраструктурою міста, порядок отримання соціальних, освітніх, медичних та інших послуг на рівних умовах з членами міської громади.
- Права члена міської громади за винятком права голосу надаються також Почесним громадянам міста Володимира – Волинського незалежно від місця їх проживання, а також, за рішенням міської ради – особам, які не є членами міської громади, але отримали у відповідності із Законом України “Про закордонних українців” статус закордонного українця або мають значні, офіційно визнані заслуги перед містом і міською громадою.
- Територіальна громада є первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень, які здійснюються нею як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
- Територіальна громада має права і обов’язки в межах наданих їй повноважень та виділених ресурсів вирішувати під свою повну відповідальність усі питання місцевого значення, якщо інше не передбачено чинним законодавством.
- Територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності.
- Пріоритети розвитку територіальної громади визначаються Стратегією розвитку міста.
Стаття 16. Форми та гарантії реалізації права членів територіальної громади на участь у здійсненні місцевого самоврядування
- Члени територіальної громади здійснюють своє право на участь у місцевому самоврядуванні як безпосередньо, так і через відповідні органи місцевого самоврядування міста.
- Формами участі членів територіальної громади в місцевому самоврядуванні є:
1) місцеві вибори;
2) місцевий референдум;
3) загальні збори громадян за місцем проживання;
4) місцеві ініціативи;
5) громадські слухання;
6) звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування міста;
7) участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування міста;
8) участь у діяльності громадських організацій, професійних і творчих спілок;
9) електронні петиції;
10) інші форми участі громадян у місцевому самоврядуванні міста.
- Будь-які обмеження права членів територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні міста залежно від їх раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання в місті, за мовними або іншими ознаками забороняються.
Стаття 17. Місцеві вибори
- Місцеві вибори – це обрання депутатів міської ради та міського голови на основі гарантованого Конституцією України та Законом України “Про місцеві вибори” загального, рівного, вільного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
2. Участь у місцевих виборах є особистою справою кожного члена територіальної громади. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у місцевих виборах.
3. Право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, яким на день проведення виборів виповнилося 18 років і які проживають на території міста.
4. Депутатом міської ради, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу і на день виборів досяг 18 років. - Депутатом міської ради, а також міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята у встановленому законом порядку.
6. Особи, які займають посади, що відповідно до закону є несумісними зі статусом депутата ради, міського голови, зобов’язані в разі їх обрання залишити посаду (припинити діяльність), яка є несумісною зі статусом депутата, міського голови та в передбачених законом випадках припинити будь-яку підприємницьку діяльність.
7. Депутати міської ради, міський голова обираються терміном на 5 років.
8. Загальний склад міської ради визначається відповідно до Закону України «Про місцеві вибори». - Порядок призначення і проведення місцевих виборів встановлюється Законом України «Про місцеві вибори».
Стаття 18. Місцевий референдум
- Місцевий референдум є формою безпосереднього вирішення членами територіальної громади питань, віднесених Конституцією, законами України до відання місцевого самоврядування, шляхом вільного волевиявлення.
- Участь у місцевому референдумі приймають лише повноправні члени Територіальної громади.
- Види, порядок ініціювання, призначення та проведення місцевих референдумів визначається законом.
- Предметом місцевого референдуму може бути питання місцевого значення, віднесене до відання територіальної громади та ї органів.
- Коло питань, які не можуть бути винесені на місцевий референдум, визначаються законом.
- Питання, що виносяться на місцевий референдум, не повинні призводити до порушення рівноправності, громадської злагоди в територіальній громаді, обмежувати або скасовувати права і свободи членів територіальної громади або їх окремих категорій.
- Місцевий референдум вважається таким, що відбувся, якщо у ньому взяло участь більше половини повноправних членів територіальної громади. Якщо місцевий референдум визнано таким, що не відбувся, рішення з питання, що виносилося на місцевий референдум, приймає Рада.
- Рішення місцевого референдуму вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів територіальної громади, які взяли участь у голосуванні. У разі рівної кількості голосів, поданих «за» і «проти», вважається, що питання, яке було винесене на референдум, вирішене негативно.
- Питання, яке не одержало підтримки на референдумі, може повторно виноситися на референдум не раніше, ніж через два роки.
- Рішення місцевого референдуму і результати голосування оприлюднюються у порядку, визначеному чинним законодавством.
- Рішення місцевого референдуму, крім консультативного, мають найвищу юридичну силу по відношенню до актів органів місцевого самоврядування громади
Стаття 19. Загальні збори громадян за місцем проживання
1) Загальні збори громадян за місцем проживання – це збори громадян територіальної громади, які скликаються у разі необхідності і проводяться в межах міста або його окремих частин – будинків, вулиць, кварталів або інших внутрішньоміських територіальних утворень.
- До компетенції загальних зборів громадян належить:
1) розгляд будь-яких питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, в межах Конституції України та законів України, внесення пропозицій відповідним органам і організаціям;
2) обговорення проектів рішень міської ради та її виконавчого комітету з питань міського значення;
3) внесення пропозицій з питань порядку денного сесії міської ради та її виконавчих органів;
4) заслуховування міського голови, посадових осіб місцевого самоврядування міста, звітів керівників підприємств, установ і організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади, порушення, в разі необхідності, перед відповідною радою питання про притягнення посадових осіб до відповідальності;
5) інформування населення про прийняті радою та її виконавчими органами рішення, хід їх виконання, про закони України, укази Президента України, інші акти органів законодавчої і виконавчої влади з питань, що порушують інтереси територіальної громади;
6) утворення органів самоорганізації населення, затвердження їх положень, внесення змін і доповнень до них, вирішення питань про дострокове припинення повноважень (розпуск) органів самоорганізації населення, а також про відставку окремих їх членів;
7) надання згоди на включення до складу комунальної власності об’єктів, які створені в результаті трудової участі громадян або придбані на їх добровільні внески, на продаж або безоплатну передачу цих майнових об’єктів іншим суб’єктам власності;
8) внесення пропозицій щодо передачі або продажу в комунальну власність підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та інших об’єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальної громади;
9) розгляд питань про надання допомоги інвалідам, ветеранам війни і праці, одиноким громадянам похилого віку, багатодітним та малозабезпеченим сім’ям й іншим категоріям громадян; внесення відповідних пропозицій на розгляд міської ради та її органів;
10) внесення пропозицій щодо встановлення міською радою місцевих податків і зборів, оголошення місцевих добровільних позик;
11) розгляд питань про найменування, перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів, парків; внесення пропозицій з цих питань;
12) обговорення питань, пов’язаних із залученням населення до ліквідації наслідків аварій і стихійного лиха; сприяння органам місцевого самоврядування, державним органам у проведенні робіт з ліквідації наслідків аварій; заслуховування інформації виконавчих органів міської ради про екологічно небезпечні аварії та ситуації і стан навколишнього природного середовища, а також про заходи, що вживаються з метою його поліпшення;
13) розгляд питань про відкликання депутатів міської ради;
14) розгляд питань про внесення на розгляд міської ради пропозицій про проведення місцевого референдуму;
15) розгляд питань про утворення ініціативних груп всеукраїнського і місцевих референдумів;
16) обговорення інших питань, що порушують інтереси територіальної громади.
3. Загальні збори громадян мають право звертатися з пропозиціями до міської ради, міського голови, інших органів місцевого самоврядування, державних органів, керівників підприємств, організацій і установ, які зобов’язані розглянути ці пропозиції та інформувати в місячний строк про результати розгляду осіб або органи, за рішенням яких було скликано збори.
- У роботі загальних зборів громадян беруть участь члени територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах та які проживають на відповідній території (будинок, вулиця, квартал тощо).
У роботі загальних зборів з правом дорадчого голосу можуть брати участь міський голова, народні депутати України, депутати обласної, міської ради, посадові особи органів місцевого самоврядування, представники органів державної влади, об’єднань громадян, установ, організацій та підприємств, які зацікавлені у вирішенні питань, що розглядаються на зборах.
- Загальні збори громадян за місцем проживання скликає міський голова за власною ініціативою, за ініціативою депутатів міської ради, за ініціативою не менш 1/3 загальної кількості громадян, які проживають на відповідній території. Суб`єкт ініціативи з проведення зборів за місцем проживання повідомленням сповіщає про них міського голову не пізніше як за 15 робочих днів до запропонованої дати проведення зборів у письмовому вигляді. У повідомленні зазначаються вид, дані про ініціаторів, час, дата, порядок денний і місце проведення зборів, коло запрошених учасників зборів. Неподання такого повідомлення та інформації є підставою для визнання їх місцевою радою не чинними, а рішення, ними ухвалені, такими, що не мають юридичних наслідків.
- Рішення про скликання загальних зборів доводиться до відома громадян, які проживають на відповідній території, не пізніш як за сім днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення та переліку питань, які передбачається винести на обговорення зборів.
- У випадках, коли об’єктивно неможливо провести загальні збори громадян, за рішенням міського голови можуть скликатися збори представників громадян за місцем проживання – будинків, вулиць тощо.
Представники громадян для участі в таких зборах обираються загальними зборами громадян, які проживають на території менших територіальних утворень. Норми представництва на зборах представників громадян встановлюються міським головою.
Порядок скликання, проведення, а також компетенція зборів представників громадян за місцем проживання визначаються такими ж, як і для загальних зборів громадян за місцем проживання.
- Загальні збори громадян є правомочними за умови присутності на них не менш 1/2 членів територіальної громади, які проживають на відповідній території і мають право голосу на місцевих виборах.
Збори представників громадян є правомочними за умови присутності на них не менш 2/3 обраних або призначених представників.
- На загальних зборах громадян головує особа, що визначена міським головою або органом, який скликав загальні збори громадян. Для ведення протоколу загальних зборів обирається секретар загальних зборів.
- Порядок денний загальних зборів громадян затверджується зборами громадян за поданням органу, який їх скликав.
- Під час проведення загальних зборів громадян складається протокол, який підписується головою і секретарем загальних зборів громадян. До протоколу додається список учасників зборів із зазначенням місця їх проживання.
- Загальні збори громадян приймають рішення з розглянутих питань. Рішення загальних зборів громадян приймаються відкритим або таємним голосуванням більшістю голосів від кількості присутніх на них громадян, які проживають на відповідній території.
- Рішення загальних зборів є обов`язковими для виконання відповідними органами самоорганізації населення та підлягають обов`язковому розгляду посадовими особами місцевого самоврядування, до компетенції яких відносяться порушені питання, у 15–денний термін з часу подання рішення зборів у відповідну інстанцію. У випадку, якщо орган чи посадова особа місцевого самоврядування не вважають за можливе врахувати рішення загальних зборів громадян, вони повинні підготувати вмотивовану заяву і передати її на розгляд міського голови, а також ініціативної групи. Рішення оприлюднюється у місцевих засобах масової інформації.
- Витрати, пов’язані з підготовкою та проведенням загальних зборів громадян, здійснюються за рахунок бюджету міста або за рахунок добровільних внесків відповідних жителів міста.
Стаття 20. Місцеві ініціативи
- Члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді будь – якого питання, віднесеного законом до відання місцевого самоврядування.
- Регулювання усіх процедурних питань реалізації права членів територіальної громади на місцеву ініціативу, а також затвердження зразків документів, необхідних для реалізації права на місцеву ініціативу, визначається Положенням про місцеві ініціативи у місті Володимирі-Волинському (Додаток 1 до цього Статуту).
Стаття 21. Громадські слухання
1.Територіальна громада міста Володимира-Волинського має право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами Володимир-Волинської міської ради, службовими особами її виконавчих органів, міським головою, іншими посадовими особами місцевого самоврядування міста Володимира-Волинського, під час яких члени громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
- Регулювання усіх процедурних питань реалізації права членів територіальної громади на проведення громадських слухань, а також затвердження зразків документів, необхідних для реалізації права на проведення громадських слухань, визначається Положенням про громадські слухання у місті Володимирі-Волинському (Додаток 2 до цього Статуту).
Стаття 22. Звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування
- Члени територіальної громади міста мають право особисто звертатися до органів і посадових осіб місцевого самоврядування в письмовій або усній формі із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються діяльності органів місцевого самоврядування, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення в межах повноважень, визначених законодавством для органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
- Органи та посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані приймати до розгляду заяви громадян і відповідати на них згідно з Законом України “Про звернення громадян ”.
- Звернення може бути індивідуальним, якщо подане окремим громадянином, або колективним, якщо подане групою громадян.
- Особливою формою колективного звернення громадян є Електронна петиція до Володимир – Волинської міської ради. Електронна петиція розміщується на офіційному веб-сайті Володимир – Волинської міської ради або веб-сайті «Єдина система місцевих електронних петицій» ( http://e-dem.in.ua).
Електронна петиція, адресована Володимир-Волинській міській раді, розглядається за умови збору на її підтримку не менше як 150 підписів громадян протягом не більше 30 днів з дня оприлюднення петиції. Регулювання окремих процедурних питань реалізації права членів територіальної громади на колективні звернення до Володимир – Волинської міської ради та її виконавчих органів у вигляді електронних петицій визначається Порядком подання та розгляду електронних петицій до Володимир – Волинської міської ради який затверджується міською радою.
Стаття 23. Участь в роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування
- Члени територіальної громади можуть бути присутніми на відкритих засіданнях міської ради, виконавчих органів ради, постійних та тимчасових контрольних депутатських комісіях.
- Члени територіальної громади мають право брати участь у засіданнях відповідного органу самоорганізації населення.
- Члени територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах, можуть бути обраними депутатами міської ради, міським головою.
- Члени територіальної громади, які мають право голосу на місцевих виборах, можуть бути обраними посадовими особами органів самоорганізації населення.
Стаття 24. Участь у здійсненні місцевого самоврядування міських осередків політичних партій, громадських організацій, творчих спілок, їх об’єднань
- Члени територіальної громади можуть брати участь у здійсненні місцевого самоврядування через міські, міськрайонні осередки політичних партій, громадських організацій, творчих спілок, профспілок, їх об`єднань.
- Місцеві осередки політичних партій, громадських організацій відповідно до законодавства:
1) беруть участь в організації місцевих виборів;
2) через своїх депутатів у міській раді беруть участь у формуванні та реалізації місцевої політики;
3) сприяють залученню членів територіальної громади до обговорення важливих питань соціально-економічного та культурного розвитку міста, організації суспільно-політичних та інших заходів.
- Місцеві осередки громадських організацій, профспілки, засоби масової інформації, інші інститути громадянського суспільства відповідно до законодавства через своїх представників:
1) беруть участь у роботі громадської ради та інших консультативно-дорадчих органів, окремих комісій міської ради;
2) сприяють залученню членів територіальної громади до обговорення та вирішення важливих питань соціально-економічного та культурного розвитку міста, організації заходів.
- Місцеві осередки політичних партій, громадських організацій та об’єднань громадян, інших інститутів громадянського суспільства відповідно до законодавства можуть вносити до органів місцевого самоврядування пропозиції, які обов’язкові для розгляду відповідними органами у встановленому порядку.
- Не допускається створення і діяльність структурних осередків політичних партій у виконавчих органах місцевого самоврядування.
- Органам та посадовим особам місцевого самоврядування заборонено відокремлювати в своєму ставленні певні політичні партії чи надавати їм привілеї, а також сприяти політичним партіям, якщо інше не передбачено законом, у провадженні їх діяльності.
- Виконавчий комітет міської ради за пропозицією профспілок, їх об’єднань розглядає на своїх засіданнях хід укладання і виконання колективних договорів на підприємствах, установах і організаціях міста.
Стаття 25. Інші форми участі членів територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування
- Перелік форм участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування, визначений цим Статутом, не є вичерпним.
- Органи та посадові особи місцевого самоврядування сприяють становленню нових форм участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування.
- Можуть бути використані, зокрема, такі форми участі жителів міста у здійсненні місцевого самоврядування:
1) участь на громадських засадах у роботі комісій, які утворюються при органах місцевого самоврядування, перелік та положення про які визначаються рішенням відповідного органу місцевого самоврядування;
2) участь у роботі консультативно-дорадчих органів, які утворюються при органах та посадових особах місцевого самоврядування міста, з метою вивчення і організації забезпечення потреб членів територіальної громади міста різними формами соціальної допомоги, залучення їх до здійснення місцевого самоврядування міста. Положення про кожен такий консультативно-дорадчий орган розробляється окремо і затверджується відповідним рішенням Володимир – Волинської міської ради, її виконавчого комітету або розпорядженням міського голови;
3) участь у проведенні громадських експертиз проектів рішень органів місцевого самоврядування міста з питань, які мають суттєве значення для членів територіальної громади, визначають напрямки соціально-економічного та культурного розвитку міста;
4) виконання громадських робіт з благоустрою міста, надання послуг соціально незахищеним жителям міста;
5) надання матеріальної і фінансової допомоги місцевому самоврядуванню у формі добровільних пожертвувань, що зараховуються на спеціальні рахунки Володимир – Волинської міської ради чи її виконавчих органів.
Стаття 26. Масові заходи жителів міста
- Жителі міста відповідно до Конституції України мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи, демонстрації та інші масові заходи.
2. Питання проведення масових заходів на території міста визначається виконавчим комітетом міської ради відповідно до чинного законодавства. - Про проведення масового заходу на території міста організатори акції повинні повідомити виконавчий комітет на пізніше, ніж за добу до її проведення.
Стаття 27. Соціально-політичні конфлікти і шляхи їх подолання
- Органи місцевого самоврядування дотримуються в своїй діяльності принципів громадянського миру та злагоди між членами територіальної громади, захисту прав, поваги гідності й інтересів різноманітних соціальних, етнічних і релігійних груп громадян.
- У разі виникнення конфлікту передбачається погоджувальна процедура, порядок проведення якої затверджується міською радою.
- У передбачених законодавством випадках конфлікти вирішуються в судовому порядку.
Стаття 28. Право членів територіальної громади.
- Задоволення соціально-побутових, економічних, безпекових, культурно-духовних потреб мешканців міста Володимира – Волинського складають основну мету місцевого самоврядування громади, діяльності органів місцевого самоврядування.
- Крім прав, передбачених Конституцією та законами України, мешканці міста мають невід’ємні права на:
1) цілодобову забезпеченість якісною питною водою;
2) цілодобову забезпеченість холодною і гарячою водою;
3) якісне електро- та теплопостачання;
4) забезпеченість міста каналізаційними мережами, очисними спорудами;
5) цілодобову забезпеченість належним транспортним сполученням – як внутрішнім так і зовнішнім;
6) розгалуженість і якість доріг;
7) освітленість вулиць і будинків у темну пору доби;
8) забезпечення тиші на вулицях та у житлових будинках у період відпочинку громадян;
9) ефективну систему прибирання та вивезення сміття з вулиць, прибудинкових територій та під’їздів багатоквартирних будинків;
10) ефективну систему безпеки громадян – попередження і боротьби зі злочинністю;
11) створення умов до зайнятості населення;
12) доступність та якість медичних послуг;
13) доступність та якість освітніх послуг;
14) ефективну систему надання побутових послуг;
15) доступність мобільного зв’язку;
16) забезпеченість мешканців та їх дітей місцями для відпочинку і дозвілля;
17) забезпеченість закладами культури (бібліотеки, палаци культури, театри тощо).
Зазначений перелік прав мешканців міста не є вичерпним.
- У своїй діяльності по забезпеченню задоволення потреб членів територіальної громади органи місцевого самоврядування міста Володимира – Волинського керуються політикою якості, яка затверджується міською радою відповідно до міжнародних стандартів якості.
Стаття 29. Захист і реалізація прав, свобод, потреб людини, громадянина та члена територіальної громади міста Володимира – Волинського
- Захист і реалізація у місті Володимирі – Волинському прав та свобод людини і громадянина, які закріплені в Конституції та законодавстві України, визначають зміст і спрямованість діяльності органів місцевого самоврядування.
- Органи місцевого самоврядування реалізують власні та делеговані Законом повноваження з забезпечення соціальних та інших стандартів, гарантованих державою.
- Члени територіальної громади міста Володимира – Волинського мають право на безоплатне отримання соціальних, освітніх, медичних, культурних та інших послуг на території міста у порядку, визначеному законодавством України та рішеннями міської ради.
- Органи місцевого самоврядування, у межах власної компетенції та з врахуванням можливостей місцевого бюджету, з метою підвищення рівня соціального захисту членів територіальної громади, можуть встановлювати для мешканців міста загалом або для їх окремих категорій (пенсіонерів, ветеранів війни, репресованих, вдів, багатодітних сімей тощо) пільгові умови при користуванні інфраструктурою міста, наданні житлово-комунальних послуг, оподаткування тощо.
- Усі громадяни України, що тимчасово проживають у місті Володимирі – Волинському, а також іноземці та особи без громадянства, які перебувають у місті на законних підставах, користуються тими ж правами і свободами, несуть такі ж обов’язки як і володимир – волинці, за винятками випадків встановлених цим Статутом.
Органи місцевого самоврядування не можуть приймати рішення, які обмежують права і свободи мешканців міста, громадян України, які не є членами територіальної громади міста Володимира – Волинського, громадян інших держав та осіб без громадянства.
Стаття 30. Єдність прав та обов’язків мешканців міста
- Права і обов`язки мешканців міста взаємопов`язані. Наявність прав у мешканців міста породжує необхідність виконання ними обов`язків стосовно як окремих мешканців міста, тек і міської громади вцілому.
- Обов`язком кожного мешканця міста є:
1) збереження та розвиток історичних традицій та особливостей міста, шанобливе ставлення до історії міста, об’єктів історико-культурної спадщини;
2) сприяння сталому розвитку міста;
3) толерантне ставлення до усіх мешканців міста;
4) сприяння реалізації права мешканців міста на задоволення передбачених цим Статутом основних соціально-побутових, економічних, безпекових, культурно-духовних потреб;
5) бережливе ставлення до довкілля, зелених насаджень, екології міста.
- Усі хто мешкає або перебуває на території міста Володимира – Волинського зобов’язані не порушувати прав і свобод інших мешканців міста. Особи, винні у порушенні відповідних прав і свобод несуть цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно чинного законодавства України.
Розділ ІV
Володимир – Волинський міський голова та інші посадові особи місцевого самоврядування
Стаття 31. Статус міського голови
- Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Володимира – Волинського та здійснює свої повноваження на постійній основі.
- Міський голова головує на засіданнях міської ради, очолює її виконавчий комітет та організує його роботу.
- Міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою міста, відповідальним перед міською радою, а з питань здійснення виконавчим комітетом міської ради повноважень органів виконавчої влади – підконтрольним органам виконавчої влади.
- Посада міського голови має таку назву: “міський голова”.
Стаття 32. Обрання і вступ на посаду міського голови
- Міський голова обирається членами територіальної громади, які мають право голосу, шляхом загального, рівного, прямого, вільного і таємного голосування терміном на 5 років відповідно до ст. 141 Конституції України.
- Новообраний міський голова складає Присягу посадової особи місцевого самоврядування на сесії міської ради.
Стаття 33. Повноваження міського голови
- Міський голова представляє територіальну громаду з усіх питань її діяльності.
- Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення міською виборчою комісією на пленарному засіданні міської ради рішення про його обрання і закінчуються в момент вступу на цю посаду іншої особи, обраної відповідно до закону, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
- Міський голова здійснює такі повноваження:
1) забезпечує здійснення повноважень органів виконавчої влади на території міста, наданих їм законами України;
2) забезпечує додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Волинської обласної державної адміністрації;
3) організовує роботу міської ради та її виконавчого комітету;
4) підписує рішення міської ради та її виконавчого комітету;
5) вносить на розгляд міської ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря міської ради;
6) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету міської ради;
7) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури і штатів виконавчих органів міської ради, апарату міської ради та її виконавчого комітету;
8) здійснює керівництво апаратом міської ради та її виконавчого комітету;
9) скликає сесії міської ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій міської ради і головує на пленарних засіданнях міської ради;
10) забезпечує підготовку на розгляд міської ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку міста, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень міської ради з інших питань, що належать до її відання;
11) оприлюднює затверджені міською радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
12) призначає на посади та звільняє з посад посадових осіб місцевого самоврядування виконавчих органів міської ради у відповідності з діючим законодавством;
13) призначає на посади та звільняє з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста;
14) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;
15) забезпечує виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету;
16) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним міською радою;
17) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження міської ради та її органів;
18) укладає від імені територіальної громади, міської ради та її виконавчого комітету договори, відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції міської ради, подає їх на затвердження міської ради;
19) веде особистий прийом громадян;
20) забезпечує на території міста дотримання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань;
21) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим Статутом та законами України, якщо вони не віднесені до виключних повноважень міської ради або не віднесені міською радою до відання її виконавчих органів;
22) видає розпорядження у межах своїх повноважень.
- Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Стаття 34. Секретар міської ради
- За пропозицією міського голови міська рада обирає секретаря міської ради.
- Секретар міської ради обирається з числа депутатів міської ради та працює в раді на постійній основі.
- Секретар міської ради:
1) скликає сесії ради у випадках, передбачених законодавством;
2) повідомляє депутатам і доводить до відома членів територіальної громади інформацію про час і місце проведення сесії міської ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання міської ради та підписує її рішення у випадках, передбачених законодавством;
4) організовує підготовку сесій міської ради, питань, що вносяться на її розгляд;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень міської ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій міської ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам міської ради у здійсненні їх повноважень;
8) за дорученням міської ради відповідно до законодавства організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційного тексту цього Статуту й інших офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади міста;
10) вирішує, за дорученням міського голови або міської ради, інші питання, пов’язані з діяльністю міської ради та її органів.
- У разі дострокового припинення повноважень міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень, повноваження міського голови здійснює секретар ради. Секретар ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень міського голови і до моменту вступу на посаду новообраного міського голови відповідно до закону.
Стаття 35. Заступники міського голови
- Заступники міського голови затверджуються міською радою за поданням міського голови.
- Розподіл обов’язків між заступниками міського голови визначається згідно їх функціональних обов’язків.
Розділ V
Володимир – Волинська міська рада
Стаття 36. Міська рада
- Міська рада представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.
- Порядок формування міської ради визначається Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Стаття 37. Депутати міської ради
- Депутати міської ради обираються членами територіальної громади з правом голосу шляхом загальних, прямих, вільних, рівних та таємних виборів терміном на п`ять років відповідно до ст. 141 Конституції України.
- Загальний склад міської ради визначається відповідно до ч.2,3 ст.16 Закону України «Про місцеві вибори».
- Депутати міської ради працюють на громадських засадах. На час сесій, засідань постійних комісій міської ради, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, депутат звільняється від виконання виробничих або службових обов’язків з відшкодуванням йому середнього заробітку за основним місцем роботи та інших витрат, пов’язаних з депутатською діяльністю, за рахунок бюджету міста, згідно та у відповідності до чинного законодавства.
- Депутати міської ради виконують свої депутатські обов’язки відповідно до законів України та цього Статуту, а також керуючись власними переконаннями щодо необхідності своєї діяльності на благо територіальної громади.
- Депутати міської ради зобов’язані брати участь у роботі сесії міської ради, засідань постійної та інших комісій міської ради, до складу яких їх обрано, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу.
- Порядок вирішення питання про притягнення депутата місцевої ради до кримінальної відповідальності та порядок накладення на нього адміністративного стягнення вирішується згідно Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”
Стаття 38. Компетенція міської ради
- Міська рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” та іншими законами до її відання.
- До компетенції міської ради належать питання:
1) затвердження регламенту ради;
2) утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій;
3) утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
4) обрання за пропозицією міського голови на посаду та звільнення з посади секретаря ради;
5) затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання;
6) утворення за поданням міського голови інших виконавчих органів влади;
7) затвердження плану роботи ради та заслуховування звіту про його виконання;
8) заснування аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації ради, призначення і звільнення їх керівників;
9) заслуховування звіту міського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради;
10) прийняття рішення про недовіру міському голові;
11) заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує;
12) заслуховування повідомлень депутатів про роботу в раді, виконання ними доручень ради;
13) розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах;
14) прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом;
15) скасування актів виконавчих органів міської ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням міської ради, прийнятим у межах її повноважень;
16) прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень міського голови у випадках, передбачених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”;
17) прийняття рішення про проведення місцевого референдуму;
18) прийняття, відповідно до законодавства, рішень щодо організації проведення референдумів та виборів місцевого самоврядування та міського голови;
19) прийняття рішень про наділення органів самоорганізації населення окремими власними повноваженнями органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення;
20) прийняття рішень про об’єднання в асоціації або вступ до асоціацій, інших форм добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них;
21) затвердження програм економічного та соціального розвитку міста, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
22) затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання бюджету;
23) встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України;
24) утворення цільових фондів, затвердження положень про ці фонди;
25) прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень;
26) прийняття рішень щодо передачі коштів з місцевого бюджету;
27) прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а, також, земельного податку;
28) встановлення для підприємств комунальної власності територіальної громади, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до міського бюджету;
29) прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об’єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання у встановленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об’єктів комунальної власності майна, відчуженого в процесі приватизації, договір про купівлю-продаж якого розірвано у встановленому порядку або визнано недійсним, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності територіальної громади, реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради;
30) Прийняття рішень про визначення критеріїв, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим у комунальних унітарних підприємствах та у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді; про затвердження порядку утворення наглядової ради, порядку призначення членів наглядової ради комунального унітарного підприємства; про визначення кола питань, що належать до виключної компетенції наглядової ради комунального унітарного підприємства; про встановлення вимог до незалежних членів наглядової ради комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді;
31) Визначення критеріїв відбору незалежного аудитора та критеріїв віднесення комунальних унітарних підприємств і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать територіальній громаді, до таких, фінансова звітність яких (у тому числі консолідована) підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором, та затвердження порядку такої перевірки і порядку залучення незалежного аудитора;
32) Прийняття рішень щодо надання згоди на організацію співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста, у формах, визначених статтею 4 Закону України “Про співробітництво територіальних громад”, щодо схвалення проекту договору про співробітництво та інших рішень, пов’язаних із здійсненням відповідно до зазначеного Закону співробітництва територіальних громад;
33) Заслуховування звітів, пов’язаних із здійсненням відповідно до Закону України “Про співробітництво територіальних громад” співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста;
34) прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
35) створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб’єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб);
36) вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;
37) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
38) затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України;
39) вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;
40) прийняття рішень про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, є пам’ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами “сезону тиші” з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу;
41) надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території міста нових об’єктів, сфера екологічного впливу діяльності яких, згідно з діючими нормативами, включає відповідну територію;
42) Створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги;
43) Створення відповідно до законодавства муніципальної поліції, яка утримується за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету;
44) Заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на відповідній території;
45) прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених чинним законодавством;
46) затвердження у встановленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови міста, правил забудови міста, іншої містобудівної документації;
47) затвердження договорів, укладених міським головою від імені міської ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції;
48) встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території міста, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, дотримання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
49) прийняття визначених законом рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
50) Визначення територій, на яких можуть проводитися потенційно небезпечні заходи в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки
51) прийняття рішень, пов’язаних із створенням спеціальних вільних та інших зон, змінами в статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань; надання згоди на створення таких зон за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України;
52) прийняття рішень про надання дозволу на створення органів самоорганізації населення;
53) затвердження Статуту територіальної громади міста Володимира – Волинського, змін та доповнень до нього;
54) затвердження, відповідно до закону, Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади м. Володимира – Волинського;
55) надання згоди на передачу об’єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об’єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об’єктів державної власності.
Стаття 39. Скликання сесії міської ради
- Перша сесія новообраної міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного міського голови відповідно достатті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.
- Сесії міської ради скликаються відповідно до Регламенту міської ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
- Рішення про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше, як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках – не пізніше як за день.
Стаття 40. Порядок денний та гласність засідань міської ради
- Питання на розгляд ради вносяться, як правило, виходячи з перспективного плану роботи ради, міським головою, постійними комісіями ради, виконавчим комітетом, депутатами міської ради, депутатськими фракціями та групами. Через перелічених суб’єктів також можуть вносити питання та пропозиції органи самоорганізації населення, трудові колективи, об’єднання громадян, члени територіальної громади. Порядок денний сесії затверджується радою. Голосування проводиться окремо по кожному питанню, яке пропонується для включення до порядку денного сесії, або виключення з нього, і потім порядок денний затверджується вцілому. Питання вважається включеним, якщо за це проголосувала більшість депутатів від загального складу ради. Сесія ради є правомочною якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
- Засідання ради є відкритими і діють гласно, за винятками, встановленими Регламентом та діючим законодавством.
Стаття 41. Регламент міської ради, Положення про постійні комісії міської ради
1.Регламент міської ради, Положення про постійні комісії міської ради затверджуються не пізніш як на другій сесії новообраної міської ради.
- Регламент міської ради, зміни та доповнення до нього затверджуються рішенням міської ради виключно на пленарних засідання міської ради.
Стаття 42. Комісії міської ради
- З метою підготовки рішень, контролю за виконанням рішень міської ради та її виконавчого комітету з числа депутатів обираються постійні комісії міської ради чи тимчасові контрольні комісії.
- Діяльність постійних комісій та тимчасових контрольних комісій міської ради регламентується положеннями Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Регламентом міської ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується міською радою.
- Постійні комісії за дорученням міської ради, міського голови, секретаря ради або з власної ініціативи попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку міста, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують повідомлення про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які виносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями та співдоповідями. Постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження міською радою, готують висновки з цих питань. Постійні комісії за дорученням міської ради, секретаря ради або з власної ініціативи вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних раді і виконавчому комітетові органів, підприємств, організацій і установ комунальної власності, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в разі необхідності – на розгляд міської ради чи виконавчого комітету, здійснюють контроль за виконанням рішень ради, виконавчого комітету. Постійні комісії з питань, які належать до їх компетенції, мають право отримати від керівників органів, підприємств, установ і організацій, визначених у цій статті необхідні матеріали і документи.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, в разі його відсутності – заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Рекомендації постійних комісій підлягають обов`язковому розгляду органами, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений термін.
Стаття 43. Депутатські групи та депутатські фракції міської ради
- Для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень у виборчих округах депутати можуть об’єднуватися в депутатські групи за єдністю території їх виборчих округів, спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками.
- Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради за рішенням зборів депутатів міської ради, які виявили бажання увійти до її складу.
- Депутатська група складається не менш як з трьох депутатів і реєструється відповідною радою.
- Депутати міської ради на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об’єднуватися у депутатські фракції з чисельністю не менше двох депутатів. До складу депутатських фракцій можуть входити також позапартійні депутати міської ради, які підтримують політичну спрямованість фракцій.
- Депутатські групи, фракції мають право:
1) на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради;
2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;
3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з
кожного питання порядку денного сесії ради;
4) об’єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції;
5) здійснювати інші права, передбачені законами України.
- Депутат міської ради може бути членом тільки однієї депутатської фракції.
- Головуючий інформує міську раду та членів територіальної громади про створення депутатських груп, фракцій та їх склад. Інформація заноситься до протоколу відповідної сесії міської ради.
Розділ VI
Виконавчий комітет та інші виконавчі органи міської ради
Стаття 44. Формування та склад виконавчого комітету міської ради
- Виконавчий комітет міської ради (далі – виконавчий комітет) є виконавчим органом міської ради, який утворюється міською радою на строк її повноважень.
- Після закінчення повноважень міської ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
- Виконавчий комітет міської ради очолює міський голова. У разі відсутності міського голови або неможливості виконання ним своїх обов’язків, роботу виконавчого комітету організовує перший заступник міського голови.
- Кількісний склад виконавчого комітету визначається міською радою. Персональний склад виконавчого комітету міської ради затверджується радою за пропозицією міського голови.
Стаття 45. Повноваження виконавчого комітету міської ради
- Виконавчий комітет може розглядати і вирішувати питання, віднесені Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів міської ради.
- Виконавчий комітет:
1) попередньо розглядає проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд ради;
2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів міської ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;
3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів міської ради, а також їх посадових осіб.
- Виконавчий комітет підзвітний і підконтрольний міській раді, а з питань здійснення ним делегованих повноважень – також відповідним органам виконавчої влади.
Стаття 46. Організація роботи виконавчого комітету
- Основною формою роботи виконавчого комітету є його засідання, які є правомочними, якщо в них беруть участь більше половини від загального складу виконавчого комітету.
- Засідання виконавчого комітету скликаються міським головою за необхідністю, але не рідше одного разу на місяць.
- Рішення виконавчого комітету, прийняті в межах його компетенції, обов’язкові для виконання всіма розташованими на території м. Володимира – Волинського підприємствами й установами незалежно від їх організаційно-правових форм, а також органами місцевого самоврядування і громадянами.
Стаття 47. Управління, відділи та інші виконавчі органи міської ради
- Міська рада в межах затверджених нею структури і штатів може створювати управління, відділи та інші виконавчі органи.
- Управління, відділи та інші виконавчі органи міської ради є підзвітними і підконтрольними міській раді та підпорядкованими її виконавчому комітету та міському голові.
- Посадові особи місцевого самоврядування виконавчих органів міської ради призначаються на посаду і звільняються з посади відповідно до вимог Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” і цього Статуту.
- Положення про управління, відділи та інші виконавчі органи міської ради затверджуються міською радою.
Розділ VII
Органи самоорганізації населення
Стаття 48. Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганiзацiї населення
- Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення визначається Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України “Про органи самоорганізації населення”, іншими законами України та рішеннями Володимира – Волинської міської ради.
РОЗДІЛ VIII
СТРАТЕГІЯ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ РОЗВИТКУ МІСТА
Стаття 49. Система сталого розвитку міста
- Сталий розвиток міста забезпечується шляхом розробки та реалізації Генерального плану розвитку міста, Стратегії розвитку міста, а також щорічних Програм економічного та соціального розвитку міста, міських та інших цільових програм при участі міської громади.
- Виконавчі органи міської ради у своїй діяльності реалізовують основні напрямки Стратегії розвитку міста, програм економічного та соціального розвитку міста.
- Підходи до управління об’єктами комунальної власності міста також спрямовані на реалізацію основних повсякденних та стратегічних завдань його розвитку в усіх сферах економічного, соціального та культурного життя.
- Одним із ключових підходів у системі сталого розвитку міста є виявлення та розв’язання пріоритетних соціальних проблем з максимально раціональним використанням наявних ресурсів, додатковим залученням зовнішніх та генеруванням внутрішніх ресурсів міської громади.
Стаття 50. Стратегія розвитку міста
- Стратегія – це документально зафіксований проект перспективних напрямів, пріоритетів, цілей, завдань економічного, соціального та культурного розвитку міста, яка визначає можливий сценарій цього розвитку на довгострокову перспективу, а також система комплексних заходів, які забезпечують досягнення головної мети та завдань міського розвитку на перспективу.
- З метою розробки Стратегії міським головою затверджується склад Робочої групи, до якої можуть входити студенти, підприємці, представники виконавчих органів міської ради, депутати (всіх рівнів), члени громадських організацій, активна молодь та усі небайдужі мешканці міста
3.З метою моніторингу і контролю реалізації Стратегії повинен бути створений Комітет з моніторингу реалізації та оновлення Стратегії розвитку міста Володимира – Волинського, склад та Положення якого затверджується міським головою. Комітет має очолюватись заступником міського голови і складатись з представників виконавчих органів міської ради, депутатів міської ради і зовнішніх експертів – представників інституцій громадянського суспільства, промисловості та бізнесу та інших. Наявність такого Комітету має забезпечити можливість ефективної і прозорої реалізації Стратегії.
- Затверджена Стратегія, тривалість якої виходить за межі терміну повноважень міської ради відповідного скликання, зберігає чинність до закінчення та є обов’язковою до виконання для міської ради всіх наступних скликань.
- Затверджені довгострокові програми розвитку та реформування тієї чи іншої галузі суспільного життя міської громади, тривалість яких виходить за межі терміну повноважень міської ради відповідного скликання, зберігають чинність до свого закінчення і є обов’язковими до виконання для міської ради усіх наступних скликань.
- Міська рада та її виконавчі органи у своїй діяльності реалізовують програми економічного та соціального розвитку міста.
Стаття 51. Програма економічного та соціального розвитку та інші програми розвитку міста
- Програма економічного та соціального розвитку міста (далі – Програма ЕСР) передує створенню проекту бюджету та розробляється відповідно до Стратегії розвитку міста на основі даних розвитку за останній звітний період, прогнозу соціально-економічного розвитку до кінця року і планів розвитку економіки та соціальної сфери міста наступного року.
- Програма ЕСР розробляється міськвиконкомом за участю депутатів, постійних комісій міської ради, депутатських фракцій, їх коаліції, а також громадян, органів самоорганізації населення, громадських організацій та інших об’єднань громадян і затверджується міською радою.
- Програма містить
– мету та пріоритетні напрямки розвитку міста,
– прогноз очікуваних результатів реалізації програми,
– відомості про виконавців програми:
– терміни та етапи виконання програми,
– інші відомості, які необхідні для її виконання.
- Проект Програми ЕСР подається міській раді на розгляд та затвердження не пізніше за проект бюджету цього ж року.
- Виконавчий комітет міської ради за підсумками 1 півріччя та року заслуховує інформацію про виконання завдань Програми ЕСР.
- У місті можуть розроблятися й інші цільові програми розвитку, які містять в собі відповідні заходи щодо розвитку відповідних сфер соціального життя міста та його жителів у вузьких профільних сферах і є складовою Програми ЕСР.
Стаття 52. Кадрове забезпечення сталого розвитку міста
- Кадрова політика є пріоритетним напрямом діяльності міського голови, виконкому міської ради, міської ради, будується на принципах професіоналізму, відкритості, демократії, порядності, державного та міського патріотизму;
- Основними формами кадрової політики є конкурси, залучення фахівців за контрактом, підвищення кваліфікації та професійне навчання. Перелік посад з призначенням за конкурсом, а також порядок його проведення визначаються міською радою.
- Кадрова політика здійснюється у відповідності до чинного законодавства.
Стаття 53. Міське планування
- Завдання міського планування полягає в ефективній координації процесів землекористування, приватного і громадського будівництва та іншого використання земель, визначених для містобудівних потреб, у відповідності з діючим генеральним планом міста та затвердженими правилами забудови м. Володимира – Волинського.
- Органи місцевого самоврядування визначають порядок використання земельних ділянок під забудову та іншого використання земель, визначених для містобудівних потреб, в процесі складення та затвердження планів землекористування.
- Органи місцевого самоврядування контролюють процеси будівництва та іншого використання земель, визначених для містобудівних потреб, та виконання власних планів перспективного розвитку через використання наданого законом права щодо надання дозволів та координації діяльності суб’єктів будівництва на території міста.
- Міська рада має надане законом право стосовно відведення землі, що належить територіальній громаді, а також право щодо визначення особливих умов використання у разі забудови важливих для життєдіяльності територіальної громади земельних ділянок.
- З метою розвитку окремих територій міста міська рада може прийняти рішення щодо використання капіталовкладень на будівництво інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури, а також стимулювати залучення приватних коштів.
- Міська рада визначає форми кооперації між територіальною громадою та приватними інвесторами, що дозволяють більш ефективно вирішувати реалізацію елементів міського планування.
- Планування території для забудови та іншого використання земель, наданих для містобудівних потреб, здійснюється в два етапи:
1) розробка містобудівної документації і складання планів земельно-господарського устрою;
2) розробка проектів будівництва і складання проектів відведення земельних ділянок.
- Містобудівна документація і плани земельно-господарського устрою, правила забудови міста, затверджені у встановленому порядку, є актами нормативно-правового характеру, що є обов’язковими для виконання всіма суб’єктами планування (органами державної влади та місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами) на території міста.
- Органи місцевого самоврядування можуть залучати до розробки містобудівної документації представників громадськості, виносити це питання на громадське обговорення та загальні збори. Проект містобудівної документації оприлюднюється і вноситься на затвердження лише після обговорення пропозицій та зауважень, що надійшли до органів місцевого самоврядування.
Стаття 54. Забезпечення громадського порядку та громадської безпеки
- Органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, наданих їм законодавством, розробляють та впроваджують заходи з охорони громадського порядку та громадської безпеки з таких основних напрямів:
1) запобігання, шляхом здійснення правоохоронцями регулярних профілактичних заходів на території міста; вчиненню злочинів та правопорушень
2) запобігання підліткової злочинності;
3) забезпечення виконавчим комітетом міської ради проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням громадського порядку під час їх проведення;
4) налагодження системи постійно діючого взаємозв’язку та обміну інформацією з відповідних питань між виконавчими органами міської ради, членами територіальної громади та правоохоронними органами;
5) організація патрулювання міста у вечірній та нічний часи та забезпечення відповідного освітлення міста в цей період;
6) організація безпеки дорожнього руху;
7) сприяння органам внутрішніх справ у забезпеченні додержання правил паспортної системи;
8) створення груп територіальної самооборони згідно чинного законодавства.
- Міський голова запрошує на засідання міської ради та її виконавчого комітету керівників правоохоронних органів з метою узгодження спільних заходів та заслуховування повідомлень їхніх керівників щодо їх виконання.
- Виконавчі органи міської ради розглядають справи про адміністративні правопорушення, віднесені законом до їх відання; утворюють адміністративні комісії та спрямовують їх діяльність.
- Міська рада відповідно до чинного законодавства з метою підвищення рівня роботи поліції, захисту життя, здоров’я, прав і свобод громадян, їх власності, охорони громадського порядку в місті, запобігання правопорушенням, посилення боротьби зі злочинністю, своєчасного виявлення фактів недодержання законодавства та необхідності більш тісного співробітництва поліції з населенням за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України та поданням виконавчого комітету міської ради може створити муніципальну поліцію, яка утримується за рахунок коштів бюджету міста.
- Органи місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства надають всіляку допомогу та підтримку у створенні та діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку.
- Громадські формування з охорони громадського порядку створюються на засадах громадської ініціативи як зведені загони громадських формувань, спеціалізовані загони (групи) сприяння поліції, асоціації громадських формувань тощо. Їх створення та діяльність регулюються чинним законодавством.
- Виконавчі органи міської ради відповідно до законодавства надають підтримку організаціям захисту прав споживачів та громадського контролю за діяльністю підприємств торгівлі, побутових послуг, громадського харчування.
Стаття 55. Пільги за рахунок міського бюджету
- Міська рада може надавати за рахунок міського бюджету пільги фізичним і юридичним особам у випадках, передбачених Законом. Зазначені пільги поділяються на:
1) ті, що зменшують доходи міського бюджету;
2) ті, що збільшують його видатки.
- Пільги, що зменшують доходи міського бюджету:
1) зменшення податкових ставок;
2) повне або часткове звільнення від сплати податків, зборів та інших обов`язкових платежів.
- Пільги, що забезпечуються видатками з міського бюджету (збільшують його видатки), можуть надаватися:
1) представникам соціально мало захищених верств населення (інвалідам, ветеранам війни, пенсіонерам, дітям, багатодітним сім`ям, малозабезпеченим громадянам та ін.);
2) почесним громадянам міста та особам, нагородженим міськими відзнаками;
3) громадським організаціям, що опікуються інвалідами, ветеранами війни, пенсіонерами, дітьми, малозабезпеченими тощо.
- Порядок надання пільг за рахунок міського бюджету фізичним і юридичним особам визначається відповідним Положенням, що затверджує міська рада.
Стаття 56. Підтримка благодійництва, меценатства та спонсорства
- Під благодійництвом, меценатством та спонсорством слід розуміти:
1) благодійництво – добровільна безкорислива пожертва фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги;
2) меценатство – добровільна безкорислива діяльність фізичних осіб у матеріальній, фінансовій та іншій підтримці набувачів благодійної допомоги;
3) спонсорство – добровільна безприбуткова матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами набувачів благодійної допомоги з метою популяризації виключно свого імені, торгової марки, назви.
- Підтримка благодійності, меценатства та спонсорства здійснюється шляхом:
1) доведення фактів цієї діяльності до жителів міста через засоби масової інформації;
2) заохочення благодійників, меценатів та спонсорів спеціальними нагородами міського голови і міської ради.
Стаття 57. Міжнародна діяльність
- Міська рада самостійно здійснює міжнародну діяльність, окрім випадків, коли згідно з чинним законодавством відповідні заходи мають погоджуватися з Міністерством закордонних справ України.
- Пріоритетними в міжнародній діяльності визначаються такі напрями:
1) участь у русі міст-партнерів;
2) участь в об’єднаннях зарубіжних суб’єктів місцевого самоврядування з проблематики, що має пріоритетне значення для територіальної громади;
3) участь у заходах, що мають представницький характер для територіальної громади, обмін досвідом;
4) участь у заходах міжнародного плану, що мають на меті отримання конкретної допомоги для територіальної громади;
5) участь у заходах, що сприяють залученню інвестицій на розвиток територіальної громади, міста або передбачають здійснення спільних проектів;
6) участь у заходах відповідно до міжнародних угод України або в рамках міждержавних програм;
7) діяльність з міжнародними організаціями і фондами з підтримки історичної та культурної спадщини, а, також, залученні інвестицій до розвитку галузей, визначених Стратегією розвитку міста або Програмою економічного та соціального розвитку міста.
Стаття 58. Залучення інвестицій
- На території міста заохочуються будь-які законні форми залучення інвестицій, які сприяють розвитку економіки в місті, у першу чергу, галузей з надання соціальних послуг та об’єктів соціальної інфраструктури.
- Міська рада може виступати гарантом в інвестиційному процесі.
- З метою організації діяльності щодо залучення інвестицій взаємодія між міською радою та її виконавчим комітетом з національними і зарубіжними бізнес-структурами здійснюється через Центр обслуговування інвесторів.
РОЗДІЛ ІX
ФІНАНСИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА
Стаття 59. Загальні принципи фінансової діяльності територіальної громади
- Фінансова діяльність територіальної громади має на меті:
1) створення відповідних механізмів регулювання процесів економічного та соціального розвитку, що відіграватимуть у них стимулюючу та координуючу роль;
2) запровадження відповідних фіскальних інструментів, що дозволятимуть створювати механізми щодо формування надійної бази власних надходжень та сприятимуть розвиткові економічних процесів на території міста;
3) забезпечення процесів надання громадських послуг у соціальній та житлово-комунальній сферах; формування системи соціального захисту населення, притаманної ринковій економіці;
4) сприяння розвиткові інвестиційних процесів, спрямованих на формування сучасної інфраструктури комунального господарства;
5) якісне виконання повноважень, делегованих органам місцевого самоврядування.
- Фінансова діяльність територіальної громади відбувається на засадах:
1) планування фінансових ресурсів;
2) першочергового забезпечення потреб, які мають важливе значення для розвитку територіальної громади та соціально-економічного благополуччя її членів;
3) врахування загальнодержавних інтересів;
4) прозорості, регулярного інформування, винесення на обговорення питань фінансового планування, інвестиційної діяльності, проектів міського бюджету та забезпечення доступу до здійснення контролю з боку громадськості;
5) застосування новітніх технологій у здійсненні фінансового менеджменту та використання широкого спектру фінансових інструментів, притаманних ринковій економіці.
Стаття 60. Планування фінансових ресурсів
- З метою оптимального вирішення питань, що належать до відання місцевого самоврядування та закладення чітких бюджетних орієнтирів, органи місцевого самоврядування запроваджують систему середньострокового фінансового планування, що передбачає фінансовий розвиток громади протягом трьох років.
- Фінансовий план містить прогнозовані бюджетні надходження та видатки, а також запропоновані заходи щодо забезпечення бюджетної збалансованості у наступних роках. Основою для планування фінансових ресурсів має бути Програма економічного та соціального розвитку міста, розроблена виконавчим комітетом відповідно до Стратегії розвитку міста, яка коригується відповідно до потреб розвитку територіальної громади.
- Фінансове планування відбувається на таких засадах:
1) виявлення визначальних факторів перспективного розвитку;
2) обґрунтування рішень та програм, що впливатимуть на визначення перспективних завдань та планування видатків.
Стаття 61. Позики територіальної громади
- Позики територіальної громади є важливим інструментом щодо формування інвестиційних джерел на відновлення соціальної інфраструктури та інфраструктури комунального господарства територіальної громади.
- Позики територіальної громади оформлюються в цінні папери, емісія яких реєструється державними органами в порядку, встановленому законом.
- Міська рада визначає формати економічного обґрунтування та планування емісії, умови проведення передплати на зазначені цінні папери, а також порядок їх обігу на біржовому ринку.
- Міська рада затверджує положення про тендерну раду з питань розміщення міських позик, а також регламентує процеси обрання радників.
- Випуск позик територіальної громади має базуватися на таких засадах:
1) створення системи надійних гарантій щодо повернення позик;
2) орієнтації на випуск довгострокових боргових зобов’язань;
3) диверсифікації розміщення цінних паперів;
4) цільового спрямування залучених коштів на реалізацію затверджених міською радою інвестиційних проектів, що мають відповідне технічне обґрунтування, терміни самоокупності або визначені джерела відшкодування коштів;
5) встановлення граничного обсягу емісії позик територіальної громади;
6) прозорості та громадського контролю за розробкою планів випуску, процесами обрання радників, використання коштів, роботою тендерної ради.
Стаття 62. Повноваження щодо фінансових зобов’язань
- Органи місцевого самоврядування беруть на себе зобов’язання щодо виплати коштів на здійснення інвестицій та заходів, спрямованих на їх залучення, лише в тому випадку, якщо це передбачено положеннями бюджетного планування.
- Обсяги фінансових зобов’язань розраховуються відповідно до передбачених бюджетних можливостей наступних трьох років.
- У виняткових випадках калькуляція зобов’язань може здійснюватися на весь період реалізації інвестиційного проекту. Органи місцевого самоврядування беруть на себе такі зобов’язання лише за умов наявності виважених та переконливих розрахунків, які свідчать про те, що обсяги зазначених зобов’язань не несуть загрози щодо розбалансування бюджетів наступних років.
- Повноваження органів місцевого самоврядування щодо надання зобов’язань діють до затвердження бюджету наступного року.
Стаття 63. Кредитно-фінансові установи
З метою забезпечення процесів розвитку територіальної громади органи місцевого самоврядування відповідно до чинного законодавства можуть утворювати кредитно-фінансові установи та координувати їх діяльність.
Стаття 64. Регулювання обсягів застави та запозичень
- Міська рада встановлює граничні обсяги застави та запозичень, враховуючи загальноекономічну ситуацію, перспективи розвитку економіки міста, рівень платоспроможності суб’єктів господарювання та населення міста, терміни здійснення виплат, а також важливість здійснення відповідних інвестицій для розвитку територіальної громади.
- Загальні обсяги застави та запозичень не можуть перевищувати двадцяти відсотків від розміру бюджету поточного року, якщо інше не встановлено чинним законодавством.
Стаття 65. Місцеві податки та збори
- Місцеві податки та збори – це обов`язкові платежі до міського бюджету, що здійснюють фізичні та юридичні особи.
- Міська рада самостійно встановлює місцеві податки та збори відповідно до Податкового Кодексу України та у межах граничних розмірів ставок.
- Механізми справляння та порядок сплати місцевих податків і зборів до міського бюджету визначаються Податковим Кодексом України.
Стаття 66. Порядок та обсяги надання гарантій органами місцевого самоврядування
- Органи місцевого самоврядування можуть виступати гарантами щодо зобов’язань підприємств, установ та організацій.
- Порядок та обсяги надання гарантій визначаються міською радою.
Стаття 67. Фінанси комунальних підприємств
- Фінанси підприємств, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, є складовою частиною її фінансової системи.
- Комунальні підприємства мають самостійні фінансові баланси, їх рахунки не об’єднуються з бюджетними рахунками органів місцевого самоврядування.
- До фінансової системи територіальної громади входять також дочірні підприємства, засновані підприємствами, що перебувають у власності територіальної громади.
- Органи місцевого самоврядування запроваджують передові принципи та технології з управління фінансами комунальних підприємств, а також налагоджують надійні механізми контролю та координації діяльності всіх суб’єктів, засновниками яких вони виступають. Діяльність комунальних підприємств та суб’єктів господарської діяльності з майновою часткою, що належить цим підприємствам, повинна спрямовуватися на забезпечення інтересів та задоволення потреб територіальної громади.
- Підприємства комунального сектору перебувають у рівних, зокрема стосовно фінансів, умовах щодо інших господарюючих суб’єктів.
- Фінанси підприємств комунальної власності, як важливий інструмент розвитку комунальної інфраструктури міста, не можуть залучатися до бюджету міста на поточні потреби.
РОЗДІЛ Х
БЮДЖЕТ МІСТА
Стаття 68. Загальні засади формування бюджету міста
- Бюджет міста містить у собі надходження та витрати на виконання делегованих і власних повноважень органів місцевого самоврядування.
Ці надходження і витрати складають єдиний баланс бюджету міста.
До складу доходів та витрат бюджету міста належать доходи та витрати, визначені Бюджетним Кодексом України.
Стаття 69. Збалансування доходів та видатків бюджету
- Бюджет міста може бути прийнятий з дефіцитом виключно в частині дефіциту бюджету розвитку, який покривається за рахунок запозичень, що не суперечить Бюджетному Кодексу України.
- Видатки на обслуговування боргу бюджету міста не можуть щорічно перевищувати 10 відсотків видатків від загального фонду бюджету протягом будь-якого бюджетного періоду, коли планується обслуговування боргу.
- Порядок здійснення запозичень встановлюється Кабінетом Міністрів України. 4. Для покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду бюджету міста, виконавчий комітет міської ради, за рішенням ради, може отримувати короткотермінові позички у фінансово – кредитних установах на термін до трьох місяців, але в межах поточного бюджетного періоду за порядком, визначеним Міністерством фінансів України.
Стаття 70. Затвердження бюджету міста
- Міська рада затверджує бюджет міста на кожний бюджетний період, який розпочинається з 1 січня та закінчується 31 грудня до 25 грудня року, що передує плановому.
- Проект рішення про бюджет міста перед внесенням на розгляд сесії міської ради схвалюється виконавчим комітетом ради.
- Рішенням про бюджет міста визначаються: загальна сума доходів, видатків та кредитування, граничний обсяг дефіциту (профіциту) бюджету міста та інші положення, передбачені Бюджетним Кодексом України.
Стаття 71. Зміни до бюджету міста
- Будь-які бюджетні зобов’язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідних бюджетних призначень, встановлених рішенням про бюджет міста.
- У процесі виконання бюджету міста:
1) виконавчий комітет має право у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів, за погодженням з постійною депутатською комісією відповідного профілю, проводити перерозподіл видатків за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, а також збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету);
2) міська рада має право ухвалювати рішення про внесення змін до рішення про бюджет міста за умови наявності вільного залишку бюджетних коштів, перевиконання або недовиконання доходної частини бюджету та нагальної необхідності здійснення незапланованих додаткових витрат, або скорочення бюджетних призначень.
Стаття 72. Особливості затвердження та виконання бюджету міста в разі несвоєчасного його прийняття
- Якщо до початку нового бюджетного періоду не прийняте відповідне рішення про бюджет міста, виконавчий комітет міської ради має право здійснювати витрати з бюджету лише на цілі, що визначені у рішенні про бюджет міста на попередній бюджетний період у межах 1/12 обсягу видатків, визначених зазначеним рішенням.
- До прийняття рішення про міський бюджет на поточний бюджетний період, забороняється здійснювати капітальні видатки і надавати кредити з бюджету (крім випадків, пов’язаних із виділенням коштів з резервного фонду бюджету та проведення видатків за рахунок трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам), а, також, здійснювати місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії.
Стаття 73. Звіт про виконання бюджету
- Звітність про виконання бюджету міста є оперативною, місячною, квартальною та річною.
- Річний звіт про виконання бюджету міста подається на затвердження міською радою.
РОЗДІЛ ХІ
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ ГРОМАДИ
Стаття 74. Право комунальної власності
- До комунальної власності належать рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частка в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно й майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
- Суб’єктом права комунальної власності міста Володимира – Волинського є територіальна громада міста, від імені та в інтересах якої діє Володимир – Волинська міська рада.
- Реалізація майнових прав територіальною громадою відбувається на засадах:
1) здійснення органами місцевого самоврядування заходів із капіталізації майна;
2) використання органами місцевого самоврядування – з метою залучення в обіг майна територіальної громади – усіх видів фінансових інструментів, визначених чинним законодавством;
3) переведення на корпоративні засади процесів управління майновими об’єктами;
4) запровадження системи контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу, оренди та передачі в користування майна комунальної власності.
- Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах із правами власності інших суб’єктів. Права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Стаття 75. Порядок користування та розпорядження об’єктами нерухомого майна територіальної громади
- Об’єкти нерухомості комунальної власності, введені в експлуатацію з метою забезпечення конституційних прав та мінімальних соціальних потреб членів територіальної громади, використовуються за призначенням.
- У разі наявності вільних приміщень та іншого майна, яке не використовується, та з метою отримання додаткових коштів, органи місцевого самоврядування, уповноважені ними органи можуть передавати їх в оренду в порядку, встановленому чинним законодавством та нормативно-правовими актами Володимир – Волинської міської ради та її виконавчого комітету.
- Органи місцевого самоврядування, відповідно до наданих повноважень і в порядку, встановленому законом, здійснюють усі передбачені законодавством майнові операції з розпорядження нерухомим майном.
- Органи місцевого самоврядування здійснюють облік і регулярну перевірку стану об’єктів нерухомості комунальної власності.
- Органи місцевого самоврядування запроваджують систему ефективного контролю за виконанням угод і договорів купівлі-продажу, оренди, передачі у користування та у відповідних випадках своєчасно ініціюють питання повернення майна в комунальну власність.
- Органи місцевого самоврядування забезпечують функціонування та своєчасний ремонт установ комунальної власності.
Стаття 76. Комунальні підприємства
- Комунальними підприємствами вважаються підприємства, засновані на власності територіальної громади.
- Органи місцевого самоврядування можуть також придбати підприємство або майнову частку (корпоративні права) зазначеного товариства шляхом укладання договору купівлі-продажу з попереднім власником.
- Комунальні підприємства мають виконувати своє громадське призначення, підтримувати соціальну спрямованість цінової політики, а також стимулювати економічну діяльність підприємств галузі з іншою формою власності.
- Діяльність підприємств комунальної власності відбувається відповідно до їх статутів, які затверджуються міською радою. Віднесення повноваження щодо призначення на посаду, звільнення з посади, надання відпустки керівництва підприємства тощо до компетенції міського голови. Усі майнові операції, питання розподілу прибутків та процеси затвердження фінансових звітів цих підприємств урегульовуються за рішенням міської ради, окрім випадків, передбачених їх статутами.
- Діяльність підприємств, у яких територіальна громада має майнову частку (корпоративні права), відбувається відповідно до їх статутів, що затверджуються загальними зборами акціонерів (засновників). Це стосується також підприємств, що утворюються згідно з законодавством про господарські товариства (корпоратизовані підприємства), всі майнові частки яких належать міській територіальній громаді. Територіальна громада через органи місцевого самоврядування здійснює управління корпоративними правами, що належать їй у майні цих підприємств. Усі майнові операції, питання розподілу прибутків, затвердження фінансових та інших звітів вирішуються відповідно до їх статутів.
Стаття 77. Загальні засади планування та порядок розгляду звітів
- Діяльність підприємств комунальної власності має базуватися на таких засадах:
1) запровадження системи регулярного планування господарської діяльності на короткостроковий період;
2) покладення в основу господарської діяльності системи фінансового планування на середньостроковий період;
3) регулярне оприлюднення показників господарського та фінансового планування;
4) запровадження системи регулярного звітування за підсумками річної діяльності (або іншого, встановленого рішенням міської ради терміну), а також щодо стану справ на підприємстві.
- Форма звітування розробляється виконавчими органами. Вона обов’язково повинна містити порівняльні пункти та таблиці щодо господарських і фінансових показників (обсягів), запланованих та виконаних; інших показників, що забезпечують уявлення та прозорість стосовно фінансових і майнових операцій підприємства; обґрунтування причин, за якими виявилося неможливим досягти кращих показників тощо.
- Міська рада може приймати рішення про проведення ревізії чи аудиту підприємств комунальної форми власності контролюючими органами.
- У процесі заслуховування звіту міська рада може ознайомитися зі звітом будь-якого з підприємств, у якому є комунальна майнова частка, та будь-якої особи, уповноваженої управляти корпоративними правами територіальної громади в конкретно визначеному підприємстві, або компанії з управління корпоративними правами територіальної громади, заснованої міською радою. Міська рада за підсумками звітування може винести в межах чинного законодавства будь-яке рішення, зокрема створити тимчасову контрольну комісію з вивчення питань діяльності підприємства з комунальною майновою часткою або призначити уповноважених осіб.
Стаття 78. Управління корпоративними правами територіальної громади
- Органи місцевого самоврядування вживають заходів щодо закріплення в статутах підприємств із майновою участю територіальної громади положень, що враховують вимоги цього Статуту.
- Діяльність осіб, уповноважених органами місцевого самоврядування на здійснення управління корпоративними правами територіальної громади, оплачується за рахунок частини прибутку підприємства, визначеної на зазначені цілі.
- Особи, котрі представляють територіальну громаду в органах управління підприємства та працюють у них на постійній основі, можуть отримувати грошову винагороду від підприємства щомісячно та за підсумками фінансового року. Зазначене стосується всіх осіб, уповноважених органами місцевого самоврядування представляти територіальну громаду в органах управління підприємств, якщо чинним законодавством не передбачено інше.
- Представників територіальної громади в органах управління підприємств, у яких громада має майнову частку, визначає та уповноважує міський голова у відповідності до чинного законодавства.
- Порядок управління корпоративними правами територіальної громади визначається у відповідності до чинного законодавства.
- Здійснення оцінки корпоративних прав територіальної громади відбувається:
– шляхом використання біржових механізмів, тобто на підставі ринкових котирувань, які надаються цінним паперам емітентів під час проведення торгів на Українській фондовій, муніципальній (міжмуніципальній), інших регіональних біржах та в позабіржових торговельних системах України;
– на підставі ціни цінних паперів емітента, що склалася на міжнародних біржах;
– на підставі методики оцінки корпоративних прав, що розробляється й затверджується міською радою;
– на підставі оцінки, здійсненої незалежною аудиторською компанією, що має бути підтверджена міською радою.
Стаття 79. Нагромадження майна та майнових прав. Відчуження майна та майнових прав. Новітні форми реалізації майнових прав територіальної громади
- Виконавчі органи міської ради відстежують процеси переходу прав власності на майнові об’єкти, або прав, що належали чи, згідно з чинним законодавством, мали належати територіальній громаді, або остаточно не з’ясованих прав власності на об’єкти й майнові права.
- Органи місцевого самоврядування здійснюють придбання майна та майнових прав у обсягах, необхідних для виконання власних повноважень і розвитку територіальної громади.
- Майнові об’єкти та права можуть відчужуватись у випадках:
1) якщо вони не потрібні з огляду на надання громадських послуг;
2) якщо необхідно сприяти утворенню приватної власності, процесам розвитку підприємництва та конкуренції;
3) якщо існує потреба в отриманні коштів на виконання завдань, що вважаються пріоритетними для потреб територіальної громади міста;
4) якщо необхідно забезпечити нагальні потреби територіальної громади або частини жителів міста;
5) якщо їх діяльність або їх утримання наносить збитків, або майнові права не забезпечують необхідний вплив на виробничі та підприємницькі процеси;
6) якщо необхідно заснувати іншу майнову структуру в інтересах територіальної громади.
- Питання щодо нагромадження та відчуження майна й майнових прав регулярно вносяться на розгляд органів місцевого самоврядування.
- Органи місцевого самоврядування розробляють та запроваджують новітні форми реалізації майнових прав та майнового менеджменту, що базуються на:
1) економічному стимулюванні працівників;
2) використанні можливостей чинного законодавства з питань діяльності господарських товариств.
Стаття 80. Механізми запобігання банкрутству суб’єктів комунальної власності територіальної громади
- Органи місцевого самоврядування розробляють комплекс заходів із запобігання банкрутству та підвищення рівня ліквідності суб’єктів комунальної власності. Для цього може бути утворено відповідний виконавчий орган міської ради, який зобов’язаний:
1) регулярно відстежувати фінансовий стан підприємств комунальної власності та суб’єктів, у яких територіальна громада має майнову частку;
2) своєчасно реагувати на погіршення фінансового стану підприємств, появу ознак їх неплатоспроможності, здійснювати відповідний аналіз та виявляти причини, за якими це відбувається і вживати заходів до їх усунення;
3) здійснювати навчання менеджменту підприємств щодо дій у ситуаціях, притаманних ринковій економіці, зокрема здійсненню антикризового менеджменту; у разі необхідності своєчасно здійснювати кадрові перепризначення;
4) сприяти своєчасному проведенню переговорів із кредиторами;
5) брати активну участь у процесах, пов’язаних із процедурою банкрутства, санації підприємств та реструктуризації заборгованості, здійснювати аналіз щодо обсягів застави.
Розділ ХIІ
Прикінцеві та перехідні положення
Стаття 81. Набуття чинності цим Статутом
- Статут набуває чинності після його офіційної реєстрації в органах юстиції у встановленому законом порядку і офіційної публікації на офіційному сайті міської ради та засобах масової інформації.
- Статут не підлягає перезатвердженню новообраним складом Володимир – Волинської міської ради.
- Положення Статуту є обов’язковими для виконання на всій території міста Володимира – Волинського всіма членами міської громади, органами місцевого самоврядування, а також усіма фізичними та юридичними особами, що знаходяться на території міста.
Стаття 82. Офіційне тлумачення Статуту
- Офіційне тлумачення положень цього Статуту може здійснювати винятково Володимир – Волинська міська рада у формі рішень.
Офіційне тлумачення положень цього Статуту здійснюється за запитом органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, розміщених на території громади, членів територіальної громади міста Володимира – Волинського, інших громадян України, поданим у порядку, встановленому законами України.
Міська рада розглядає питання про офіційне тлумачення положень цього Статуту у порядку і в терміни, встановлені Регламентом міської ради.
- Акти органів місцевого самоврядування, які суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню і виконанню з часу набрання чинності розпорядження міського голови про їх скасування, рішення міської ради про скасування власного рішення або рішення суду про скасування рішення органу місцевого самоврядування.
Стаття 83. Порядок скасування, внесення змін і доповнень до цього Статуту
- Внесення змін і доповнень до цього Статуту, скасування його окремих положень та скасування цього Статуту в цілому може здійснюватись за рішенням міської ради або за рішенням місцевого референдуму.
- Проект рішення про внесення змін і доповнень до цього Статуту, скасування його окремих положень та скасування цього Статуту в цілому вноситься на розгляд міської ради за поданням міського голови, за поданням депутатів міської ради у кількості не менше 1/3 складу ради, або у порядку місцевої ініціативи.
- Порядок розгляду міською радою питання про внесення змін і доповнень до цього Статуту, скасування його окремих положень та скасування цього Статуту в цілому визначається Регламентом міської ради.
- У випадку прийняття міською радою або місцевим референдумом рішення про внесення змін і доповнень до цього Статуту, скасування його окремих положень та скасування цього Статуту в цілому, міський голова зобов’язаний у десятиденний термін від дня набуття чинності такого рішення надіслати його до відповідного територіального органу Міністерства юстиції України.
- Рішення про внесення змін і доповнень до цього Статуту, скасування його окремих положень та скасування цього Статуту в цілому, набуває чинності з моменту його реєстрації територіальним органом Міністерства юстиції України та офіційного оприлюднення в засобах масової інформації.
Стаття 84. Перехідні положення
- Після офіційного набрання чинності цим Статутом міський голова доручає виконавчому комітету Володимир – Волинської міської ради за участю постійних комісій міської ради:
1) здійснити у визначений термін перегляд усіх нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування міста Володимира – Волинського щодо їх відповідності цьому Статуту;
2) скасувати в цілому або частково рішення виконавчого комітету міської ради, які суперечать цьому Статуту, внести зміни та доповнення до рішень виконавчого комітету, які суперечать цьому Статуту;
3) підготувати пропозиції міській раді та міському голові щодо приведення попередньо прийнятих актів міської ради та міського голови нормативного характеру у відповідність з цим Статутом;
4) організувати та здійснити контроль за приведенням підприємствами, установами та організаціями міста усіх форм власності своїх актів у відповідність з цим Статутом;
5) забезпечити широке ознайомлення міської територіальної громади зі змістом цього Статуту, провести роботу з роз’яснення його положень щодо прав та обов’язків членів міської громади, організувати публікацію коментарів фахівців.