Гепатит А – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров’я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби. Ми зібрали основні факти про гепатит А: як передається хвороба, які її симптоми, як лікують гепатит А і що робити, щоб не захворіти.
Що таке гепатит «А»
Гепатит «А» («хвороба Боткіна» або жовтяниця) – гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки, яка потрапляє в організм людини шляхом споживання їжі або води, забрудненої інфікованими випорожненнями.
Хвороба поширена в усіх країнах світу, але через наявність високоефективної вакцини у багатьох країнах розвиненої медицини захворюваність зведена практично нанівець. Переважно у країнах третього світу хворіють діти та молоді люди.
Шляхи інфікування гепатитом «А»
Підчепити гепатит «А» можна через немиті руки, погано оброблену їжу, посуд, яким користувалася інфікована особа. Найчастіше цей вид гепатиту передається фекально-оральним шляхом, тобто через продукти чи воду, заражену фекаліями та сечею хворої людини.
У побуті «хвороба Боткіна» також може передаватися при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною.
Симптоми гепатиту «А»
Симптоми гепатиту «А» починаються з пропасниці, підвищена температура тіла зберігається протягом 7 днів. Іноді хворого може лихоманити до десяти днів. На тлі температури виникає нудота та слабкість, біль у м’язах, суглобах, сильна лихоманка, апатія та млявість. Виникає розлад з боку травної системи: втрата апетиту, біль у ділянці шлунка, блювання та розлад кишечника. В області правого підребер’я виникають постійні тягнучі і неприємні відчуття, оскільки страждає печінка.
Після появи перших симптомів виникають інші ознаки, що підтверджують зараження вірусом гепатиту «А» . Починається жовтяниця, у хворого помітно жовтіє шкіра та склери очей. Це виникає через те, що жовч викидається у кров разом із вірусом. Під час жовтяниці первинні симптоми захворювання зникають, температура знижується та нудота пропадає. Ще одним головним симптомом гепатиту A є зміна кольору калу – він стає безбарвним і потемніння сечі. Сеча може бути схожою за кольором на міцну заварку або темне пиво.
Інфікування гепатитом «А» в дітей віком визначити досить складно, оскільки симптоми менш виражені, ніж у дорослому періоді.
Як захиститися від вірусного гепатиту «А»
Ефективним захистом від вірусного гепатиту «А», крім звичайних правил гігієни, є також вакцинація.
Вберегтися від вірусного гепатиту «А» допоможе дотримання санітарно-гігієнічних вимог:
- Обов’язково мийте руки з милом після кожного відвідування туалету;
- Вживайте кип’ячену воду, кип’ятіть її протягом 10 хв., а потім дайте їй відстоятися;
- Ретельно мийте овочі та фрукти;
- Не займайтеся самолікуванням, тільки лікар може підтвердити діагноз і призначити лікування.