Говорили про використання земель оборони та податки від військових
18-го липня заступники Володимир-Волинського міського голови Лариса Кулікова та Олег Свідерський провели брифінг для представників ЗМІ щодо використання земель Міністерства Оборони України та надходження до бюджетів різних рівнів, зокрема, й до міського бюджету, податків від військових частин, у тому числі, податкових зобов’язань за землю.
Так, за словами Олега Свідерського, який схематично показав всі земельні ділянки МОУ, що знаходяться на території міста, значна частина цих земель впродовж останніх років 15 для потреб оборони не використовуються.
– Маємо територію колишнього танкового полку, яка давно перетворилася на пустир, зарослий бур’янами, дикорослими деревами та чагарниками, – відзначив Олег Свідерський. – Приміщення ж, розміщені на цій території, в переважній більшості – зруйновані. Більше того, територія колишнього танкового полку, яка знаходиться в центрі спального району міста, що активно розбудовується, не обгороджена, її охорона не забезпечується, й це несе певну загрозу життю людей.
Ще одна занедбана земельна ділянка перебуває на балансі Концерну «Військторгсервіс», який є правонаступником Володимир-Волинського військторгу №20. Значна частина території ділянки, знову ж таки, заростає чагарниками, дерева повиростали навіть на дахах напівзруйнованих будівель. Інша частина території з порушенням Земельного кодексу України використовується суб’єктами господарювання у комерційних цілях: там знаходяться якісь магазини, шиномонтаж чи автомайстерня. За даними ж ОДПІ, ділянка, на якій, ведеться комерційна діяльність, не внесена до реєстру земельного кадастру і до реєстру речових прав. Тому було вирішено внести її до реєстру безгосподарського майна, – розповів Олег Свідерський.
Як відомо, у Володимирі-Волинському дислокуються 14 окрема механізована бригада, військовослужбовці якої вже майже три роки боронять східні рубежі держави, та нещодавно відновлений 39 зенітно-ракетний полк, який готується до відбуття в зону АТО для виконання завдань за призначенням. А тому, як заступник міського голови, такий стан речей із використанням земель МОУ викликає справедливі стурбованість та напругу серед учасників АТО, які проживають у Володимирі-Волинському. Особливо, зважаючи на те, що в місті обмежена кількість земельних ділянок, які можна передати учасникам АТО та родинам загиблих військовослужбовців у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Так, уже передаються або готуються до передачі у власність учасникам бойових дій більше 50 га земельних ділянок. Всього ж до виконавчого комітету міської ради учасниками АТО подано 639 заяв до щодо отримання земельних ділянок. Наразі їх отримання очікують ще 422 учасники АТО. Для виділення такої кількості ділянок, за підрахунками, необхідно 63 га землі. Й такої кількості вільних земельних ділянок у місті немає, однак вони могли би з’явитися, якби в міську комунальну власність були передані землі МОУ, що не використовуються за призначення.
До слова, 13-го травня 2017 року Асоціація міст України зафіксувала свою позицію – положення про підготовку законопроекту про передачу земель оборони для потреб учасників АТО.
Крім того, як зазначив Олег Свідерський, міська влада неодноразово зверталася до Міноборони з проханням виділення земельної ділянки під міське кладовище, адже нині діюче кладовище «Федорівське» заповнене на 90-95% і зможе прослужити за призначенням щонайбільше рік – півтора. Нова ж потенційна ділянка під кладовище, площею 50 г, знаходиться на землях МОУ за межами міста, на повороті до села Ворчин Володимир-Волинського району. Однак кожного разу на прохання про її виділення під кладовище міська влада отримувала відмови.
Говорячи про податки від військових, заступник міського Лариса Кулікова зазначила, що до міського бюджету надходить два податки від військових формувань. Це податок із доходів фізичних осіб, який становить близько 40 мільйонів гривень на рік, і плата за землю, яку здійснює КЕВ. Податкова заборгованість КЕВ перед містом станом на 1 липня 2017-го року склала 1 мільйон 637 тисяч гривень.
-Уже велися перемовини про те, аби місто відмовилося від боргу, а місту передали землі МОУ, які не використовуються за призначенням. Ми й надалі будемо шукати компромісні рішення в цьому питанні, й упевнена, дійдемо порозуміння.
Нагадаємо, що брифінг був ініційований після того, як на одному з центральних телеканалів вийшов сюжет, в якому міську владу звинувачують у тому, що вона наклала на військових непосильні податки, не хоче надавати пільгу на земельний податок, і взагалі, Волинь – чи не єдина область в Україні, де військових не звільнили від земельного податку. При цьому, автори сюжети не завдали собі клопоту з тим, аби розібратися в ситуації й вивчити цифри. Водночас, «військового збору» в 2016 володимирчани сплатил понад 10,5 мільйонів гривень. За шість місяців 2017-го року – понад 5,3 мільйона гривень.
Разом із тим, за інформацією, наданою керівником фінансового управління виконавчого комітету міської ради Тетяною Шибирин, у 2017 році нашій військовій частині, особовий склад якої впродовж майже трьох років воює на Сході, міською радою було виділено 500 тисяч гривень. Крім того, надається шефська допомога підприємствами міста. Гроші з міського бюджету використовуються і на утримання житлового фонду військових містечок, чимало будівель у яких потребують навіть не поточного, а капітального ремонту. І, до слова, земля, на яких знаходяться ці будівлі, належить Міністерству Оборони України.