5 грудня міський голова Ігор Пальонка провів для журналістів місцевих ЗМІ пресконференцію за підсумками 2022 року.
На початку зустрічі очільник громади поінформував представників медіа про те, яким був другий рік його каденції на цій посаді, як громада вчилась жити в умовах воєнного стану та на яких головних питаннях зосереджувались органи місцевого самоврядування.
– Напередодні повномасштабного вторгнення росії на територію України ми провели сесію міської ради, під час якої прийняли багато важливих рішень, а уже наступного дня прокинулись у зовсім іншій країні, – поділився спогадами Ігор Пальонка. – У перший же день у моєму кабінеті розгорнувся оперативний штаб, у якому приймались рішення щодо ситуації в громаді. Одним із таких рішень стало створення координаційного центру, який приймав внутрішньо переміщених осіб, реєструючи їх та надаючи допомогу з поселенням, харчуванням та іншими речами.
Наступним етапом життя громади у нових реаліях стала постійна комунікація з силовими структурами та військовослужбовцями, які звертались до міської ради з проханням допомогти закрити ті чи інші потреби. Загалом на підтримку військових із місцевого бюджету упродовж 2022 року було виділено 71 мільйон гривень, що складає трохи більш як десять відсотків усього бюджету громади. Таким чином спільно із волонтерами та закордонними партнерами були придбані необхідні для військовослужбовців речі – автомобілі, дрони, спецприлади, форма тощо.
– Поступово ми навчились жити у нових реаліях, адже попри війну і усі жахи, які вона принесла, ми повинні забезпечувати життєдіяльність громади та дбати про мешканців. Одним із головних питань, яке постало перед нами – це забезпечення дітей освітніми послугами, що є можливим лише за наявності укриття. Володимир став першим містом на Волині, де запрацювали дитячі садочки, у яких ми відремонтували укриття. Таку ж роботу було проведено в усіх школах громади, на що виділили з бюджету понад 7 мільйонів гривень. Оскільки в ліцеї ім. О. Цинкаловського облаштування укриття є неможливим, тому прийняли рішення до наступного навчального року збудувати нове, – зазначив міський голова.
Знаковою подією у 2022 році став демонтаж радянських пам’ятників – танкістам, невідомому солдату та двох тумб на площі із радянською символікою. Іще одним важливим спільним рішенням громади та міської ради стала зміна назв 43-х вулиць, які були названі на честь росіян. У наступному році ця робота продовжиться демонтажем Обеліска слави.
– Із запланованих робіт щодо капітальних ремонтів та розвитку громади, на жаль, цього року вдалось втілити дуже невелику частину. Оскільки прийнята Кабміном відповідна постанова чітко регламентує виділення фінансування лише на першочергові потреби – критичну інфраструктуру, медичні об’єкти, військові з’єднання, облаштування укриттів та інші. Відтак замість 15-ти запланованих вулиць виконали ремонт трьох, підсипали ще три щебеневі дороги та виконали ямковий ремонт ряду доріг. Значні кошти цьогоріч вклали у покращення матеріально-технічної бази комунальних підприємств. Лише для КП «Володимиртепло» для прокладення нових мереж було придбано матеріалів на суму 5,8 мільйона. Іще 5,3 мільйона гривень було витрачено на реконструкцію котельні на вул.Ак.Глушкова, де встановили твердопаливний котел. Придбали також трактор із навантажувачем та подрібнювачем гілок. Оновили автопарк і «Полігону» та «Володимирводоканалу», – розповів Ігор Пальонка.
Не були на сто відсотків готові комунальні підприємства громади до аварійних вимкнень електроенергії, що уже стали нашими новими реаліями, зізнався міський голова. Однак попередньо придбані генератори все ж таки допомогли підтримати критичну інфраструктуру. До слова, Володимир став чи не єдиним містом на Волині, де після ракетних обстрілів та вимкнень електрики не припинялось водопостачання та водовідведення. Побачивши на практиці, що одному генератору важко обслуговувати одразу декілька котелень, було прийняте рішення придбати їх для кожної котельні, що уже поступово реалізовується. Для їхньої безперебійної роботи нині закуповується резервне паливо.
– Неодноразово проводив розмови з керівниками «Волиньобленерго», місцевої філії та начальником РВА щодо стабілізації відключень у громаді. Завдяки останній зустрічі, яка відбулась минулого четверга, ситуація на вихідних дещо поліпшилась, – підкреслив міський голова.
Ігор Пальонка також наголосив на питанні створення індустріального парку «Володимир», робота над яким активно ведеться. Даний парк уже внесено до відповідного державного реєстру, а на останній сесії прийняли рішення щодо проведення конкурсу на визначення управляючої компанії, яка буде займатись розбудовою промислового парку.
– Чимало зусиль у році, що минає, було спрямовано на боротьбу за отримання нашим ТМО статусу кластерної лікарні, – відзначив Ігор Пальонка. – Для цього з місцевого бюджету виділялись значні кошти на придбання та встановлення кисневої станції, ремонт приміщень та придбання сучасного медичного обладнання. Утім, постало питання будівництва нового приймального відділення з ангіографічним обладнанням, що є обов’язковою умовою кластерної лікарні. До цих робіт уже приступили.
Окремо зупинився міський голова на питанні родин загиблих військовослужбовців, адже у 2022 році наша громада, на жаль, зазнала нових болючих втрат. Місцева влада приділяє цій категорії особливу увагу, дбаючи про соціальний захист та надання різних пільг членам родин полеглих захисників. Ігор Пальонка щомісяця проводить зустрічі з матерями та дружинами загиблих воїнів, аби вислухати їхні проблеми та спільно вирішувати питання, що стосуються їх. Серед таких: визначення з проєктом Алеї Слави на міському кладовищі та спорудження пам’ятника загиблим у центрі міста.
З цього у наступний рік переходить остаточне визначення із кращою концепцією реконструкції площі Героїв, адже підбиття підсумків конкурсу архітекторів планується у січні, після чого відбудеться громадське обговорення. А вже до кінця 2022 року проєктанти, які працюють над проєктом реабілітаційного центру для військовослужбовців, обіцяють його презентувати.
– Тішить нині те, що цьогорічний бюджет громади суттєво перевиконано і вже за два тижні плануємо прийняти бюджет на наступний рік. Сподіваюсь, що 2023 рік стане роком нашої спільної перемоги, – підсумував очільник громади.
Під час спілкування з журналістами Ігор Пальонка відповів на низку актуальних питань щодо життя громади, з якими можна буде ознайомитись на сторінках газет «Слово правди» та «Місто вечірнє», в інтернет-виданнях «БУГ», «Район.Володимир», а також інтернет-спільноті «Твій Володимир».