Створення інституту об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у місті розпочато з 2002 року, коли й було створено перше об’єднання із мешканців 180-квартирного житлового будинку № 103 по вул. Луцькій „Наш дім”.
Сьогодні в місті функціонує 11 ОСББ, які обслуговують 13 багатоквартирних житлових будинки. Іншими словами – 592 власники і наймачі житла виявили бажання за своїм житлом доглядати особисто.
Всього ж у місті налічується 396 багатоквартирних житлових будинки, тому говорити про ефективного власника житла на сьогодні ще рано.
Робота в цьому напрямку продовжується і вже на сьогодні чітко визначені терміни її завершального етапу – так у відповідності до обласної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства Волинської області станом на 01 січня 2015 року управління усіма багатоквартирними житловими будинками області буде здійснюватися через ОСББ. І наше місто не є виключенням.
Мешканці багатоповерхівок на сьогодні мають зрозуміти просту суть таких реформаторських процесів:
- По-перше, найбільше в комфортності і благополуччі житла зацікавлений той, хто безпосередньо використовує це житло, тобто в ньому проживає;
- По-друге, чим раніше будинок перейде в ОСББ, тим в кращому технічному стані він буде;
- По-третє, усі будинки неминуче будуть в ОСББ.
В нашому місті мешканці практично усіх багатоповерхівок зупиняються на етапі обрання голови ОСББ: то потенційні кандидати не погоджуються брати на себе додаткові обов’язки і відповідальність, то ті, хто погодився, не влаштовують мешканців, як потенційні кандидати.
А внаслідок цього втрачають і одні, і другі. Так, останній раз державою виділялися кошти на ремонт житлового фонду у 2007 році. З того часу усі ремонтні роботи по житлу фінансуються виключно з місцевого бюджету і то такі видатки, в основному, спрямовані на утримання ветхого фонду. В той же час, протягом 3-х останніх років державою фінансуються пілотні проекти, пов’язані з капітальним ремонтом та утриманням житлових будинків, в яких функціонують об’єднання співвласників. Тут першою і обов’язковою умовою є наявність свідоцтва про державну реєстрацію ОСББ як юридичної особи в установленому законом порядку.
І на сьогодні в місті є позитивні приклади фінансування таких проектів – в минулому році проведено капітальний ремонт ліфтів ОСББ «Наш Дім» на суму 46,4 тис.грн. виключно за кошти державного бюджету.
На сьогодні сфера залучення коштів розширена – допускаються на фінансування будинки, в яких планується створення ОСББ. Так, обласною державною адміністрацією формується пакет пропозицій на 2012 рік в тому числі і по будинках ЖБК і тих, які обслуговує ЖЕК, але при умові реєстрації в таких будинках ОСББ до кінця року.
Хотів би звернути увагу на тому:
- ОСББ не оподатковується;
- ОСББ може мати власний рахунок, в тому числі депозитний, кошти з якого використовувати лише на власні потреби.
- ОСББ може здавати в оренду технічні приміщення будинку, площі дахів, місць загального користування і отримувати за це додаткові доходи;
- ОСББ самостійно формує тарифи на утримання будинку і не погоджує в регуляторному режимі їх розмір;
- в усіх ОСББ тарифи значно нижчі, ніж в ЖЕКу;
- ОСББ самостійно і без тендеру визначає виконавця тих чи інших ремонтних робіт і на договірних засадах встановлює їх вартість;
- правління та адміністрація ОСББ проживають, в основному, в тому ж будинку і найперше зацікавлені в його якісному утриманні;
- усі мешканці будинку можуть бути членами ОСББ, членами правління ОСББ, головою, бухгалтером або технічним працівником об’єднання одночасно;
- правління і адміністрація обирається лише членами ОСББ і в будь-який момент таке рішення може бути переглянуте;
- ОСББ, зрештою, ефективний управитель і жоден з тих 13 будинків, де функціонують об’єднання, нізащо не погодиться знову повернутися в ЖЕК.
І наступне, на чому хочу зупинитися – це житлово-будівельні кооперативи. Таких у нас сьогодні у місті функціонує 10. І деяким будинкам вже понад 20, а то і 30 років з часу будівництва.
Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків» передбачено безкоштовна перереєстрація з ЖБК в ОСББ. Проте і тут відсутнє розуміння з боку голів ЖБК.
Суть житлово-будівельного кооперативу, його функціональне призначення, – будівництво житлового будинку. Звичайно, на сьогодні будинки ЖБК обслуговуються цими кооперативами не гірше, а подекуди і краще, ніж ОСББ і ЖЕК. Проте, ні з місцевого, ні з державного бюджету видатків на проведення ремонтних робіт в таких будинках не проводиться через те, що кооператив був створений для будівництва житлового будинку і будинок вже давно збудований.
Побачте різницю – ОСББ – пріоритетна і ефективна форма управління будинком, на фінансову підтримку якої законодавчо передбачаються видатки, в мешканці ЖБК ніби залишаються наодинці зі своїми проблемами.
Проте, вихід є – реорганізація в об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Тому, підсумовуючи вищесказане, звертаюся вкотре до небайдужих і активних громадян, які незадоволені якістю жеківських послуг, незадоволені тарифами або відчувають в собі задатки управителя – не залишайтеся осторонь проблем свого будинку, проявіть ініціативу і ми її підтримаємо.
Віктор Фіщук,
начальник управління
житлово-комунального господарства
і будівництва міськвиконкому