Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області надає рекомендації стосовно здійснення чистки і дезінфекції шахтного колодязя.
- Визначити та усунути джерело забруднення питної води.
У радіусі 50 м від колодязя не дозволяється проводити діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту і води (розміщення гноївки, хліва для утримання худоби, надвірної вбиральні тощо). Навколо оголовка (наземної частини колодязя) покращити облаштування відмостки, водовідведення та глиняного «замка».
- Визначити об’єм (V) води в колодязі в кубічних метрах.
Для цього площу дзеркала води (S) необхідно помножити на висоту стовпа води (H), яку заміряють опустивши в колодязь жердину чи мотузку з грузилом. По довжині змоченого кінця встановлюють висоту стовпа води. Розрахунки об’єму води проводять наступним чином:
V = S x H,
де H – висота стовпа води в метрах, S — площа дзеркала води в кв. м.
При прямокутній формі зруба: S = А х В, де А, В – довжина сторін в метрах. При циліндричній формі колодязя площу дзеркала вираховують по формулі:
S = 3,14 x R , де R – радіус колодязя в метрах.
- Розрахувати кількість дезінфекційного засобу для проведення дезінфекції води в колодязі.
Для проведення дезінфекції використовувати дезінфекційні засоби, дозволені Міністерством охорони здоров’я України до застосування в цих цілях. Наприклад, “Жавілар Ефект”, «Акватабс», «Жавель-Клейд» тощо. Відповідно до інструкції до застосування розрахувати необхідну кількість дезінфекційного засобу на визначений об’єм води в колодязі.
- Повністю відкачати воду із колодязя насосом чи відрами.
- Здійснити чистку дна та стінок колодязя.
Спуститися у колодязь та провести чистку дна від мулу, бруду, сміття та випадкових предметів. Стінки колодязя очистити механічним способом від забруднень та обростання і, у разі необхідності, відремонтувати.
ПРИМІТКА: Перед спуском людини у колодязь, потрібно перевірити чи не накопичився там вуглекислий газ, для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку. Якщо вона гасне, то працювати можна тільки в ізолювальному засобі індивідуального захисту органів дихання.
- Провести дезінфекцію стінок зруба колодязя.
Поверхню стінок колодязя за допомогою ручного обприскувача зросити робочим розчином дезінфекційного засобу (відповідно до інструкції).
- Здійснити дезінфекцію води в колодязі об’ємним способом.
Почекати, доки колодязь наповниться водою до звичайного рівня, після чого провести дії, зазначені в пункті 3, та розчинити розрахункову кількість дезінфекційного засобу в невеликому об’ємі води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші. Вилити цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішати протягом 15-20 хв. жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі. Колодязь закрити кришкою та залишити на час експозиції, не допускаючи забір води з нього.
- Визначити ефективність дезінфекції.
Після витримки експозиції, органолептичним методом (за наявністю запаху хлору) визначити приблизну кількість залишкового вільного хлору у воді. Якщо запах хлору відсутній, додати 1/3 чи 1/4 частини від початкової кількості засобу та залишити ще на 1,5-2 год.
- При наявності різкого запаху хлору по закінченні вказаного періоду, відкачати воду із колодязя до його зникнення.
- Зазначені роботи оформити актом довільної форми, у якому потрібно вказати дату, час проведення робіт, дезінфекційний засіб, що використовувався, його дозування, тривалість експозиції та дані контрольних аналізів води.
- Підтвердити ефективність вжитих заходів.
З метою встановлення ефективності санації колодязя, провести контрольні лабораторні дослідження проб питної води на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”, результати яких внести до акту.
- У тому разі, коли після чищення та дезінфекції колодязя, безпечність та якість питної води не покращується, використовувати її для питних потреб забороняється. Потрібно здійснити пошук альтернативних джерел водопостачання.