18 травня Центральна виборча комісія своєю постановою № 88 спростила процедуру розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України “Про Державний реєстр виборців”, тобто коли виборча адреса виборця визначається органом ведення Державного реєстру виборців за мотивованим зверненням виборця.
Ця постанова набирає чинності з 1 липня 2020 року.
Затверджений постановою Порядок визначає процедуру розгляду органом ведення Державного реєстру виборців мотивованого звернення громадянина України, який має право голосу згідно зі статтею 70 Конституції України, щодо зміни виборчої адреси.
Ухваленим Порядком, зокрема, передбачено, що виборець може подати заяву щодо зміни виборчої адреси до органу ведення Державного реєстру виборців як у паперовій, так і в електронній формі з використанням мережі Інтернет. Заява в паперовій формі може бути подана також через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства, що дозволить безперешкодно скористатися цією процедурою людям з інвалідністю.
До заяви обов’язково додається один з перелічених документів:
- договір найму (оренди) житла за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;
- виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування документ, що засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за адресою житла, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань тощо);
- документ, що підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни тощо);
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо);
- документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстроване згідно із Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо).
Така заява може бути подана з моменту набрання чинності постанови, але не пізніше ніж на пʼятий день з дня початку виборчого процесу. Варто зауважити, що нова заява про зміну виборчої адреси може бути подана не раніше ніж через 180 днів після подачі першої.
Відтак Центральна виборча комісія розширила можливості для реалізації виборчих прав громадян. Зокрема, завдяки зазначеній процедурі у найближчих місцевих виборах зможуть взяти участь внутрішньо переміщені особи. У свою чергу для інших громадян України вона створить можливість голосувати у тих територіальних громадах, де вони фактично проживають.
Заява про зміну виборчої адреси Ви можете подати у відділ ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради за адресою:
44700, м. Володимир-Волинський, вул. І.Франка 8, 2-й поверх, тел. (03342) 3-83-37, 3-50-42 з понеділка по четвер з 08:00-17:15, у п’ятницю з 08:00-16:00 обідня перерва з 13:00-14:00, субота, неділя-вихідні.