3 вересня міський голова Ігор Пальонка під час брифінгу відповів на низку питань представників місцевих ЗМІ щодо різних сфер життя громади.
Розпочали з розмови про реабілітаційний центр для військовослужбовців, адже напередодні виконавчий комітет міської ради на своєму позачерговому засіданні погодив надання дозволу на початок виконання робіт з його будівництва. Державна інспекція архітектури та містобудування України, яка надаватиме остаточний дозвіл, якраз потребувала цього рішення.
«Віримо в те, що за днів п’ять цей документ буде видано. А нині тривають підготовчі роботи – обкошується територія, підрізаються дерева, які заважають. Підрядник обіцяє у вересні розпочати роботи з реконструкції приміщення «червоної» лікарні під центр реабілітації для військових, а до кінця 2025 року – їх завершити», – пояснив Ігор Пальонка.
До початку навчального року підготувались на належному рівні. Вирішено вже багато складних питань: минулого року перекрито дах ліцею № 3, зараз відбувся поточний ремонт даху у ліцеях № 1 і № 2.
Нині до школи пішло на 200 дітей менше, ніж торік. Зокрема, у перші класи – на 100 учнів менше. Тенденція не зовсім добра, по всій країні народжуваність падає. Питання працевлаштування вивільнених освітян врегульовано.
Цей рік буде для нас випробувальним, адже утворено академічний ліцей на базі гімназії імені Олександра Цинкаловського. У 10 класи цього навчального закладу іде 178 дітей, з них 12 – із сусідніх громад.
В одну зміну навчатимуться гімназія № 7, освітні заклади Суходіл та Ласкова і ліцей імені Цинкаловського. Решта шкіл працюватимуть позмінно. Основна проблема – це площа укриття, для всіх її не вистачає для навчання в одну зміну.
Усіх цікавить ім’я підрядника, через якого так довго не рухається питання з будівництвом укриття ліцею імені Цинкаловського. Наприкінці минулого року пройшов експертизу проєкт, який включав також і спорудження навчального корпусу, однак постало питання розділу будівництва на дві черги – щоб збудувати укриття і здати його в експлуатацію, а вже коли будуть кошти – будувати корпус. На жаль, підрядник досі тягне з цим розподілом. До цього вже підключались заступники голови обласної військової адміністрації. Однак проєктант Андрій Жига нікого не чує. Все іде до того, що у судовому порядку будемо розривати з ним договір і наймати іншого виконавця. Учні ж ліцею будуть поки користуватись укриттям Собору Різдва Христового, як і торік.
Щодо підготовки до зими. КП «Володимиртепло» замінило кілька ділянок трубопроводу на попередньо ізольовані. Нині стоїть питання перевірки технічного стану генераторів, які ми купували у попередні роки, і здачі в експлуатацію котелень, які планували перевести на щепу: на вулиці Сагайдачного біля адмінприміщення тепловиків і біля ліцею № 5. Роботи там підходять до завершення. На сесії виділили кошти на ПКД для облаштування майданчика для встановлення когенеруючої установки потужністю 200 кВт на одній із котелень міста – її нададуть нам у рамках проєкту. Маємо підвести туди мережі – газо-, електропостачальні тощо. Установка зможе виробляти теплову енергію з газу.
Вдячний працівникам водоканалу, які останнім часом були залучені до ліквідації низки поривів на мережах підприємства. Позапланово на вулиці Генерала Шухевича вони замінили на нові частину труб, будують водопровід на вулицях Братковського, Олександра Олеся, Стуса та інших вулиць. До закінчення року мусимо забезпечити мешканців цього району холодним водопостачанням. На заваді лише часті пориви на інших ділянках міста, куди доводиться забирати техніку. На водоканалі є генератори, які у разі відсутності електропостачання, будуть забезпечувати подачу води і відкачування стоків.
Маємо також домовленість з ДСНС, яка має у розпорядженні мобільні генератори, які також можна буде застосовувати у разі потреби.
Погода 19 серпня створила нам ряд проблем. Маю на увазі пошкоджених понад 400 м кв. даху будинку на Ковельській, 104. Різнились думки депутатів на сесії, дехто був проти виділяти кошти бюджету на потреби ОСББ, але моя позиція – людей не можна лишати в біді. Тому було виділено мільйон гривень, КП «УЖК» вже замовляє проєктно-кошторисну документацію. У четвер у цьому ОСББ відбудуться збори мешканців, де люди мають прийняти рішення: або будинок на час ремонту даху рішенням зборів передається на обслуговування в УЖК, у відповідності до чинного законодавства, зокрема, вимог бюджетного кодексу, або ж КП «УЖК», за бажанням мешканців, може взяти собі цей будинок на обслуговування на постійно. Тепер рішення за людьми.
Учора на особистому прийомі надійшла скарга, що протікає дах у будинку № 106 на Ковельській. Торік на ремонт цього даху уже були виготовлені документи, однак виділені наприкінці року кошти ОСББ не встигло освоїти, тому на наступну сесію будемо виносити питання щодо співфінансування ремонту цього даху за програмою «80/20». Мешканці своїх 20% вже зібрали.
Є звернення стосовно закінчення терміну експлуатації ліфтів. Теж розглядатимемо питання фінансування цих робіт.
Дороги цього року робили фактично своїми силами. КП «Полігон» підсипав окремі ділянки щебеневою сумішшю, проводились ямкові ремонти центральних вулиць, ще декілька – там, де були пориви водопроводу, – плануємо відремонтувати незабаром. Також облаштували частину дороги до північного промислового району міста, яку свого часу прийняли із державної власності у комунальну.
Найближчим часом мають бути поставки солі. Пісок маємо. Думаю, максимально підготуємось, щоб нормально пройти осінньо-зимовий період.
Щодо будівництва вітрових електростанцій. Все залежатиме від потенційних двох інвесторів. Протягом трьох років спеціальна вежа вимірювала потоки вітру, інвестори викупили в людей десяток земельних ділянок, які передали у комунальну власність, отже, частину підготовчих робіт було зроблено. Після початку повномасштабного вторгнення це питання поставили на паузу, однак зараз інвестори заявляють про готовність облаштувати вітрові станції на території нашої громади. Ми максимально цьому сприяємо, адже отримаємо можливість бути менш залежними від вимкнень електроенергії.
На сесії також прийняли рішення щодо облаштування сонячних панелей потужністю 12 кВт на території ліцею № 5 імені Анатолія Кореневського, за проєктом EGAP. Зараз обирається для цього місце. Деякі комунальні підприємства також нині зважують подібне питання для себе.
Доля «Пузатої хати». Депутати поки не готові дати своїх голосів. Ми запрошували власника на зустріч із представниками усіх фракцій. Однак чимало хто з депутатів наводить аргумент, що цей об’єкт перебуває в охоронній зоні історичної частини міста. Хтось каже, що власник не наводить на цій ділянці порядок, оскільки не має дозволу на оренду землі. Але, на мою думку, людина, яка любить місто, мала би на це не зважати.
Питання громадської вбиральні у центрі міста. Є депутати, як наполягають на тому, що підприємець, коли викупляв приміщення, сам зобов’язався відкрити її, тож має виконати взяті на себе зобов’язання. Не всі погоджуються на те, щоб цей об’єкт працював на умовах співфінансування з місцевого бюджету. Тому розв’язання питання поки відкладено.
Щодо впровадження національної стратегії по безбар’єрності. У громаді створено профільну комісію, прийнято відповідну програму, згідно з якою, будемо частково облаштовувати пониження на вулицях Ковельській, Данила Галицького та Луцькій. Ця програма потребує чималих коштів, але почнемо з місць, де великий потік людей і це вкрай потрібно. Плюс урахували думку мешканців щодо доступу до будинку № 103 на Луцькій, а також на вул. Поліської Січі, 7, де мешкають інваліди війни.
Принагідно міський голова зазначив, що на останній сесії один мільйон 755 тисяч гривень дали на потреби ЗСУ, на цю суму буде закуплено дрони. Цьогоріч уже під 200 мільйонів гривень виділено для військових, попри відсутність «військового» ПДФО.