Залученню громадян до розв’язання проблем інфраструктури, питань облаштування багатоквартирних будинків у місті приділяється особлива увага. І це відбувається зовсім не задля виконання якихось законодавчих документів, а у зв’язку із визнанням такої співпраці влади і громади насправді ефективною та доцільною. Участь мешканців у справах безпосереднього управління спільними територіями можлива через створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будинкових кооперативів, а також вуличних та будинкових комітетів, які прийнято називати органами самоорганізації населення. І якщо випадки створення таких об’єднань раніше були поодинокими, то тепер немає, напевне, жодного мешканця у місті, хто б не чув про можливості спільного управління будинком або вулицею.
На цей час у місті зареєстровано 27 ОСББ, які охоплюють 30 житлових будинків, 9 житлово-будинкових кооперативів та по 2 комітети: вуличні і будинкові. Звичайно, робота управителів не з легких, адже передбачає багато роботи з оформленням документів, а з іншого боку – співпрацю з людьми, які хоч і проживають поруч, та мають різноманітні побутові проблеми і потреби.
Тому за ініціативою депутата міськради, який вже кілька років поспіль очолює дієве ОСББ, Григорія Цаль-Цалка та за підтримки цієї ідеї першим заступником міського голови Ярославом Матвійчуком було створено раду голів ОСББ, ЖБК та ОСН, яка покликана допомагати тим, хто лише стає на шлях об’єднання з метою поліпшення власних умов проживання, і тим, хто вже спробував сили в самоуправлінні.
– Найважче було, коли вперше зустрічались з людьми, переконували їх у необхідності об’єднання заради доброякісних змін на території будинку чи вулиці.- розповідає Ярослав Матвійчук.- Але дивлячись на підсумки такого об’єднання сьогодні, коли усі, хто звернувся з пропозиціями співпраці до міської влади, отримали співфінансування на проведення тих чи інших робіт, скептичне ставлення до органів самоорганізації у населення змінюється на здоровий прагматичний підхід до вирішення питань, які є спільними для певної частини міської території.
Варто зауважити, що підтримка громадських ініціатив ведеться не на словах, адже у місті діє програма, завдяки якій на проведення заходів з ремонту будинків чи облаштування інженерних споруд органи самоорганізації мешканців можуть залучити реальні кошти – 60% від потреби, зібравши з усіх інших незаборонених джерел 40% фінансування. І цьогоріч на її реалізацію виділено більше мільйона гривень, а загалом за час дії програми підтримкою з міського бюджету скористались 12 юридичних осіб на загальну суму 1 мільйон 529 тисяч гривень.
Звичайно, не все так гладко, як би того хотілося. Скажімо, на проведення заходів з комплексної термомодернізації дев’ятиповерхівки ОСББ «Мрія» кошти з міського бюджету у сумі 214,8 тисяч гривень були сплачені вчасно і повному обсязі, а в якості співфінансування робіт люди обрали обіцяний державою пільговий кредит. І власне, останньої суми чекали мало не до кінця року, та все ж кошти надійшли, а отже, упевненість у завершенні необхідних робіт є.
Крім того, у 2017 році ОСББ «Наш дім», ЖБК «Травневий» та «Волинь» отримали з міського бюджету відповідно 71,3 та по 25 тисяч гривень на проведення капітальних ремонтів ліфтів, ОСББ «Наша оселя» та «Юність» залучили з бюджету відповідно 186 та 48,4 тисячі гривень для капремонтів внутрішньобудинкових систем водо- і електропостачання. А об’єднання співвласників квартир «Едельвейс» отримало 63,3 тисячі гривень на капітальний ремонт даху.
Варто зазначити, що міський голова Петро Саганюк неодноразово наголошував на необхідності підтримки ініціатив мешканців міста у галузі ЖКГ, зокрема, і в частині ремонту доріг. Тому уже звичною є практика асфальтування тих вулиць, де проектно-кошторисна документація виготовлення за рахунок жителів. Це не така значна сума – 2-3% від вартості робіт. Цьогоріч таким чином заасфальтовано 5 вулиць за кошти міського бюджету: Карпенка Карого, Григорія Косинки, Олексієвського, Лесі Українки та Щоголіва. Подібних проектів на сьогодні є ще 13 і вони чекають свого втілення в життя в наступному році.
Своїми напрацюваннями у цій сфері представники міської влади охоче діляться з колегами з інших міст. Не так давно у Володимирі-Волинському перебувала делегація з Коростеня, яка з оглядовою екскурсією побувала в різних куточках міста, в тому числі і в ОСББ «Мрія».
А нещодавно начальника управління житлово-комунального господарства та будівництва міськвиконкому Віктора Фіщука запросили до обласного центру, аби він поділився досвідом створення та підтримки органів самоорганізації населення з чисельною делегацією з Чернівецької області, яка була представлена депутатами власне Чернівецької міської ради та ради нещодавно створеної ОТГ.
На відміну від Луцьких колег, де програма підтримки ініціатив населення у сфері житлово-комунального господарства запрацювала лише у цьому році, Віктору Сергійовичу було про що розповісти чернівчанам. Він детально описав постійну трансформацію співпраці влади та громади у вирішенні питань розвитку інфраструктури, починаючи з 2009 року, коли будівництво необхідних інженерних мереж стало можливим лише завдяки спільному фінансуванню з місцевого бюджету та внесків жителів окремих міських вулиць. На той час управління ЖКГ виконкому міської ради взяло на себе обов’язки з інформаційно-консультаційної підтримки громадських ініціатив. Використовувались різноманітні форми залучення коштів населення у якості співфінансування виготовлення ПКД, проведення її експертизи, виконання робіт, тобто, на будь-якому етапі.
– У 2015 році в місті уперше було прийнято програму підтримки ОСББ, якою було передбачено по 250 тисяч гривень на три роки, утім, така сума була освоєна лише в тому ж 2015. – зазначив Віктор Фіщук, виступаючи перед чернівецькою делегацією у Луцькому ЦНАПі.- А далі виникли потреби збільшення фінансування заходів програми, уже цьогоріч на її виконання передбачили 1 мільйон 200 тисяч гривень. Крім того, до ОСББ додались житлово-будинкові кооперативи та органи самоорганізації населення – будинкові та вуличні комітети. Проект цієї програми на наступні три роки уже в самій назві передбачає перелік усіх вказаних форм участі населення у здійсненні робіт з поліпшення житлових умов, а фінансовий ресурс, закладений у програму, значно вищий, ніж у минулі роки. У місті є 4 діючих ОСН, які переважно спрямовують зусилля на будівництво інженерних мереж.
Розмова з представниками Буковини тривала довго, в ході неї було зрозуміло, що подібну роботу хотіли б запровадити і в Чернівцях. Утім, як повідомили депутати, вони не упевнені, що всі обранці громади схвально проголосують за прийняття міської програми підтримки ОСББ, тож просили Віктора Фіщука назвати аргументи, які можна буде використати у лобіюванні такого документа на їхній сесії.
-Такі громадяни, які взяли у свої руки управління будинком, своєю спільною власністю, у силу своїх можливостей здійснюють помірний внесок у благоустрій міста вже не будуть псувати те, що зробили власними зусиллями та за власні кошти. – наголосив Віктор Сергійович, – А чим більше буде свідомих активних громадян у нашому місті, тим більше будуть люди звикати зберігати те, що вони мають. Зі сторони міської ради треба лише допомогти їм подолати інертність мислення, звичку чекати і сподіватися на те, що комунальні підприємства зможуть і надалі самотужки нести весь тягар проблем щодо утримання і модернізації житлового фонду.
А ще він зазначив, що протягом останніх років активно відбувається розподіл земельних масивів під індивідуальне будівництво, особливо учасникам АТО. На цих масивах створюються нові вулиці, але немає жодної інфраструктури: ні доріг, ні мереж водопостачання, водовідведення, електрифікації чи газопостачання. Для міського бюджету розв’язати цю проблему фінансово складно, а для власників цих земельних ділянок – просто нереально. Тому єдиним виходом залишається співпраця влади і громади шляхом підготовки, прийняття та реалізації відповідної програми через співфінансування робіт з міського бюджету та від зареєстрованих в установленому порядку форм самоорганізації населення.