РЕГЛАМЕНТ
Володимир – Волинської міської ради VII скликання
РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Володимир-Волинська міська рада – представницький орган місцевого самоврядування
- Володимир-Волинська міська рада (надалі – рада) – представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси територіальної громади, приймати від її імені рішення та здійснювати в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом;
- Загальний склад ради 34 рівних у своїх правах депутата та міський голова;
- Регламент ради (надалі – Регламент) встановлює порядок діяльності ради, скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії ради, порядок проведення пленарних засідань ради, порядок затвердження структури виконавчих та інших органів ради, порядок їх формування, обрання та затвердження посадових осіб ради, порядок формування та організації роботи постійних комісій, тимчасових контрольних комісій та інших органів ради, порядок участі депутатських фракцій і груп у роботі та інші процедури, які випливають з повноважень Ради, встановлених Конституцією і законами України;
- Регламент затверджується радою не пізніше як на другій сесії новообраної ради.
Зміни та доповнення до Регламенту вноситься на пленарному засіданні ради. До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради що діяв у попередньому скликанні.
- У випадку прийняття законодавчих актів, у наслідок чого виникне неузгодженість окремих положень регламенту з чинним законодавством, на сесії повинні бути внесені відповідні зміни й доповнення до Регламенту.
- У разі наявності розбіжностей норм Регламенту з нормами чинного законодавства України, діють норми законодавства України незалежно від внесених дій Регламенту.
- Дотримання даного Регламенту є обов’язковим для всіх депутатів ради, голови ради, органів ради та інших осіб.
Стаття 2. Місце проведення та мова ведення засідань ради
- Рада проводить засідання у сесійній залі ради за адресою м.Володимир-Волинський вул. Данила Галицького, 5 або в іншому місці, визначеному ініціатором сесії;
- Засідання ради можуть також проводитися в іншому місці за ініціативою однієї третини депутатів від загального складу ради за рішенням ради, прийнятим на її засіданні більшістю депутатів від загального складу ради у встановленому цим Регламентом порядку;
- Місця для депутатів відводяться окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами.
- Розміщення депутатів у сесійній залі визначається на першому погоджувальному засіданні напередодні першого пленарного засідання ради.
- Рішенням політичної партії(фракції) місця закріплюються за кожним депутатом;
- Засідання ради ведуться виключно українською мовою.
- У разі коли промовець, що є іноземцем або особою без громадянства, який не володіє українською мовою, може виступати іншою мовою із забезпеченням у разі необхідності перекладу його виступу українською мовою у випадках передбачених Законом України «Про засади мовної політики». При цьому переклад українською мовою організовує промовець, а уразі , коли промовець запрошений на засідання радою – відділ організаційно-аналітичної роботи.
Стаття 3. Відкритість і гласність роботи ради
- Пленарні засідання ради, засідання постійних комісій ради є відкритими і гласними, крім випадків, передбачених законами України;
- Відкритість засідань реалізується шляхом забезпечення достатнього місця для громадян України, які бажають відвідати засідання ради;
- У випадку, якщо кількість громадян, які з’явилися на засідання ради суттєво перевищує фізичні можливості приміщення, в якому проходить засідання, головуючий на засіданні зобов’язаний оголосити перерву та перенести засідання в місце, що дозволятиме всім бажаючим безпосередньо відвідати засідання;
- Гласність в роботі ради забезпечується шляхом проведення громадянами України та представниками ЗМІ фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також за рішенням ради може здійснюватися відео- та аудіо- трансляція засідань через інтернет, гучномовці, аудіо озвучувальну техніку, радіо, телебачення тощо;
- Гласність діяльності ради також забезпечується через офіційне оприлюднення проектів рішень, поправок та пропозицій до них, протоколів сесій ради, а також висновків і рекомендацій постійних комісій шляхом обов’язкового розміщення на офіційному сайті міської ради;
- Засідання ради, її виконавчих органів можуть транслюватися он-лайн в мережі інтернет, а також на сайті ради зберігається у вільному доступі архів відео трансляцій за прийнятим рішенням ради;
- Право бути присутніми на пленарному засіданні та засіданнях комісій ради може бути обмежено лише по відношенню до особи, яка в ході засідання здійснила протиправні дії (ініціювання бійки, хуліганських дій, виступи та репліки у нетверезому стані тощо);
- Місця для депутатів відводяться в залі засідань окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданні, і не можуть бути зайняті іншими особами. Під час засідання ради особи, які не є депутатами (за винятком працівників відділу організаційно-аналітичної роботи, журналістів, фотографів, операторів), не повинні знаходитися у частині сесійного залу, що призначена для розміщення депутатів;
- Відкритість та гласність у діяльності ради забезпечується також через стабільне і прогнозоване функціонування офіційного сайту ради. При функціонуванні сайту ради повинні бути забезпечені:
- розміщення діючої редакції Статуту територіальної громади, Регламенту ради та виконавчого комітету,положення про постійні комісії ради;
- технічна можливість у будь-який час доби переглядати, поширювати, копіювати (зберігати) і роздруковувати будь-які матеріали з сайту ради. При цьому має бути здійснено фіксування дати розміщення, зміни та/або видалення інформації (метеріалів) на сайті, а також особи, яка провела відповдні дії із інформацією;
- технічна можливість здійснювати перегляд он-лайн трансляцій расідань ради, а також можливість у будь-який час доби переглядати архів трансляцій;
- розміщення результатів голосувань ради та виконкому, протоколів і рішень засідань ради, виконавчого комітету та її органів, а також постійних та інших комісій ради;
- розміщення в порядку визначеному Законом України “Про доступ до публічної інформації” проектів рішень та забезпечення техічної можливості їх коментування користувачами сайту (внесення пропозицій,);
- розміщення інформації про депутатів, міського голову ради, його заступників, секретаря ради, членів виконавчого комітету, керівників виконавчих органів, яка включатиме біографічні дані, дні і місце прийому, контакти для листування звичайною, електронною поштою та телефонного зв’язку;
- розміщення інформації на офіційному веб-сайті про особисте відвідування пленарних засідань та засідань постійних депутатських комісій депутатами ради із зазначенням причин відсутності депутата на засіданні. Розміщення відбувається після кожного засідання невідкладно, але не пізніше ніж через 10 робочих днів.
- розміщення інформації про річний, квартальний, місячний, тижневий план роботи ради, в т.ч. дату, місце і порядок денний засідання ради та її органів;
- розміщення звітів голови ради, його заступників, депутатів, постійних та тимчасових контрольних комісій ради;
- реальна можливість скористатись електронною приймальнею (направити звернення на адресу службовців ради, депутатів, депутатських фракцій та груп);
- ідентифікація реєстрації особи, яка внесла або змінила будь-яку інформацію на сайті міської ради.;
- створення та постійне функціонування електронної розсилки на електронну пошту зареєстрованих користувачів змін (розміщення інформації, корегування, зміна, видалення) будь-яких розділів (сторінок, директорій, тощо).
Стаття 4. Акредитація засобів масової інформації
- Акредитація представників засобів масової інформації здійснюється у відповідності до ст. 26 Закону України «Про інформацію».
Стаття 5. Встановлення Державного прапора України та прапора громади
- Перед будинком ради встановлено постійно піднятий Державний прапор України;
- На час пленарних засідань ради у сесійному залі (іншому місці проведення пленарного засідання) встановлюються Державний прапор України та прапор громади. Порядок використання прапора громади встановлюється рішенням ради.
РОЗДІЛ II. ДЕПУТАТ МІСЦЕВОЇ РАДИ – ПРЕДСТАВНИК ІНТЕРЕСІВ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ. ОРГАНИ РАДИ
Стаття 6. Права та обов’язки депутата
- Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності міської ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. У випадку порушення чинного законодавства та рішень ради про запобігання корупції, виявлення конфлікту інтересів, участі в корупційних діяннях або сприянню іншим особам, депутат місцевої ради притягується до відповідальності, позбавляється депутатського мандату;
- Депутат ради зобов’язаний виконувати обов’язки, що покладені на нього діючим законодавством та даним Регламентом, в т.ч. брати участь у роботі ради, роботі постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень;
- Для сприяння у здійсненні депутатської діяльності на офіційному сайті ради створюється інтернет-приймальня кожного депутата ради, яка забезпечує прийняття звернень виборців і об’єднань громадян через мережу Інтернет.
- Діяльність депутата висвітлюється на офіційному сайті ради шляхом розміщення інформації про депутатську діяльність, засоби зв’язку з депутатом, даних про одержані нагороди, подяки і стягнення, статистичні дані про відвідування пленарних засідань, засідань постійних і тимчасових комісій, про дотримання вимог законодавства. Такі відомості повинні розміщатись зусиллями службових та посадових осіб ради. Окрім цього, депутат може звернутись із проханням розмістити направлені запити, внесені проекти пропозиції, поправки, виступи, дані про входження і роботу депутата у комісіях і органах, утворених радою, дані про зустрічі з виборцями, роботу в раді, громадську і наукову діяльність, статті, публікації у ЗМІ тощо. Така інформація розміщується за даними наданими депутатом;
- Для забезпечення діяльності депутата та відшкодування видатків депутата, видатків діяльності постійних та тимчасових комісій рада приймає окремі рішення;
- Депутат періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями. Проведення звітів депутатів визначається з 01 по 20 жовтня наступного за звітним року. Звіт про діяльність за останній рік повноважень ради проводиться з період з 1 жовтня попереднього року по 30 вересня поточного року. Депутат зобовязаний подати завчасно письмовий звіт для його розміщення на сайті міської ради, а також провести звітну зустріч із виборцями в строки вказані вище. Інші процедурні моменти звітування депутата визначаються законодавством або окремим рішенням ради. Депутату заборонено заміняти звіти та звітні зустрічі виступами в ЗМІ, а такі виступи можуть лише доповнювати процедуру звітування;
- Депутат має право на депутатське звернення, яке оформлюється письмово і може надсилатись за вибором депутата через відділ організаційно-аналітичної роботи або самим депутатом. Депутатські звернення, що направляються через відділ організаційно-аналітичної роботи реєструються в окремому журналі вихідної кореспонденції. Працівники відділу організаційно-аналітичної роботи контролюють отримання депутатських звернень адресатами та строки надання відповіді. У випадку порушення строків розгляду депутатського звернення працівники відділу організаційно-аналітичної роботи повідомляють про це відповідного депутата, посадових осіб ради, постійну депутатську комісію з питань законності та правопорядку депутатської діяльності, регламенту зв’язків з громадськими організаціями та об’єднаннями громадян ;
- Депутат на території ради має право на невідкладний прийом будь-якою службовою особою підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, а також органів влади, в т.ч. правоохоронних органів, державних адміністрацій, судів. Таке право реалізується шляхом безумовної негайної зустрічі відповідної службової особи та депутата. Здійснюючи таке право депутат повинен пред’явити посвідчення та повідомити про бажання зустрітись із службовою особою в порядку невідкладного прийому. Службова особа, до якої з’явився депутат із вимогою невідкладного прийому, зобов’язана перервати усі заплановані справи (оголосити коротку перерву в нараді, перервати службові спілкування, розгляд документів, прийом громадян, тощо) і негайно провести прийом депутата для заслуховування його вимог, заяв, скарг чи пропозицій. Депутати повинні використовувати право невідкладного прийому таким чином, щоб такий прийом був зумовлений нагальними та особливо важливими справами, тривав якомога оперативно та не завдавав невиправданих втручань в роботу службової особи. Службові особи, що створили перешкоди (в т.ч. не забезпечили реалізацію прав через відсутність необхідних знань про права депутата місцевої ради у технічних працівників, секретарів, охоронців, тощо) у реалізації права на невідкладний прийом підлягають за наявності достатніх підстав дисциплінарній відповідальності, а також кримінальній відповідальності за ст. 351 КК України;
- Депутат має право порушувати питання про недовіру посадовим особам органів місцевого самоврядування, міському голові, особам яких обирала рада або давала згоду на призначення. Це право реалізується через внесення відповідного проекту рішення в порядку визначеному Регламентом. Проект рішення повинен містити чіткі і послідовні мотиви недовіри (порушення вимог закону, ігнорування законних вимог, порушення норм моралі, професійної етики, тощо). Наслідки висловлення недовіри для особи визначаються законами України та рішеннями ради;
- Депутат має право порушувати питання про розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування. Таке право реалізується депутатом через внесення відповідного мотивованого проекту рішення. Проект рішення розглядається на сесії ради (в постійних комісіях та пленарному засіданні). Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували депутати в кількості більше половини від загального складу ради. Орган, щодо якого було прийнято рішення про розпуск, вважається розпущеним (ліквідованим, припиненим) із моменту набуття чинності відповідних рішень ради. Рішення щодо ініціювання звільнення посадових осіб місцевого самоврядування має наслідком початок усіх передбачених законом процедур для оформлення та проведення звільнення відповідної посадової особи. Рішення про розпуск органів Ради та/або звільнення посадових осіб місцевого самоврядування підлягає оприлюдненню в засобах масової інформації та на сайті Ради. Рішення може бути обговорено на громадських слуханнях, що проводяться в порядку визначеному законом та Статутом територіальної громади;
- Депутат має право вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території. Таке право реалізується через внесення відповідно до даного Регламенту проекту рішення та підтримкою його більшістю від загального складу ради, або внесення депутатом відповідної пропозиції до плану роботи ради з подальшим затвердженням радою. У відповідності до ч. 2 ст. 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, на вимогу відповідних органів та посадових осіб місцевого самоврядування керівники розташованих або зареєстрованих на відповідній території підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності зобов’язані прибути на наступне пленарне засідання ради для подання запитуваної інформації з питань, віднесених до відання ради.
Стаття 7. Помічники-консультанти депутата ради
- Права, обов’язки та умови діяльності помічників-консультантів депутата місцевої ради визначаються окремим положенням.
Стаття 8. Депутатські групи
- Депутати можуть об’єднуватись в депутатські групи для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень, за спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками. Членство депутата ради в депутатських групах не звільняє його від персональної відповідальності за здійснення своїх депутатських повноважень;
- Депутатська група створюється на установчому засіданні членів групи. Група повинна мати свою назву. Депутатська група може мати свою символіку та має право на розміщення такої символіки на робочих місцях депутатів, які входять до складу групи;
Стаття 9. Депутатські фракції
- Депутатські фракції ради формуються депутатами ради, які були обрані від партії або за згодою партії, яку мають намір в раді представляти депутати;
- Депутатська фракція повинна включати в себе не менш як двох членів;
- Депутатська фракція створюється на установчому засіданні членів фракції, беру за основу партійну назву та символіку. Депутатська фракція має право на розміщення такої символіки на робочих місцях депутатів, які входять до складу фракції;
- Фракції на внутрішніх засіданнях можуть затверджувати положення про роботу фракцій.
Стаття 10. Порядок реєстрації та припинення діяльності депутатських фракцій та груп
- Кожна депутатська фракція або група реєструється. Умовою реєстрації є надходження в раду підписаного особисто кожним депутатом, який увійшов до складу депутатської фракції (групи), письмового повідомлення про сформування та копії протоколу установчих зборів депутатської групи/фракції. У письмовому повідомленні зазначаються назва депутатської фракції (групи), її персональний склад та партійна належність членів депутатської фракції (групи), а також прізвища голови депутатської фракції (групи) та її членів. Депутатська фракція (група) зобов’язана інформувати раду про виникнення змін у складі депутатської фракції (групи);
- Головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів про реєстрацію такої депутатської фракції (групи), її кількісний склад, голову депутатської фракції (групи) та її членів. Депутатська фракція та депутатська група вважаються створеними з моменту оголошення головуючим про це на пленарному засіданні ради;
- Про зміни в складі депутатської фракції (групи), головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмового повідомлення, що підписується головою депутатської фракції (групи) та новими членами фракції (групи);
- Про вихід депутатів з депутатської фракції (групи) головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмової заяви депутата, що виходить з фракції (групи);
- Про виключення депутата з депутатської фракції (групи) головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів на підставі письмового повідомлення, підписаного головою депутатської фракції (групи);
Стаття 11. Права депутатських фракцій та груп
- Депутатські групи та фракції мають права, передбачені чинним законодавством, в т.ч. на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;
- Депутатські групи та фракції мають право на пропорційне представництво в постійних комісіях, що означає пропорціональне право на зайняття посад голів постійних комісій представниками депутатської групи та фракції.
Стаття 12. Комісії ради
- Рада утворює постійні та тимчасові контрольні комісії. Функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначається окремим положенням;
- Постійні комісії ради є органом ради, що обирається з числа депутатів у складі від трьох до восьми чоловік. В окремих випадках кількісний склад постійних комісій встановлюється шляхом окремого рішення ради. Персональний склад постійних комісій, формується відповідно до пропорційного представництва депутатів у фракціях.
- Питання обрання заступника голови та секретаря комісії, вирішуються відповідною постійною комісією самостійно. При обранні голів постійних комісій забезпечується реалізація права депутатських фракцій та груп на пропорційне представництво (загальна кількість посад голів приймається за 100% і співвідноситься із відсотковим показником чисельності членів депутатської групи або фракції до загального складу ради). Розподіл посад голів у конкретних постійних комісіях здійснюється за загальним консенсусом керівників депутатських груп та фракцій. У випадку недосягнення згоди, розподіл проводиться жеребкуванням.
- По закінченні повноважень голова постійної комісії повинен скласти письмовий звіт про діяльність постійної комісії та прозвітуватись на засіданні ради, яка затверджуючи звіт надає свою оцінку діяльності постійної комісії, її голови та окремих членів. Після звіту радою може бути прийнято рішення про реорганізацію чи ліквідацію постійної комісії.
- У складі ради функціонують наступні постійні депутатські комісії:
– з питань законності і правопорядку, депутатській діяльності, регламенту, зв’язків з громадськими організаціями та об’єднаннями громадян;
– з питань бюджету , фінансів соціально-економічного розвитку,підприємництва та регуляторної діяльності;
– з питань охорони здоров’я та екології;
– з освіти, культури, туризму, молоді і спорту, комунікацій та міжнародного співробітництва;
– з питань містобудування, житлово-комунального господарства, інфраструктури, комунальної власності, енергозбереження та земельних відносин;
– з питань соціального захисту населення та у справах учасників бойових дій і їх сімей.
- Депутат (окрім секретаря ради) зобов’язаний увійти у склад однієї з постійних комісій, брати участь у її роботі. Відмова депутата від входження до постійної комісії та неприйняття участі в роботі постійної комісії є підставами для застосування до депутата стягнень, передбачених Регламентом, а також відкликання депутата. Депутат зобов’язаний поінформувати голову постійної комісії та відділ організаційно-аналітичної роботи про неможливість бути присутнім на засіданні комісії та вказати відповідні причини, а також не пізніше 3 робочих днів надати до відділу організаційно-аналітичної роботи пояснювальну записку про відсутність із додавання відповідних документів, що обгрунтовують поважність відсутності. У випадку відсутності такого повідомлення вважається, що депутат відсутній без поважних причин;
- Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради. Рішення про утворення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.
- Порядок діяльності тимчасової контрольної комісії та строк її повноважень визначаються рішенням ради про створення такої комісії. Роботу тимчасових контрольних комісій забезпечує відділ організаційно-аналітичної роботи.
- За рішенням Ради можуть створюватись інші комісії у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Стаття 13. Порядок відкликання голів та членів постійних комісій
- Голова постійної комісії може бути у будь-який час відкликаний радою. Вмотивовані пропозиції про відкликання голови постійної комісії ради вносяться:
1.1. За рішенням відповідної постійної комісії ради, прийнятим на її засіданні (без врахування голосу самого голови постійної комісії);
1.2. За ініціативою не менш як однієї третини депутатів від загального складу ради;
1.3. За рішенням депутатської фракції (групи), членом якої був даний депутат, що обіймав посаду голови за пропорційним представництвом (у випадку припинення членства депутатська фракція (група) делегує іншого члена фракції (групи)) .
- Якщо питання про відкликання порушено за рішенням постійної комісії, рада заслуховує доповідь з цього питання одного з членів комісії, визначеного нею. Голова постійної комісії доповідає про свою діяльність на цій посаді та організацію і стан справ з питань, віднесених до його компетенції. Рішення ради про відкликання голови постійної комісії повинно містити відомості про причини відкликання.
- Голова постійної комісії вважається відкликаним у випадку прийняття про це рішення ради, що приймається більшістю від загального складу ради. Відкликаний голова постійної комісії стає членом цієї комісії, якщо ним не подано заяву про входження до іншої постійної комісії. Рада зобов’язана розглянути питання обрання нового голови постійної комісії та прийняти рішення.
- За згодою депутата та рішенням ради депутат може бути обраний в іншу постійну комісію. Питання про обрання депутата в іншу комісію можуть бути ініційовані головою міської ради, головою депутатської фракції (групи), до якої входить депутат, головою постійної комісії та самим депутатом.
Стаття 14. Погоджувальне засідання ради.
- Погоджувальне засідання ради проводиться для попереднього розгляду порядку денного сесії, пленарних засідань, підготовки організаційних питань роботи ради, обговорює кандидатів на зняття з посади та обрання на посади голів постійних комісій, розглядає питання про вжиття заходів щодо забезпечення присутності депутатів на пленарних засіданнях та засіданнях постійних комісій ради та розглядає інші пропозиції з питань організації роботи ради.
- Погоджувальні засідання ради відбуваються за потребою, скликаються головою, а у разі його відсутності – секретарем ради або на підставі письмового звернення голів не менш як двох депутатських фракцій (груп). У погоджувальному засіданні ради з правом ухвального голосу беруть участь міський голова та секретар ради, депутати міської ради. Погоджувальне засідання ради проходить у формі засідань і є правомочним за умови присутності більше половини депутатів від загального складу ради.
- Головує на погоджувальному засіданні ради міський голова, а у разі його відсутності – секретар ради. У випадку відсутності міського голови та секретаря ради, головує на засіданні обраний на погоджувальному засіданні ради її член. Рішення приймаються більшістю голосів від загального складу.
- Робота погоджувального засідання ради здійснюється гласно, засідання є відкритими.
- На погоджувальному засіданні ради ведеться протокол засідання ради. Протокол веде секретар засідання, який визначається з числа працівників відділу організаційно-аналітичної роботи. Протокол підписує секретар і головуючий. До протоколу погоджувального засідання ради додаються не виголошені заяви учасників засідання, подані до погоджувальної засідання ради у письмовій формі.
Стаття 15. Лічильна комісія
- Лічильна комісія формується за пропозиціями головуючого, депутатських фракцій, депутатських груп та депутатів;
- Лічильна комісія обирається радою. До складу лічильної комісії мають право увійти представники кожної депутатської фракції (групи). Підрахунок голосів при обранні першої лічильної комісії здійснюється головуючим;
- Лічильна комісія обирає зі свого складу голову та секретаря. Засідання лічильної комісії проводяться гласно і відкрито, крім випадків таємного голосування. У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування. Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів комісії.
Стаття 16. Редакційна комісія
- Для узгодження текстів рішень, заяв, звернень, які приймаються радою, рада може сформувати редакційну комісію. Редакційна комісія обирається радою процедурним рішенням за пропозицією головуючого із числа депутатів та з включенням до її складу відповідних фахівців. У роботі редакційної комісії можуть брати участь автори проекту рішення (заяви, звернення);
- Редакційна комісія оформляє остаточну редакцію проекту прийнятого рішення (заяви, звернення) та вносить на розгляд ради. Цей примірник підписується уповноваженим членом комісії не пізніше наступного дня після пленарного засідання;
- Редакційна комісія формується на випадок роботи із особливими текстами. В усіх інших випадках оформлення кінцевої редакції рішень ради покладається на відділ організаційно-аналітичної роботи.
Стаття 17. Відділ організаційно-аналітичної роботи
- Відділ організаційно-аналітичної роботи є виконавчим органом ради, що здійснює організаційне, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності ради, її органів, депутатів, помічників-консультантів, сприяє здійсненню радою взаємодії з її виконавчими органами, здійснює контрольні функції, передбачені цим регламентом;
- Відділ діє згідно з Положенням, яке затверджується радою.
Стаття 18. Виконавчі органи ради
- Виконавчі органи ради утворюються радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених чинним законодавством;
- Виключною компетенцією ради є внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск у встановленому законодавством порядку;
- В порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за пропозицією голови ради затверджує структуру виконавчих органів ради, загальну чисельність секретаріату ради.
- Кандидатури членів виконавчого комітету вносить на розгляд ради міський голова. Кандидатури на обрання та звільнення заступників голови можуть виносити суб’єкти подання проектів рішень ради;
- Перед внесенням на розгляд ради кандидатур заступників голови, членів виконавчого комітету, інших кадрових пропозицій, вони обговорюються у постійних комісіях і депутатських фракціях (групах), які готують щодо кандидатур мотивовані висновки і при необхідності роблять доповіді на пленарних засіданнях;
- Постійні комісії, які обговорюють кандидатури до складу виконавчого комітету, не пізніше як за 3 дні до свого засідання повинні отримати через організаційно-аналітичний відділ інформаційні матеріали щодо цих кандидатур. Претенденти на посади заступників міського голови виступають на пленарному засіданні, відповідають на запитання та обговорюються на пленарному засіданні;
- В обговоренні кандидатур на посади заступників міського голови, членів виконкому можуть брати участь тільки депутати ради;
- Рада приймає рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком. Якщо запропонована міським головою кандидатура (кандидатури) до складу виконавчого комітету не отримала підтримки необхідної більшості депутатів, міський голова представляє раді кандидатуру, щодо якої проводиться нове голосування;
- Виконавчі органи ради підзвітні і підконтрольні раді, здійснюють повноваження, які визначені чинним законодавством та окремим рішенням про розмежування повноважень між виконавчими органами ради;
- Після обрання виконавчого комітету та затвердження структури і загальної чисельності виконавчих органів рада ухвалює положення про діяльність виконавчих органів ради. Секретар ради, якщо іншого не буде визначено рішенням міської ради здійснює повноваження секретаря виконавчого комітету міської ради.
РОЗДІЛ ІII. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ РАДИ. ПРОВЕДЕННЯ ЧЕРГОВИХ ТА ПОЗАЧЕРГОВИХ СЕСІЙ РАДИ
Стаття 19. Сесійна форма роботи ради
- Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради – це форма роботи ради як представницького органу, яка складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій ради;
- Для автоматизації процесу проведення пленарних засідань сесій ради може застосовуватися програмно-технічний комплекс системи електронного голосування.
Стаття 20. Порядок скликання першої сесії Ради нового скликання
- Перед початком першого пленарного засідання територіальна виборча комісія за участю працівників виконавчих органів ради здійснює реєстрацію новообраних депутатів, які прибули для участі в пленарному засіданні;
- Перше пленарне засідання першої сесії новообраної ради відкриває голова територіальної виборчої комісії і веде його до моменту визнання повноважень новообраних депутатів, міського голови, які виголошують присягу на вірність громаді.
- Для розробки порядку денного першої сесії Ради нового скликання та проектів документів, що виносяться на першу сесію, розміщення депутатів у сесійній залі, визначення переліку, кількісного та персонального складу постійних депутатських комісій, підготовки пропозицій щодо організації роботи Ради новообраний міський голова утворює підготовчу робочу групу з числа новообраних депутатів Ради.
- Перше засідання підготовчої робочої групи скликає новообраний міський голова не пізніше як за 10 днів до початку першої сесії Ради нового скликання.
- Робоча група обирає зі свого складу голову, заступника та секретаря. Робоча група у своїй діяльності керується чинним Положенням про постійні комісії Володимир-Волинської міської Ради в частині загальних положень, основних завдань, функцій та форм роботи, прав і обов’язків голови, заступник, секретаря та членів групи.
- Підготовча робоча група припиняє свою діяльність із моменту виконання завдань визначених у ч.4 цієї статті.
- Голова підготовчої робочої групи готує інформацію про свою роботу на першу сесію Ради.
- До утворення постійних депутатських комісій до порядку денного першої сесії мають бути включені такі питання:
- інформація голови територіальної виборчої комісії про підсумки виборів депутатів Ради та міського голови і визнання їх повноважень;
- про обрання секретаря міської ради;
- про затвердження першого заступника міського голови, заступників міського голови, керуючого справами;
- інформація підготовчої робочої групи;
- про затвердження положення про постійні комісії Ради, їх кількісний та персональний склад.
- Підготовча робоча група може включати до порядку денного першої сесії нового скликання інші питання, які потребують обговорення і затвердження.
- Перша сесія, у разі необхідності, може складатися з двох пленарних засідань Ради.
Стаття 21. Відкриття та закриття сесії ради
- Перед відкриттям кожного пленарного засідання проводиться
реєстрація депутатів особисто з підтвердженням своєї присутності
власноручним підписом та ідентифікацією особи в системі голосування. Депутат зобов’язаний брати особисту участь в пленарному засіданні ради. У випадку неможливості прибути на пленарне засідання депутат зобов’язаний поінформувати та вказати відповідні причини (із додавання відповідних документів, що обгрунтовують поважність відсутності). У випадку відсутності такого повідомлення вважається, що депутат відсутній без поважних причин; - Відкриття сесії ради оголошується головуючим засідання на початку першого пленарного засідання. Після відкриття оголошується, яка кількість депутатів прибула на пленарне засідання, а також оголошуються прізвища відсутніх депутатів (кожного окремо) із вказанням причин відсутності. Якщо причина відсутності є невідомою, то вважається що депутат відсутній без поважних причин;
- При відкритті першого та наступних пленарних засідань сесії, а також після закриття сесії виконується Державний гімн України. Усі присутні в залі пленарних засідань зобов’язані стояти під час виконання Держаного гімну України, присутні повинні співати гімн або зберігати тишу.
- Сесія закривається тільки після того, коли в ході пленарних засідань ради було розглянуто всі питання порядку денного сесії.
Стаття 22. Скликання чергових та позачергових сесій ради
- Чергові сесії скликаються, як правило, раз на місяць, відповідно до плану роботи ради;
- Окрім чергових сесій ради, визначених планом роботи ради, ініціатори в порядку визначеному законом можуть скликати позачергові сесії ради, якщо до першого пленарного засідання найближчої чергової сесії ради слід очікувати чотири та більше робочих днів;
- Мотивовані пропозиції про скликання позачергової сесії ради, підписані ініціаторами у встановленому порядку, надсилаються секретарю (Голові ради) з визначенням питань і з проектами документів, розгляд яких пропонується;
- Розпорядження про місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань доводиться відділом секретаріату ради до відома кожного депутата через оприлюднення розпорядження та повідомлення, а також в електронній формі (шляхом надсилання повідомлення на електронну пошту депутата) або в інший можливий спосіб, а також здійснюється повідомлення через засоби масової інформації та офіційний сайт ради.
- При скликанні позачергових сесій проекти рішень, що виноситимуться на розгляд, оприлюднюються одночасно з розпорядженням про скликання позачергової сесії.
Стаття 23. Порядок денний сесії ради
- Порядок денний сесії ради формує організаційно – аналітичний відділ на підставі протоколу погоджувального засідання ради та відповідно до:
1.1. затвердженого радою плану роботи ради;
1.2. пропозицій секретаря ради;
1.3. пропозицій депутатських фракцій, постійних комісій, депутатів;
1.4. пропозицій виконавчого комітету;
1.5. пропозицій, внесених у порядку місцевих ініціатив, громадських слухань, петицій.
- Питання щодо заслуховування інформації про роботу виконавчих органів ради, виконання бюджету та рух коштів у позабюджетних фондах , про роботу комунальних підприємств та рух коштів на їх рахунках вноситься до порядку денного за рішенням ради.
- Питання про роботу постійних або тимчасових контрольних комісій та про виконання рішень і доручень ради вноситься до порядку денного за рішенням ради.
- Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього регламенту. Проекти рішень проходять попереднє обговорення громадськістю, депутатами, постійними комісіями, іншими зацікавленими сторонами на сайті ради.
Стаття 24. Суб’єкти права внесення пропозицій щодо питань на розгляд ради (ініціатори).
- Пропозиції щодо питань на розгляд Раді можуть вносити суб’єкти владних повноважень, визначених законодавством, а також громадяни України – члени територіальної громади в порядку, визначеному законодавством, статутом громади та рішеннями ради;
- Ініціатор внесення пропозицій є автором проекту рішення (незалежно від того хто технічно підготував проект). Ініціатор внесення пропозицій має право на визначення (заміну) доповідача (доповідати самостійно, або доручити на власний розсуд це будь-який іншій особі). Підставою для розгляду питання в раді, залежно від того, хто із суб’єктів є ініціатором, можуть бути:
- розпорядження міського голови;
- звернення постійної комісії до міського голови з наданням витягу з протоколу її засідання, на якому прийнято рішення щодо внесення питання на розгляд ради;
- письмове звернення депутата (депутатів);
- письмове звернення депутатської групи, фракції до міськогоголови, підписане її керівниками;
- рішення виконавчого комітету ради про внесення питання на розгляд ради;
- протокол проведених відповідно до вимог Статуту територіальної громади загальних зборів громадян, на яких прийнято рішення про місцеву ініціативу;
- рішення (резолюції) громадських слухань.
Стаття 25. Підготовка питань, що вносяться на розгляд ради
- Підготовку питань, що вносяться на розгляд ради організовує секретар ради.
- Проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається в організаційно-аналітичний відділ. До проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується:
– характеристика стану речей в галузі, яку врегульовує це рішення;
– потреба і мета прийняття рішення;
– прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення;
– механізм виконання рішення;
– порівняльна таблиця змін (у випадку, якщо проектом рішення пропонується внести зміни до існуючого рішення ради).
У випадку, якщо проектом рішення пропонується скасувати існуюче рішення ради або внести в нього зміни, до проекту рішення додається копія такого рішення Ради;
Подання пояснювальної записки не вимагається при поданні проектів рішень, що стосуються земельних питань. Авторам або доповідачам даних проектів рішень при розгляді даних питань на засіданні постійної комісії та сесії ради необхідно мати інформаційний матеріал;
- Друкований примірник проекту рішення повинен мати такі реквізити: на лицевій стороні бланку рішення Ради – назва рішення, нижче – текст проекту рішення, у нижньому лівому куті лицьової сторони бланку – особа, що вносить це рішення ( автор) із зазначенням номера телефону; на зворотному боці бланку рішення Ради – назва посади, прізвище та ініціали посадових осіб, що погоджують даний проект.дата та номер реєстрації проекту в секретаріаті Ради. Примірники проектів рішень, які тиражуються для попереднього ознайомлення депутатами Ради, повинні містити помітку “Проект“.
- Текст проекту рішення повинен складатися з таких частин:
4.1. мотивуючої, в якій містяться посилання на закон, інший нормативний акт, обставини, якими викликана необхідність прийняття рішення;
4.2. резолютивної, в якій конкретно і чітко формулюються рішення, виконавці поставленого завдання;
4.3 заключної, в якій вказана постійна комісія, на яку покладається контроль за виконанням рішення, а також вказівка про набуття чинності рішення у випадку більш пізнього набуття чинності та спосіб його оприлюднення.
- До проекту рішення відділом організаційно-аналітичної роботи додаються, при необхідності, висновки відповідних комісій ради. Проект рішення невідкладно оприлюднюється на веб-сайті після його надходження, але не пізніше ніж протягом трьох робочих днів;
- Проект рішення проходить опрацювання (збір погоджувальних підписів (візи). Візування посадовими особами проходить в довільному порядку. Проект рішення після його реєстрації та оприлюднення проходить візування в:
6.1. автор;
6.2. секретаря міської ради;
6.3. заступника міського голови, відповідно до розподілу обов’язків;
6.4 керівника виконавчого органу чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання.
6.5. юридичному відділі;
6.6. голова профільної комісії.
- Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення і розміщуються таким чином: ліворуч – назва посади, праворуч – підпис і розшифрування підпису, знизу під розшифруванням підпису – дата візування. У проектах рішень, що підготовлені і вносяться міським головою, виконавчим комітетом, постійною комісією, на лицевій стороні в нижньому лівому кутку проставляються прізвище та службовий телефон виконавця проекту рішення.
- Візування проекту рішення є обов’язковим. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші (або тексті проекту рішення) у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки. Суб’єкти внесення проектів рішення зобов’язані подавати проект рішення із погоджувальними підписами (візами), отримання погоджувальних підписів (віз) є обов’язком автора проекту. У випадках, коли авторами проекту рішення є депутати, депутатські фракції (групи) або постійні комісії – отримання погоджувальних підписів (віз) здійснюється відділом секретаріату ради.
- Друкування та розмноження проектів рішень та інших матеріалів сесії проводиться з примірника, підготовленого відповідно до вимог Регламенту.
- Електронні варіанти проектів рішень, порядку денного та при необхідності інших матеріалів сесії викладаються депутатам для використання їх у електронних пристроях ( планшетах, ноутбуках), надсилаються за потребою депутатам на електронну пошту. Тека з паперовими документами надається депутатові на його вимогу, висунуту не пізніше, як за три робочі дні до погоджувального засідання ради. При цьому на пленарному засіданні кожному депутату надається порядок денний у паперовому вигляді.
- Проекти рішень розміщують на окремій сторінці офіційного сайту Ради, де обов’язково в табличній формі зазначаються:
12.1. дата реєстрації проекту рішення в раді;
12.2. назва проекту рішення;
12.3. автори;
12.4. кінцева дата громадського обговорення, примітки, результати розгляду.
Стаття 26. Попереднє обговорення проектів рішень
- Секретар ради забезпечує попереднє обговорення постійними комісіями, науковцями, громадськістю та оприлюднення проектів рішень, що виносяться на розгляд ради шляхом розміщення їх на сайті ради, із обов’язковим виконанням вимог Законів України „Про доступ до публічної інформації”, „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
- Узагальнення зауважень і пропозицій до проекту рішення, вироблення кінцевої редакції покладається на авторів проекту і можуть бути додатково розглянуті на засіданні профільної постійної комісії ради.
Стаття 27. Пленарні засідання ради
- Пленарні засідання є складовою сесії ради. При неможливості розглянути порядок денний протягом одного пленарного засідання, рішенням ради розгляд питань порядку денного розбивається на два і більше пленарних засідання.
- На початку пленарного засідання рада визначає порядок роботи. Пленарне засідання ради відбувається в наступному порядку:
- реєстрація депутатів та повідомлення про відсутність;
- вступне слово головуючого про відкриття сесії ради;
- оголошення звітів депутатів;
- озвучення міським головою запитів, які не були проголошенні депутатам;
- затвердження порядку денного та регламенту роботи сесії;
- вирішення процедурних питань проведення сесії;
- обговорення питань порядку денного та голосування по них;
- розгляд питання порядку денного „Різне”;
- закриття сесії ради.
- Відкриває, веде і закриває пленарні засідання ради міський голова. Якщо міський голова не виконує цього, ці функції відповідно до чинного законодавства виконує секретар ради або обраний депутатами головуючий на засіданні. Відкриття сесії ради оголошується головуючим засідання на початку першого пленарного засідання.
Стаття 28. Правомочність пленарних засідань ради
- Пленарне засідання є правомочним за умови участі у ньому більше половини депутатів від загального складу ради. Участь депутатів у пленарному засіданні визначається за їх підписами при реєстрації та входженням в електронну систему голосування. Дані щодо присутності оголошуються головуючим на початку засідання.
- У разі відсутності необхідної кількості депутатів головуючий за згодою голів фракцій (груп) може перенести початок пленарного засідання на годину для виклику відсутніх депутатів або перенести проведення засідання на інший, встановлений ними день, але не більше, ніж на два тижні.
- У ході проведення пленарного засідання сесії ради, у разі потреби, за процедурним рішенням ради може проводитися перереєстрація депутатів визначеним окремим процедурним рішенням ради.
Стаття 29. Права та обов’язки головуючого на пленарному засіданні
- Головуючий на засіданні ради:
1.1 відкриває, закриває та веде засідання, оголошує перерви у засіданнях;
1.2 виносить на обговорення проекти рішень, оголошує їх повну назву, ініціаторів внесення;
1.3 інформує про матеріали, що надійшли на адресу ради;
1.4 організовує розгляд питань;
1.5 повідомляє списки осіб, які записалися для виступу;
1.6 надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, запитань, оголошує наступного промовця, називаючи ім’я, прізвище та посаду відповідної особи;
1.7 створює рівні можливості депутатам для участі в обговоренні питань;
1.8 ставить питання на голосування, оголошує його результати;
1.9 неухильно дотримується Регламенту та забезпечує його дотримання всіма присутніми на засіданні;
1.10 робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити;
1.11 вживає заходи для підтримання порядку на засіданні;
1.12 здійснює інші повноваження, що відповідають Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
- Під час виступів на засіданні головуючий не має права коментувати чи давати оцінки щодо промовців та їх виступів, за винятком випадків, зазначених у Регламенті.
- Головуючий на засіданні може доручити іншим особам озвучення документів, пропозицій щодо обговорюваного питання.
- З питань, підготовлених відповідною комісією Ради або депутатською фракцією (групою), озвучення документів, пропозицій від комісії, фракції, групи здійснюється визначеним комісією доповідачем.
Стаття 30. Затвердження порядку денного і внесення до нього змін. Послідовність розгляду питань порядку денного
- Проект порядку денного пленарного засідання оголошується головуючим на початку та приймається за основу більшістю депутатів від загального складу ради. Пропозиції про зміни та доповнення до проекту порядку денного (виключення окремих питань, що не потребують інформування громади, зміна черговості розгляду вже включених питань тощо) ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження. Рішення по пропозиціях про зміни або доповнення в порядку денному ухвалюється більшістю депутатів від загального складу ради. Виключення питань з порядку денного можливе за процедурним рішенням міської ради, за погодженням автора проекту рішення;
- Порядок денний приймається в цілому більшістю депутатів, присутніх на пленарному засіданні. В разі неприйняття порядку денного в цілому, головуючий проводить голосування по кожному пункту окремо;
- Питання порядку денного пленарного засідання розглядаються у тій послідовності, в якій їх включено до порядку денного засідання;
- Перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошується головуючим на засіданні. Він повідомляє про назви і редакції проектів, документів (у тому числі й альтернативних), які підлягають розгляду, та про порядок розгляду питання.
- Головуючий на засіданні може об’єднати обговорення кількох пов’язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, відповідне рішення приймається радою більшістю від складу;
- Перед розглядом питання порядку денного головуючий на засіданні може робити повідомлення Раді, які вважає доцільними; у термінових випадках такі повідомлення він може робити і в ході засідання, але не перериваючи виступу промовця або процедуру голосування;
- Перед закриттям пленарного засідання сесії, яка складається з кількох пленарних засідань головуючий на засіданні уточнює час проведення наступного пленарного засідання сесії ради та оголошує питання, які є предметом сесії, але не були включені до порядку денного даного пленарного засідання, а тому підлягають розгляду на наступному пленарному засідання сесії ради. Питання, не розглянуті на поточному пленарному засіданні сесії ради, також підлягають розгляду на наступному пленарному засіданні у вже визначеній раніше послідовності;
- Послідовність розгляду питань порядку денного головуючий може змінити лише за рішенням ради. В ході пленарного засідання рада має право повернутись до внесення змін до порядку денного, таке повернення здійснюється рішенням ради за пропозицією депутата, депутатської фракції (групи) та ухвалюється більшістю від присутніх.
- До порядку денного не може бути включено проект рішення:
– який не розглядався на постійних депутатських комісіях;
– який н був підтриманий два пленарних засідання підряд і не було з’ясовано ніяких додаткових нових обставин чи змін.
Стаття 31. Депутатський запит, депутатське запитання. Оголошення, заяви.
- Депутат має право на внесення депутатського запиту, депутатського запитання, проголошення заяви та оголошення в порядку, визначеному законодавством та даним Регламентом. Депутатські запити підлягають включенню в порядок денний пленарного засідання сесії ради;
- Депутатський запит і депутатське запитання можуть вноситись в письмовій або усній формі. Депутатські запити, депутатські запитання, заяви і оголошення оголошуються депутатами на початку пленарного засідання сесії. Кількість оголошуваних депутатами запитів, запитань, заяв та оголошень не обмежується, для їх проголошення депутату надається час тривалістю до 2 хвилин на кожен виступ;
- Після оголошення депутатського запиту, головуючий ставить такий запит на голосування. Запит вважається підтриманим у випадку, якщо за нього проголосувало більшість депутатів від загального складу ради.
- Порядок розгляду депутатського запиту встановлюється чинним законодавством України. Даним рішенням про затвердження Регламенту Ради Рада встановлює загальний строк розгляду депутатських запитів – 20 календарних днів із моменту одержання запиту особою (особами), яким він адресований. При підтриманні депутатського запиту Рада може встановити менший або більший строк його розгляду. При відсутності в рішенні ради про підтримання депутатського запиту вказівки на строк розгляду, вважається, що радою встановлено загальний строк розгляду депутатських запитів. Якщо запит з об’єктивних причин не може бути розглянуто у встановлений радою строк, то орган або посадова особа зобов’язані письмово повідомити раді та депутатові місцевої ради, який вніс запит, і запропонувати інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту.
- При внесенні депутатського запитання строк його розгляду та надання відповіді встановлюються депутатом самостійно. Як правило відповіді на депутатські запитання мають бути надані до закінчення пленарного засідання, або дано депутату місцевої ради в індивідуальному порядку.
- Депутат має право дати коротку оцінку відповіді на свій запит оголосивши одним словом в раді свою «Згоду» або «Незгоду» з отриманою відповіддю. По оголошенню позиції депутатом, головуючий уточнює в депутата, чи потребує запит обговорення, а в тому випадку, якщо депутат наполягає на такому обговоренні, головуючий ставить на голосування питання проведення невідкладного обговорення відповіді на депутатський запит. Якщо за таке обговорення проголосує ¼ та більше присутніх на пленарному засіданні депутатів, слово передається депутату для виступу, з якого починається обговорення відповіді на запит. Час виступу – до 2 хв.;
- Організаційно-аналітичний відділ ради доводить текст запиту, запитання до відповідного виконавчого органу або посадової особи, до якого його скеровано;
- Депутатська фракція (група) мають право виступити із заявами та оголошеннями, для проголошення яких надається час тривалістю до 2 хвилин;
- За процедурним рішенням Ради, що ухвалене 1/3 присутніх на засіданні депутатів, промовцю може бути надана більша тривалість виступу, але не більше ніж 15 хв.;
- Рішення ради щодо заяв і оголошень не приймаються.
Стаття 32. Виступи, доповіді (співдоповіді), запитання
- Доповіді та співдоповіді, як правило, виголошуються з трибуни; пропозиції, поправки та запитання виголошуються, як правило, з місця.
- Запис на виступ і для запитань проводиться шляхом електронної реєстрації, або підняттям руки бажаючих до виступу у разі несправностей електронної системи поіменного голосування.
- Якщо головуючий на засіданні не представив промовця під час надання йому слова, промовець представляється на початку виступу, а у разі виступу від депутатської фракції (групи) чи постійної комісії ради зазначає їх назву.
- Після доповіді та співдоповіді з обговорюваного питання головуючий пропонує записатись особам, які бажають поставити запитання доповідачу (співдоповідачам). Запитання доповідачам можуть ставити депутати та головуючий. Запитання повинні бути чіткими, зрозумілими і, по можливості, короткими. Забороняється використовувати надане для запитання слово для здійснення виступу.
- Після закінчення запитань до доповідача (співдоповідачів), головуючий пропонує записатися особам, які бажають виступити з обговорюваного питання. На засіданні він може надати слово для виступу і у разі усного звернення депутата, якщо у цьому виникла потреба. Проголошення виступів здійснюється, як правило, з місця. Особам, які проголошують виступи, запитання не ставляться, зміст виступів не коментується.
- На пленарному засіданні ніхто не може виступати без дозволу головуючого. Головуючий на засіданні надає слово депутатам з дотриманням черговості. Головуючий на засіданні за погодженням з радою може встановити іншу черговість виступаючих.
- Кожна з фракцій (груп) має гарантоване право на запитання доповідачу, а також на виступ уповноваженого представника з питання чи пропозиції, які мають ставитися на голосування. Головуючий на засіданні надає слово уповноваженим особам депутатських фракцій (груп) для висловлення узагальнених позицій фракції (групи).
- Депутату, який вніс пропозицію чи поправку, на його прохання, надається слово для виступу. Окрім цього, депутати мають право на запитання та виступ з приводу внесеної пропозиції чи поправки.
- Депутату, який не зареєструвався, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається.
- За процедурним рішенням ради головуючий може також надати слово для виступу з обговорюваного питання:
– заступникам міського голови, керівникам структурних підрозділів виконавчих органів ради;
– особам, що присутні на засіданні ради.
- В обов’язковому порядку, без ухвалення процедурного рішеня Ради, слово для виступу в обговоренні надається за їх проханням:
- представнику ініціативної групи, якою внесено на розгляд Ради проект рішення в порядку місцевої ініціативи;
- особі, упоноваженій для виступу громадськими слуханнями під час розгляду Радою пропозицій громадських слухань;
- представнику ініціативної групи при вирішенні питань про створення органів самоорганізації населення;
- головам об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, квартальних, вуличних, будинкових комітетів;
- головам батьківських комітетів навчальних закладів;
- почесним громадянам міста;
- народним депутатам України та депутатам обласної ради;
- Депутат у будь-який момент може відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого. У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату.
- Депутат, ім’я якого було згадано під час виступу, має право на беззаперечне проголошення репліки. Депутатська фракція (група), назва якої була згадана під час виступу, має беззаперечне право на виступ свого представника із реплікою.
Стаття 33. Вимоги до виступів на пленарному засіданні ради
- Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. За звичайних обставин виступ промовця не переривається.
- Депутат (крім головуючого, секретаря ради, голів постійних комісій ради, представника від депутатської фракції (групи), доповідача) може виступити на засіданні ради з одного й того ж питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не враховуючи внесення поправок у ході засідання. Повторно слово депутату може надаватися тільки у разі необхідності процедурним рішенням ради, прийнятим без обговорення.
- Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю.
- Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. Слово надається відразу після звернення.
Стаття 34. Тривалість виступів на пленарному засіданні
- Головуючий надає слово для виступу наступної тривалості:
- для доповіді – 10 хвилин;
- співдоповіді – 5 хвилин;
- заключного слова – 4 хвилини;
- тим, хто виступає в обговоренні – 3 хвилини;
- для повторних виступів (але не більше двох разів з одного питання), за процедурним рішенням ради – 2 хвилини;
- в обговоренні процедурою скороченого обговорення – 2 хвилини;
- для виступів щодо постатейного голосування проектів рішень – 2 хвилини;
- для виступів запрошених осіб, заступників міського голови, керівників структурних підрозділів виконавчих органів ради, за процедурним рішенням ради, – до 3 хвилин;
- для виступів у “Різному“ – 4 хвилини;
- для виступів щодо кандидатур, процедури та з мотивів голосування, запитань, внесення пропозицій і поправок – 2 хвилини;
- для надання пояснень депутату, який вважає, що виступаючий або головуючий неправильно тлумачать його слова або дії – 2 хвилини;
- для внесення депутатського запиту – 3 хвилини на кожен запит;
- для внесення депутатського запитання – 1 хвилина;
- для проголошення репліки – 1 хвилина.
- Головуючий може надати промовцю триваліший час, якщо ніхто з присутніх депутатів не заперечує. При наявності заперечень, триваліший час може надаватися за прийнятим без обговорення процедурним рішенням. Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний час.
- При перевищенні встановленого Регламентом тривалості виступу за вказівкою головуючого надається час для завершення (у випадку відсутності заперечень присутніх депутатів) або за процедурним рішенням ради.
Стаття 35. Перерви для узгодження позицій фракцій (груп)
Після обговорення питання порядку денного до початку голосування депутатська фракція (група) має беззаперечне право на перерву для узгодження позицій. Така перерва надається головуючим без прийняття процедурного рішення ради тривалістю, про яку просить ініціатор, але не більше 20 хвилин. Перерва надається на вимогу голови (за його відсутності заступника голови) депутатської фракції (групи).
Стаття 36. Закінчення обговорення питань
- Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування, виголошуючи: «Переходимо до голосування. Чи є пропозиції щодо способу і порядку голосування».
- З моменту виголошення такого заклику головуючого, надавання слова заборонено, слово може надаватися тільки щодо процедурних питань способу чи порядку голосування.
- Якщо протягом 20 секунд не надійшло пропозицій щодо зміни способу і порядку голосування, головуючий закликає до голосування, виголошуючи заклик: «Голосуємо».
Стаття 37. Види та способи голосування
1.Рішення Ради приймаються відкритим або таємним голосуванням у порядку, визначеному цим Регламентом.
- Відкрите голосування здійснюється шляхом поіменного голосування. Поіменне голосування може здійснюватись за допомогою електронної системи голосування, або шляхом оголошення позиції депутата (в ході голосування лічильна комісія оголошує в алфавітному порядку прізвища депутатів. Депутат прізвище, якого оголошено встає і заявляє про свою позицію «за», «проти», «утримався» чи «не голосую»).
Стаття 38. Таємне голосування
- Таємне голосування проводиться за процедурним рішенням ради або у випадках прямо передбачених чинним законодавством України, шляхом заповнення бюлетенів та проведення подальшого підрахунку волевиявлення. При цьому депутат, що бере участь у голосуванні, відзначає у виданому йому бюлетені вибрані ним варіанти з тих, що виносяться на голосування.
- Лічильна комісія встановлює і доводить до відома депутатів:
2.1 час і місце проведення голосування;
2.2 порядок заповнення бюлетеня;
2.3 критерії визнання бюлетеня недійсним;
2.4 порядок організації голосування.
- Бюлетені для таємного голосування з питань, що поставлені на голосування, готуються та виготовляються відділом організаційно-аналітичної роботи за формою затвердженою процедурним рішенням ради.
- Перед початком таємного голосування лічильна комісія:
4.1. Отримує від відділу секретаріату ради складений в алфавітному порядку список всіх депутатів та бюлетені для таємного голосування.
4.2. Опломбовує скриньку для таємного голосування і забезпечує всі умови для повного дотримання таємниці голосування.
- На підставі посвідчення депутата ради члени лічильної комісії видають кожному депутатові один бюлетень, за отримання якого депутат розписується. Депутат заповнює бюлетень в окремо відведеному приміщенні чи частині приміщення; умови голосування повинні забезпечувати закритість процесу заповнення бюлетеня. Заповнені бюлетені опускаються у скриньку для таємного голосування. Депутату заборонено демонструвати зміст бюлетеню після його заповнення. Примушування депутатів до розкриття волевиявлення повинні бути попереджені і припинені лічильною комісією, а за необхідності мають бути сповіщені правоохоронні органи щодо кримінально-караного діяння передбаченого ст. 351 КК України.
- Після закінчення голосування лічильна комісія відкриває скриньку для таємного голосування і здійснює підрахунок голосів.
- Про результати таємного голосування лічильна комісія складає протокол, який підписують усі члени лічильної комісії. Голова комісії оголошує результати голосування. Протокол лічильної комісії затверджується радою.
Стаття 39. Порядок голосування та прийняття рішення ради
- Рішення ради після його обговорення приймається на її пленарному засіданні у такій послідовності:
– проект рішення ставиться на голосування за основу;
– після цього ставляться на голосування, у порядку надходження, усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту;
– проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу ради.
- Головуючому заборонено ставити рішення на голосування в цілому без його попереднього голосування за основу, за відсутності мовчазної згоди ради. Голосування за основу і в цілому можливе виключно у випадку, коли на заклик головуючого: „Чи можливо даний проект рішення поставити на голосування за основу і в цілому?”, не надійшло жодного заперечення депутатів.
- У випадку, якщо рада прийняла рішення за основу, головуючий пропонує розглянути пропозиції та доповнення до тексту проекту рішення. Можливе прийняття рішення ради спочатку по пунктах, розділах, а потім – в цілому.
- Усі пропозиції, поправки та доповнення ставляться на голосування окремо. На голосування ставляться всі пропозиції і поправки, що не були відкликані. Тексти пропозиції чи поправки, що будуть ставитися на голосування, повинні оголошуватися; при цьому називається депутат, що ініціював внесення тексту. Якщо окрема думка депутата містить пропозиції щодо обговорюваного питання, головуючий на засіданні оголошує ці пропозиції і ставить їх також на голосування.
- У разі, коли дві або більше пропозицій, що стосуються одного й того ж питання, виключають одна одну (альтернативні пропозиції), рада, якщо вона не прийме іншого рішення, проводить голосування пропозицій у порядку їх внесення і виявляє з них ту, яка є прийнятною для подальшого розгляду за її суттю. Результатом вибору однієї з таких пропозицій є відхилення інших і решта на голосування не ставиться.
- Головуючий на засіданні може поставити на голосування ради питання про відмову ініціатору пропозиції чи поправки поставити на голосування запропонований ним текст, якщо текст сформульований нечітко або не стосується обговорюваного питання, суперечить раніше прийнятим рішенням, повторює по суті відхилений радою текст. Процедурне рішення з цього приводу приймається Радою без обговорення.
- Після голосування всіх пропозицій та поправок проект рішення голосується в цілому.
- Після голосування по всіх пропозиціях та поправках, у випадку виникнення необхідності, рада може прийняти рішення про направлення проекту рішення разом із ухваленими поправками на доопрацювання у відповідну постійну комісію (комісії).
- Після оголошення головуючим на засіданні початку голосування ніхто не може переривати голосування. З початку процедури голосування і до оголошення його результатів слово нікому не надається.
- Депутат особисто здійснює своє право на голосування. Голосування може проводитись за допомогою системи електронного голосування з фіксацією результатів голосування, у тому числі з можливим роздрукуванням результатів голосування кожного депутата чи без такого (в закритому режимі), або бюлетенями при проведенні таємного голосування. У випадках неможливості використання системи електронного голосування поіменне голосування може здійснюватися шляхом оголошення позиції депутата (в ході голосування лічильна комісія оголошує в алфавітному порядку прізвища депутатів, депутат, прізвище якого оголошено, заявляє про свою позицію «за», «проти», «утримався», «не голосував»). Лічильна комісія засвідчує результати голосування, вказує відсутніх на засіданні депутатів та депутатів, що не брали участі в голосуванні, про що відображає у протоколі результатів поіменного голосування, скріплюючи його своїми підписами, доповідає результати голосування головуючому на засіданні, який оголошує результати голосування. При заяві депутата, що його голос не був врахований електронною системою голосування, або врахований неправильно, можливе переголосування, за згодою більшості депутатів від складу ради, але не більше двох разів по одному питанню. Проведення переголосування, як і його причина, відображаються в протоколі.
- Після закінчення голосування головуючий на засіданні оголошує його повні результати і прийняте рішення.
- Проект рішення або пропозиція, які не отримали необхідної більшості голосів на підтримку, вважаються відхиленими. За пропозицією головуючого, секретаря ради, депутата, що підтримана процедурним рішенням ради, проект рішення, пропозиція, доповнення чи зауваження до проекту рішення можуть бути поставлені на повторне голосування. В разі неприйняття рішення після повторного голосування – проект рішення, пропозиція, доповнення чи поправка вважаються відхиленими.
- У разі порушення процедури голосування або виникнення перешкод під час його проведення, негайно проводиться переголосування без обговорення. У випадку наявності заперечень про таке повторне голосування, дане питання вирішується за процедурним рішенням ради.
- Якщо результат голосування викликає обґрунтовані сумніви, рада може прийняти процедурне рішення про переголосування.
- Прийняття рішень з процедурних питань роботи ради, спрямованих на одноразове відхилення від закріплених у Регламенті положень, здійснюється двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Стаття 40. Рішення ради
- На пленарних засіданнях рада може приймати нормативно-правові, індивідуальні акти та інші акти у формі:
– рішення ради, прийнятого у межах її компетенції для досягнення певної цілі, що спричинює певні юридичні наслідки;
– доручення – рішення ради, що стосується виконавчого органу чи посадової особи ради і містить зобов’язання або повноваження до одноразової дії;
– звернення – рішення ради, зверненого до суб’єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
– заяви – рішення ради, що містить у собі виявлення позиції ради з певних питань;
– процедурне рішення – рішення, прийняте Радою з процедурних питань.
- Рішення Ради приймається на її пленарному засіданні. Рішення вважається прийнятим, якщо за таке рішення проголосувало не менш як 18 депутатів або 17 депутатів і голова. Депутат, що був відсутній під час голосування, не може подати свій голос після завершення голосування. Також депутат не має права відкликати свій голос після голосування (окрім переголосувань в порядку ч. 13, 14 ст. 49 цього Регламенту).
- Не пізніше п’ятого дня з моменту прийняття радою рішення міський голова зобов’язаний підписати прийняте рішення або зупинити, внести на повторний розгляд.
- Про зупинення прийнятого радою рішення голова виносить розпорядження, у якому визначаються мотиви зупинення, обґрунтування зауважень та дата проведення повторного розгляду зупиненого рішення. Для розгляду зупиненого міським головою рішення скликається позачергове засідання сесії, яка повинна відбутись не пізніше 14 днів від моменту винесення міським головою вето (розпорядження про зупинення рішення ради). Таке питання може бути розглянуто на черговій сесії, якщо дата проведення чергової сесії призначена не пізніше 14 днів із дня винесення міським головою розпорядження про зупинення рішення ради. Якщо Рада відхилила зауваження голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу Ради, воно набирає чинності та голова зобов’язаний підписати текст прийнятого рішення негайно;
- Рішення ради з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.
Стаття 41. Особливості розгляду питання порядку денного “Різне”
- Після розгляду основних питань порядку денного пленарного засідання ради депутатам надається право виступити у “Різному”, яке полягає у висловленні ними своїх думок, пропозицій, оголошень, заяв та позицій щодо роботи сесії, депутатської діяльності, роботи виконавчих органів ради тощо.
- Якщо для розгляду питання, відпрацювання пропозицій щодо його вирішення або вживання відповідних заходів потрібен час, головуючий на пленарному засіданні дає протокольне доручення відповідній посадовій особі чи виконавчому органу розглянути питання, вжити заходів і дати відповідь депутату індивідуально та у встановлений головуючим термін.
- Рішення з питань, обговорюваних у “Різному”, не приймаються, голосування не проводиться.
Стаття 42. Окремі особливості підготовки та розгляду проекту бюджету
- З метою впорядкування та підвищення ефективності ухвалення рішень про бюджет радою приймається Бюджетний регламент – окремий порядок розробки, підготовки, розгляду та ухвалення проектів рішень щодо бюджету, внесення до нього змін, а також ухвалення пов’язаних із бюджетним процесом рішень.
Стаття 43. Рішення ради з процедурних питань
- Рада може прийняти рішення з процедурних питань (надалі – процедурне рішення), зазначених у цьому регламенті, без підготовки у постійних комісіях та включення до порядку денного і таке, що не потребує окремого документального оформлення;
- Процедурне рішення приймається відразу після обговорення і заноситься до протоколу пленарного засідання ради;
- Процедурними, зокрема, вважаються рішення щодо:
3.1. Внесення змін до порядку денного пленарного засідання;
3.2. Про повторне голосування та переголосування;
3.3. Про передачу питання на розгляд відповідної комісії ради;
3.4. Про відмову в поставленні на голосування пропозиції (поправки);
3.5. Про визначення способу проведення голосування;
3.6. Про утворення редакційної комісії, затвердження їх складу та ухвалених ними рішень;
3.7. Про перерву у засіданні, продовження роботи під час встановленої регламентом перерви, перенесення чи закриття засідання;
3.8. Про проведення додаткової реєстрації (перереєстрації) і спосіб перереєстрації;
3.9. Про надання додаткового часу для виступу;
3.10. Про зміну черговості виступів;
3.11. Про надання слова запрошеним на засідання та встановлення тривалості їх виступів;
3.12. Про форму бюлетеня для таємного голосування;
3.13. Про взяття інформації лічильної комісії до відома;
3.14. Про обговорення відповіді на депутатський запит;
3.15. Про застосування заходів впливу за порушення вимог регламенту та порушення правил поведінки на пленарному засіданні ради, її органів.
- При виникненні сумніву чи запропоноване до розгляду питання є процедурним, Радою про це приймається процедурне рішення.
- Процедурне рішення приймається, як правило, більшістю присутніх на засіданні Ради депутатів. Рішення вказані в п. 3.8., 3.11. цієї статті Регламенту ухвалюються 1/3 присутніх на засіданні Ради депутатів, рішення вказані в п. 3.14. цієї статті Регламенту ухвалюються ¼ присутніх на засіданні Ради депутатів.
Стаття 44. Набрання чинності рішень ради. Оприлюднення рішень ради та результатів голосування.
- Рішення ради нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня їх прийняття та оприлюднення на сайті, якщо радою не встановлено інший більш пізніший строк введення цих рішень у дію. Усі, без виключення, рішення ради опубліковуються на офіційному сайті ради або в інший визначений у рішенні спосіб не пізніше як у 5-денний термін після їх прийняття;
- Перелік прийнятих радою рішень із зазначенням повної назви та електронного посилання на офіційний сайт ради та можуть друкуватися в печатних ЗМІ. Також друкуються рішення ради, у випадку, якщо таке друкування визначено самим рішенням ради.
- Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України”Про доступ до публічної інформації”. На офіційному веб – сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії ради.
- Контроль за оприлюдненням рішень ради здійснює секретар ради.
Стаття 45. Протокол пленарного засідання ради
- Засідання ради протоколюються працівником відділу організаційно-аналітичної роботи. У протоколі фіксуються:
– день, місце, час, початку та закінчення засідання ради, тривалість перерв;
– прізвище та ім’я головуючого на засіданні ради та прізвища й імена присутніх депутатів (список присутніх на пленарному засіданні сесії ради депутатів оформляється як додаток до протоколу);
– прізвища та імена присутніх на засіданні ради запрошених членів територіальної громади та посадових осіб;
– питання порядку денного, винесені на розгляд (у вигляді окремого рішення), а також усі подання, питання і пропозиції та спосіб їх вирішення, результати голосування;
– назви і редакції документів, розповсюджених відділом організаційно-аналітичної роботи серед депутатів на засіданні ради ( як додаток до протоколу);
– перелік рішень та результати виборів посадових осіб ради;
– зміни та доповнення до проектів рішень ради (у вигляді додатків до протоколу), які враховуються при голосуванні;
– заяви щодо яких прозвучали вимоги про занесення їх до протоколу (як додатки до протоколу);
– рішення щодо заходів впливу та прізвища тих, до кого вони були вжиті;
– запити депутатів ради та відповіді на них (як додатки до протоколу);
– повідомлення (як додатки до протоколу);
– протокол засідання підписує головуючий.
РОЗДІЛ IV. Підготовка і розгляд проектів регуляторних актів ради
Стаття 46. Загальні правила
- Регуляторна діяльність здійснюється відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 47. Про порядок розгляду електронних петицій
- Розгляд електронних петицій до Володимир – Волинської міської ради відбувається у відповідності до Порядку, затвердженого рішенням міської ради «Про затвердження Порядку подання та розгляду електронних петицій до Володимир-Волинської міської ради».
РОЗДІЛ V. ЕТИКА, ДИСЦИПІЛІНА, КОНФЛІКТ ІНТЕРЕСІВ ТА ЗАХОДИ ВПЛИВУ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 48. Норми депутатської етики та дисципліна
- Депутат Ради, здійснюючи свої депутатські повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, в тому числі керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності; не допускати образливих висловлювань, не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів Ради, громадян.
- Депутат несе персональну відповідальність за зміст своїх виступів, їх правдивість та етичність. У випадку визнання в судовому порядку дій депутата (в т.ч. проголошених ним заяв та виступів) такими, що порушують вимоги Конституції і законів України, такі дії депутата можуть стати підставою дострокового припинення його повноважень.
- Під час виконання депутатських повноважень, для головуючого і депутата є неприпустимим вживання образливих, неетичних, лайливих висловів по відношенню до громадян, окремих депутатів, депутатського корпусу в цілому, Ради, службовців місцевого самоврядування, тощо. Неприпустимими є критика депутата щодо його вибору при голосуванні з окремого питання, зловживання та спекуляції при коментуванні прийнятих чи відхилених радою рішень.
- Депутати, присутні на засіданні Ради, зобов’язані мати охайний зовнішній вигляд, мати нагрудний знак депутата місцевої ради та посвідчення депутата.
- Під час пленарного засідання головуючий, депутати, а також запрошені особи, присутні на засіданні члени територіальної громади міста та представники засобів масової інформації не повинні заважити виступаючим і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйняттю виступу, здійсненню голосування, підбиття його підсумків (вигуками, оплесками, вставанням, тощо). Під час пленарного засідання міський голова, депутати, а також запрошені особи повинні вимкнути персональні засоби зв’язку або перевести їх у беззвучний режим. Запрошеним особам та представникам засобів масової інформації заборонено здійснювати та приймати телефонні дзвінки в залі проведення пленарного засідання під час тривання засідання.
- Вимоги поведінки, визначені у частині п’ятій цієї статті, застосовуються також під час проведення засідань постійних та тимчасових контрольних комісій Ради;
- Головуючий,секретар, депутати, інші присутні на пленарному засіданні Ради особи зобов’язані дотримуватись вимог даного регламенту.
8.Депутат ради зобов’язаний вживати всі можливі заходи щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів. У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у депутата ради він не має права брати участь у прийнятті рішення. Порядок врегулювання конфлікту інтересів визначається Законом України «Про запобігання корупції» та окремим рішенням ради. Повноваження вести діловодство та працювати з депутатами в частині виникнення у них реального чи потенційного конфлікту інтересів покладено на комісію з питань законності правопорядку, депутатської діяльності, регламенту, зв’язків з громадськими організаціями та об’єднаннями громадян.
Стаття 49. Заходи впливу за порушення вимог Регламенту
- За порушення вимог даного регламенту до порушника можуть застосовуватись наступні заходи дисциплінарного впливу:
- 1. попередження;
- 2. позбавлення права на продовження виступу;
- 3. Позбавлення права виступу до закінчення пленарного засідання;
- 4. Видалення з зали пленарного засідання (зали роботи комісії) до закінчення засідання.
- Стягнення застосовуються за процедурним рішенням Ради (комісії) за пропозицією, внесеною головуючим або депутатом.
- Якщо головуючий на засіданні звертається до виступаючого чи присутнього, останній повинен негайно зупинити свій виступ чи припинити свої дії. У випадку не реагування виступаючого на звернення головуючого, головуючий може поставити на голосування питання про позбавленян права виступу. Якщо вказана пропозиція головуючого не буде підтримана процедурним рішенням ради, виступ промовця повинен бути продовженим із додаванням до виступу часу, який було використано для голосування з цього процедурного питання.
- До застосування стягнення з метою наведення порядку в залі засідань головуючий на пленарному засіданні Ради або головуючий на засіданні комісії може оголосити порушнику попередження та перервати його виступ. У випадку, якщо порушник не припинив вчинення порушення або вчинив порушення повторно, головуючий або депутат вносить пропозицію накласти на порушника стягнення та пропонує адекватний, на його думку, вид стягнення. Головуючий зобов’язаний поставити дану пропозицію на голосування для прийняття процедурного рішення Ради (процедурного рішення комісії).
- За систематичне (два і більше рази поспіль) невідвідування без поважних причин пленарних засідань Ради, засідань постійної чи тимчасової контрольної комісій депутату може бути оголошено догану.
- Пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань або засідань постійної комісії є підставою відкликання виборцями депутата.
- Стягнення, передбачені п.п. 1.3., 1.4. цієї статті Регламенту, застосовуються до порушників за невиконання вимог статей цього регламенту, а також до порушників, що вчинили такі порушення на засіданнях постійної чи тимчасової контрольної комісій, в т.ч. виступає без дозволу, перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, або виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово тощо.
- Стягнення, передбачене п. 1.5. цієї статті Регламенту, застосовуються як крайній захід впливу на порушника за вчинення ним дій, які грубо порушують вимоги цього Регламенту, в т.ч. не реагування на вимоги головуючого, зухвале продовження вчинення порушення, непідкорення процедурним рішенням Ради щодо нього, вчинення лайки, бійки, знаходження в нетверезому стані. Порушник зобов’язаний самостійно покинути залу засідань. У випадку невиконання цієї вимоги видалення з зали доручається працівникам охорони, а при необхідності працівникам поліції.
- Головуючий на засіданні зобов’язаний дотримуватись усіх норм та вимог, передбачених цим Регламентом. До головуючого на засіданні ради (комісії) можуть бути застосовані заходи дисциплінарного впливу, передбачені даним Регламентом. При цьому, головуючий не може ухилитись від поставлення на голосування питання про застосування до нього заходів дисциплінарного впливу. Окрім цього, до головуючого можуть бути застосовані заходи дисциплінарного впливу за грубе і очевидне порушення порядку ведення засідання та неналежне виконання обов’язків головуючого, які встановлені даними Регламентом та нормами діючого законодавства.
Стаття 50. Повнота та дійсність регламенту
- Регламент Ради затверджується на пленарному засіданні ради більшістю голосів від загального складу депутатів ради;
- Даний регламент регулює діяльність ради та припиняє свою чинність з моменту ухвалення регламенту радою наступного скликання;
- Контроль за дотриманням регламенту покладається на міського голову, секретаря ради, постійну комісію з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності, регламенту,зв’язків з громадськими організаціями та об’єднаннями громадян. Під час пленарного засідання ради контроль за дотриманням регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні;
- Зміни та доповнення до регламенту можуть бути внесені на пленарному засіданні ради у порядку, передбаченому цим регламентом та діючим законодавством;
- У випадку виявлення суперечності між рішенням ради і даним регламентом застосовуються положення регламенту. Спори про дійсність положень регламенту заборонені, окрім судового оскарження його окремих положень.
Секретар міської ради,
заступник міського голови О.Свідерський