8–9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Саме 8 травня 1945 року набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини. Ця дата дає можливість оцінити внесок українського народу в перебіг і завершення Другої світової війни, підсумувати її масштабні спустошливі наслідки для України, а також винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні.
Від 1 вересня 1939 року, коли нападом нацистської Німеччини на Польщу і бомбардуванням німецькою військовою авіацією українських міст війна розпочалася і для нашої країни, 120 тисяч українців брали участь у двобої з вермахтом у складі Війська Польського.
З червня 1941 року після вторгнення військ Німеччини та її союзників уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. У складі військ Південно-Західного фронту українці становили до 50 % бійців. Загальна кількість осіб, мобілізованих за роки війни з України до радянських Збройних сил, перевищувала 6 мільйонів бійців. Кожен другий з них загинув, а кожен другий з тих, хто залишився живим, став інвалідом.
Українці та вихідці з України перебували у військових з’єднаннях Польщі (120 тисяч), США (до 80 тисяч), Канади (до 45 тисяч). Крім того, до 5 тисяч українців захищали Францію у лавах Іноземного легіону.
8 травня для наших земляків воєнні дії не припинилися, а продовжувалися щонайменше до 2 вересня 1945 року, коли на борту американського лінкора “Міссурі” було підписано Акт капітуляції Японії представниками цієї країни, США, Китаєм, Великою Британією та СРСР.
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії та причина найбільших трагедій ХХ століття. У ній взяло участь 80% людства. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб.
Надзвичайні втрати внаслідок війни понесла і Україна. Під час бойових дій та в полоні загинуло 3-4 мільйонів військових і підпільників, понад 5 мільйонів цивільних загинуло через окупаційний терор та голод в тилу, до 5 мільйонів жителів були евакуйовані або примусово вивезені до Росії та Німеччини, значна частина яких не повернулася. Загалом безповоротні втрати України (українців та інших народів) склали 8-10 мільйонів осіб. Матеріальні збитки становили 285 мільярдів тогочасних рублів. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 28 тисяч сіл, 300 тисяч господарств.
Сьогодні Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також інших жертв війни.
Історія українців та українок, які воювали, – це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором.